Bronchiolitis

השוואות צורות שונות של CPAP בפגים (Archives of Disease in Childhood. Fetal and Neonatal Edition) והערת עורך נאונטולוגיה ד”ר ברזילי

השימוש במכשירי CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) עם בועות עורר עניין רב בטיפול ביילודים וכעת, במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood: Fetal and Neonatal Edition, מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי צורת טיפול זו עשויה להפחית את שיעורי כישלון הטיפול ב-CPAP, בהשוואה לצורות אחרות של CPAP. עם זאת, לא נרשם שיפור בתמותה או BPD (Bronchopulmonary Dysplasia) וקיים סיכון לנזק לאף.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשלים סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של התוצאות הקליניות בטווח הקצר בקרב פגים שטופלו ב-BUBBLE CPAP, בהשוואה לכל הצורות האחרות של טיפול ב-CPAP.

החוקרים כללו בסקירה השיטתית מחקרים פרוספקטיביים שפורסמו בין שנת 1995 ועד אוקטובר 2018, תוך השוואת BUBBLE CPAP אל מול צורות אחרות של CPAP לטיפול בפגים שנולדו לפני 37 שבועות היריון.

החיפוש הספרותי הוביל לזיהוי 978 מאמרים, מהם 19 נכללו במטה-אנליזה. מבין אלו, בחמישה תועד סיכון גבוה להטיה, ב-8 הסיכון להטיה לא היה ברור וב-6 הסיכון להטיה היה נמוך.

מניתוח הנתונים עולה כי הסיכון לכישלון טיפול CPAP בתוך שבוע (התוצא העיקרי במחקר) היה נמוך יותר עם שימוש במכשיר BUBBLE CPAP (סיכון יחסי של 0.75, רווח בר-סמך 95% של 0.57-0.98; 12 מחקרים עם 1,194 משתתפים), אך לא זוהה הבדל בסיכון לתמותה (סיכון יחסי של 0.82, רווח בר-סמך 95% של 0.47-1.92; 9 מחקרים עם 1,212 משתתפים) או BPD (סיכון יחסי של 0.8, רווח בר-סמך 95% של 0.53-1.21; 8 מחקרים עם 816 משתתפים).

החוקרים מסכמים וכותבים כי השימוש במכשיר BUBBLE CPAP עשוי להביא להפחתת שיעורי כישלון טיפול ב-CPAP, בהשוואה לצורות אחרות של CPAP. עם זאת, לא תועד שיפור בתמותה או ב-BPD ויש מקום למעקב הדוק אחר הסיכון לנזק לחלל האף במהלך הטיפול.

Archives of Disease in Childhood. Fetal and Neonatal Edition 2020 January 22

הערות עורך נאונטולוגיה, ד”ר ברנרד ברזילי:

ממחקרים רבים ברור כי הנשמה לא פולשנית עדיפה על הנשמה פולשנית. עדיין לא ברור מהי ההנשמה הלא פולשנית העדיפה. לפחות מבחינת ה-CPAP, אחת מצורות ההנשמה הלא פולשנית הפופולריות ביותר לא ממש ברור האם עדיפה שיטת ה- Bubble CPAP לעומת שיטות CPAP אחרות. במחקר זה נמצא כי למרות ששיעורי כשלון הטיפול ב-CPAP היו נמוכים יותר עם ה-Bubble CPAP, הרי שבתוצאות רחוקות הטווח יותר כמו תמותה או BPD לא היה הבדל. לכן, נראה לי שבכל מחלקה עדיף להשתמש בשיטת התמיכה הנשימתית המוכרת לה ואיתה המטפלים מרגישים בצורה הנוחה ביותר.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • השוואת שתי גישות טיפול פומי מונע בוויטמין K ביילודים (J Perinatol)

  השוואת שתי גישות טיפול פומי מונע בוויטמין K ביילודים (J Perinatol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Perinatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי משטר הכולל מתן 13 מנות של ויטמין K לווה בשיפור משמעותי של פרופיל תפקודי קרישה בתינוקות, בהשוואה למשטר טיפול הכולל מתן שלוש מנות פומיות של ויטמין K. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה, מוסיף מהערותיו.

 • חשיבות תמיכה תזונתית במקרים של פגות בינונית-עד-מאוחרת (NEJM)

  חשיבות תמיכה תזונתית במקרים של פגות בינונית-עד-מאוחרת (NEJM)

  במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי התערבות לתמיכה תזונתית בפגים שנולדו לאחר 32 שבועות היריון לפני שבוע 36 להיריון ועד הזנה מלאה עם חלב אם הינה התערבות אפשרית, ללא השפעה על מרווח הזמן עד הזנה אנטרלית מלאה או על הרכב הגוף בגיל מתוקן של ארבעה חודשים. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה, מוסיף מהערותיו.

 • ההשפעות של מאפיינים שונים על התוצאות ארוכת הטווח של טיפול בהידרוקורטיזון זמן קצר לאחר הלידה בפגים מונשמים (JAMA)

  ההשפעות של מאפיינים שונים על התוצאות ארוכת הטווח של טיפול בהידרוקורטיזון זמן קצר לאחר הלידה בפגים מונשמים (JAMA)

  במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood: Fetal and Neonatal Edition מדווחים חוקרים מהולנד ובלגיה על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בפגים שנולדו לפני שבוע 27 להיריון, טיפול סיסטמי בהידרוקורטיזון עשוי להביא לשיפור סיכויי ההישרדות או ליקוי נוירו-התפתחותי. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה מוסיף מהערותיו.

 • יתרונות דחיית ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בפגים (JAMA)

  יתרונות דחיית ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בפגים (JAMA)

  במאמר שפורסם בכתב העת JAMA מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בפגים עם בקע מפשעתי, השלמת תיקון בקרע לאחר השחרור מיחידת טיפול נמרץ ביילודים הובילה לשיעור נמוך יותר של אירועים חריגים, בהשוואה לפרוצדורות שבוצעו לפני השחרור מבית החולים. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה מוסיף מהערותיו.

 • חיסון אימהי כנגד RSV המבוסס על Perfusion F Protein מלווה בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת (NEJM)

  חיסון אימהי כנגד RSV המבוסס על Perfusion F Protein מלווה בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת (NEJM)

  במאמר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש בו הגיוס למחקר בשלב מוקדם בשל סוגיות הנוגעות לבטיחות ההתערבות, כאשר חיסון אימהי כנגד RSV המבוסס על Perfusion F Protein אמנם הפחית סיכון לסיבוכים משנית למחלה בדרכי נשימה תחתונות על-רקע RSV, אך לווה בעליה בסיכון ללידה מוקדמת. ד”ר ברנרד ברזילי, עורך מדור ניאונטולוגיה, משתף את המאמר ומוסיף מהערותיו

 • בדיקות סקר לעליה מאוחרת ברמות TSH והיפותירואידיזם מולד לא-טיפוסי בפגים עם משקל לידה נמוך מאוד (J Pediatr)

  בדיקות סקר לעליה מאוחרת ברמות TSH והיפותירואידיזם מולד לא-טיפוסי בפגים עם משקל לידה נמוך מאוד (J Pediatr)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה שכיחות גבוהה של הפרעה בתפקודי התריס בפגים. ד"ר ברנרד ברזילי, עורך נאונטולוגיה, משתף את המחקר ומוסיף מהערותיו.

 • טיפול ב-Nirsevimab יעיל מאוד במניעת אשפוזים של תינוקות עקב RSV (מתוך MMWR)

  טיפול ב-Nirsevimab יעיל מאוד במניעת אשפוזים של תינוקות עקב RSV (מתוך MMWR)

  מנתונים חדשים שפורסמו ב-Morbidity and Mortality Weekly Report עולה כי הנוגדן החד-שבטי Nirsevimab הדגים יעילות של 90% במניעת אשפוז עקב זיהום בנגיף RSV (או Respiratory Syncytial Virus) בתינוקות. ממצאי המחקר תומכים בהמלצות הנוכחיות של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן התומכות במתן Nirsevimab ביילודים ותינוקות. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי RSV הינו הגורם המוביל לאשפוז תינוקות בארצות […]

 • הבדלים בהצגת מסר אופטימי לעומת פסימי להורים לפגים (JAMA Network)

  הבדלים בהצגת מסר אופטימי לעומת פסימי להורים לפגים (JAMA Network)

  במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בעת מסירת מידע פרוגנוסטי להורים לפגים אודות סיכון לסיבוכים, הורים לפגים שנולדו בשלב מוקדם מאוד עשויים להעדיף הצגת המסרים באופן אופטימי ולא פסימי. ד”ר ברנרד ברזילי, עורך מדור ניאונטולוגיה, משתף את המאמר ומוסיף מהערותיו

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה