Autism

סיכום הרצאתו של Prof. Martin Borggrefe על הטיפול ב CCM לחולי אי-ספיקת לב (מתוך כנס החוגים לאי ספיקת לב ואלקטרופיזיולוגיה)

ההרצאה נערכה בכינוס המשולב לחוגים לאי-ספיקת לב ולאלקטרופזיולוגיה של האיגוד הקרדיולוגי שהתקיים ב-11/6/15 . לצפייה בהרצאה המלאה הקליקו כאן.

להלן הנקודות המרכזיות שעלו בהרצאה :


·         ההרצאה נערכה בכינוס המשולב לחוגים לאי-ספיקת לב ולאלקטרופזיולוגיה של האיגוד הקרדיולוגי

·         למרות הטיפול התרופתי הקיים לחולי אי-ספיקת לב ולמרות הטכנולוגיות שנכנסו בעשור האחרון כגון CRT/ CRT-D , עדיין קיימת קבוצת חולים משמעותית אשר לרפואה היום אין פתרון עבורה ואלו החולים בעלי QRS צר אשר אינם מתאימים לטיפול בקוצב ושעדיין סימפטומטיים למרות הטיפול התרופתי

·         טכנולוגיית ה CCM- Cardiac Contractility Modulation היא טכנולוגיה יחודית המתאימה לחולים אלו

·         מדובר במכשיר קטן , המושתל בדומה לקוצב לב  אשר מעביר סיגנל חשמלי לתאי שריר הלב בזמן הרפרקטורי של הלב . סיגנלים חשמליים אלו לשריר הלב גורמים לשינוי של התכונות של שריר הלב ( ז”א- לחזק את כוח הכיווץ, ולשקם את  “המערך המוליקולרי” בתאי השריר)

·         לאחרונה גם שודרג המכשיר והפך להיות קטן יותר וכן הוא מלווה בערכת הטענה ידידותית למטופל כך שלא אמור להיות צורך בהחלפת הסוללה בניתוח בדומה לשאר הקוצבים / הדיפברילטורים המושלתים בעולם

·         השינוי בעוצמת כיווץ הלב ובפרמטרים אחרים מופיע כבר כ 3 חודשים לאחר תחילת הטיפול!!! וניתן לראות זאת גם בבדיקות הדמיה כמו אקו-לב

·         הטיפול ב CCM נבדק במספר מחקרים רנדומליים מבוקרים גדולים במאות מטופלים באירופה ובארה”ב ובכולם הטיפול הראה שיפור משמעותי במדדים המקובלים וכן ביכולת של המטופלים לבצע מבחן הליכה ובמדדי איכולת חיים נוספים

·         בהמשך ההרצאה הציג Prof. Borggrefe את הנסיון האישי שלו בקבוצה של 81 מטופלים ע”י ה CCM מגרמניה. זמן המעקב היה עד 10 שנים ( 3 שנים בממוצע ). קבוצה זו גם הראתה שיפור של 75% מהחולים במדדי המחלה וכן באיכות החיים אך בנוסף, בוצע מעקב אחרי אחוזי התמותה למטופלים ב CCM מול קבוצה בעלת מאפיינים זהים שהראה שאחוזי התמותה בקבוצה שטופלה ב CCM היה נמוך משמעותית מקבוצה מקבילה.

·         הוצגו גם עבודות דומות מגרמניה והונג-קונג שגם הן הראו ירידה נמוכה משמעותית בתמותה במטופלי אי-ספיקת לב ע”י מערכת ה CCM

·         סיכום כלל המחקרים מראה שהשיפור והתועלת למטופלים ב CCM הוא דומה לשיפור ולתועלת הקיימים בטיפול בקוצב לב ( CRT ) אשר בו מקובל להשתמש היום בכל החולים בעלי בעיית הולכה ולכן  Prof. Borggrefe טען שלדעתו השימוש ב CCM צריך היות זהה למטופלים אשר להם אין בעיית הולכה.

·         בסוף ההרצאה נשאל המרצה היכן קיים הטיפול ב CCM והשיב שבאירופה הטיפול די נפוץ וקיים מימון ברוב המדינות באירופה לטיפול ב CCM . בעקבות כך, קיימים כבר אלפי מטופלים ב CCM באירופה. בנוסף, הוא מקווה שבקרוב- הטיפול ב CCM יחל להיות משווק גם בארה”ב.

. לצפייה בהרצאה המלאה הקליקו כאן.

מידע נוסף שנמסר ע”י חברת סיגמא, המשקוות בישראל את ה- CCM לטיפול בחולי אי-ספיקת לב מוצג להלן :

1.      CCM- Cardiac Contractility Modulation היא שיטת טיפול חדשנית ומיוחדת המיועדת לטיפול בחולים הסובלים מאי ספיקת לב בינונית או חמורה ולמרות הטיפול התרופתי עדין סובלים מקושי בביצוע מאמץ, אשפוזים עקב קוצר נשימה, בצקות וכו’. הטיפול ניתן ע”י מכשיר דמוי קוצב לב שמעביר אנרגיה לשריר הלב ועקב כך מחזק את פעילות הלב ומגדיל את כח הכיווץ (הפעימה) שלו.

2.      מערכת ה OPTIMIZER-IV– המשמשת למתן טיפול ה CCM, הינה בעלת תו תקן רפואי אירופאי CE Mark, ישנם כיום כ 3,000 מטופלים בעולם ( בעיקר באירופה ) המטופלים ע”י CCM. בחלק ניכר מהמדינות  הטיפול ממומן ע”י מערכת הבריאות.

3.      לטיפול CCM יש קוד כיסוי ביטוחי מלא לטיפול בארה”ב כבר בשלב הניסוי !! על אף על פי שהוא עדיין בשלבי אישור מתקדמים של ה FDA.

4.      הטיפול ב CCM מיועד לקבוצת חולים גדולה הסובלים מאי-ספיקת לב כרונית (CHF) עם דירוג NYHA)) בינוני וקשה שאין להם בעיית הולכה חשמלית ( בעיה בקצב הלב) ושמאופיינם ב QRS צר (לא קיימת בעיית הולכה בין החדרים) אשר ממשיכים להידרדר למרות הטיפול התרופתי המיטבי שניתן להם.

5.      חולים אלו, דורשים ממערכת הבריאות משאבים כלכליים עצומים וכן זמן רב משום שאין להם היום שום פתרון רפואי למעט השתלת לב כאשר המחלה מוגדרת קשה מאד ולכן חולים אלו מרבים להתאשפז , זקוקים לסיוע סיעודי לעיתים ואיכות חייהם ירודה ביותר. הטיפול ב CCM נותן מענה לכל הנ”ל .

6.      השתלת מערכת ה OPTIMIZER IV החדשה – היא פשוטה , קצרה ודומה להשתלת  קוצב לב .פרופיל הבטיחות של ביצוע ההשתלה הוא גבוה ביותר. ולרוב נעשה בשיטת הרדמה מקומית.

7.      האגוד האלקטרופיזיולוגי האירופאי EHRA (שהינו חלק מהאיגוד הקרדיולוגי האירופאי ESC) פרסם לאחרונה הצהרה שאומצה על ידי החברה האירופאית לאי-ספיקת לב (HFA), הקובעת כי הטיפול ב CCM, הינו היחיד המוכח מדעית באמצעות מחקרים רנדומאליים כיעיל בטיפול באי ספיקת לב למטופלים אלו.

8.      מחקרים קליניים הראו שהטיפול בשיטת ה CCM, משפר בצורה משמעותית ביותר (קלינית וסטטיסטית) את היכולת לבצע מאמץ גופני וכמו כן משפר פרמטרים נוספים של איכות חיים כגון: מבחן מאמץ (VO2), הליכה למרחק ופעולות יומיומיות של המטופלים. תוצאות אלו נצפו בעקביות במספר מחקרים מבוקרים . הן בעלות משמעות קלינית גבוהה גם על איכות חיי המטופל והיכולת שלו לבצע פעילות יומיומית וגם על אורח החיים שלו

9.      במחקר רבים ומבוקרים, ראו שהטיפול ב CCM משפר  בעשרות אחוזים מדדים שקשורים לתפקוד הלב ותפקוד המטופל.   (לדוג’ מדד (PeakVO2

10.  מחקרים שבדקו את השפעת הטיפול ב CCM על חוזק שריר הלב, הראו שהוא מגביר את חוזק הכיווץ של חדר שמאל מבלי להגביר את צריכת החמצן של שריר הלב וכן שגירוי השריר בשיטת ה CCM קשורה באופן ישיר עם חזרה לפעילות סדירה של תהליכים שונים בתאי שריר הלב ולכן מגבירים את חוזק הכיווץ שלו ,ז”א שתהליכים פנימיים בתאי שריר הלב חוזרים לתפקד בצורה תקינה

11.  בתוך 3 חודשים לאחר תחילת הטיפול במערכת ה CCM: ניתן כבר לראות שינוי משמעותי בתפוקת הלב .גם מחקרים שבוצעו בהדמיה (אקוקרדיוגרפית) תלת מימדית בבני-אדם הדגימו שיקום זה.

12.  עליה בתוחלת החיים- כידוע, אי-ספיקת לב היא מחלה המקצרת את תוחלת החיים, קיים כבר מידע הסוקר נסיון של עד 10 שנים בטיפול ע”י ה CCM בקרב קבוצות מטופלים גדולות המראה שהטיפול במערכת ה CCM מוריד ב אחוזים גבוהים את הסיכוי לתמותה מהמחלה הן בשנים הראשונות והן למשך זמן ארוך יותר .

13.  ישנם כבר מעל 60 פרסומים בספרות המדעית המקצועית שסוקרים את הטיפול ב-CCM. חלקם הגדול מופיע גם בספרות בעלת מוניטין כגון : Nature Cardiology , JACC, EHJ ואחרים.

14.  למערכת ה OPTIMIZER IV– קיימת יחידת הטענה אלחוטית שכל מטופל מקבל לאחר תחילת הטיפול, מערכת זאת מטעינה ( אחת לשבוע במוצע) את הסוללה כך שלא אמור להיות צורך להחליף את המכשיר עקב סיום חיי הסוללה (כפי שמקובל בקוצבי לב אחרים) . בנוסף מערכת ההטענה מתריעה למטופל במקרים מסויימים כאשר קיימת בעיה במערכת או שהמטופל לא מקבל טיפול ומנחה אותו לפנות לרופא המטפל.

שיווק בארץ  מערכת ה CCM משווקת בארץ באמצעות חברת סיגמא הלת קייר.

טלפון 09-9546426, www.sigma-hc.co.il

 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים