Cervical cancer

מאמר אורח: הניצחון של דה נירו, מינו, פוסט פייתפול וחזיז/מאת נאוה עינבר (*)

מה המשותף לרוברט דה נירו, קיילי מינו, פארה פוסט, מריאן פייתפול ושרון חזיז, מלבד העובדה שהם ככבו בסרטים, הוציאו תקליטים ובמקרה של פוסט אפילו זכו לתסרוקת על שמם. כולם כמו שחקנים, זמרים וידוענים אחרים, הם הבעלים של עסק כלכלי לכל דבר, המורכב בעיקר מהאישיות הסלבריטאית שלהם. עסק הבנוי על יכולתם להטביע את חותמם על תרבות הצפייה בסרטים, להוביל טרנדים חדשים של מוסיקה, לרתק את התקשורת ולספק את סקרנותו הטבעית של הציבור.

אבל לדה נירו, מינו, פוסט, פייתפול וחזיז, יש דבר משותף וייחודי נוסף, הם חלו בסרטן ומיד עם גילוי המחלה הם גילו גם אחריות חברתית. לצד המשך התקדמותם המקצועית, או פסק זמן שלקחו לעצמם, הם פיתחו כישורי תרומה לקהילה. תוך שהם תורמים מאישיותם הסלבריטאית ויכולתם התקשורתית, חשפו לציבור את מחלתם ובאותה נשימה הניעו לפעולה את הציבור רחב.

במקרה של דה נירו, המחזיק בשני פרסי אוסקר, היה זה סרטן הערמונית, מחלה שלא מתחברת עם דמותו המאצ’ואיסטית הזכורה מהסרטים הסנדק 2, השור הזועם, פסגת הפחד ועוד. אבל הוא מצא בתוכו תעצומות נפש להיחשף באוקטובר 2003 ולדווח באמצעות איש יחסי הציבור שלו לכל העולם, כי חלה בסרטן הערמונית אשר התגלה, כך הודגש בשלב מוקדם, בזכות הבדיקות הסדירות.

קיילי מינו, הזמרת והשחקנית האוסטרלית, אשר ממציאה את עצמה מחדש מדי כמה שנים, עשתה זאת שוב בחודש מאי 2005, כאשר הודיעה כי היא חולה בסרטן השד. מינו, דיווחה על מחלתה לכל כלי התקשורת והדגישה כי מדובר בגילוי בשלב מוקדם ובכוונתה לקחת פסק זמן לצורך טיפולים.

ביולי 2006, העניקה מינו, ראיון ראשון מאז הודיעה על מחלתה, לרשת הטלוויזיה סקאי. בשיער בלונדיני קצרצר, סיפרה בגילוי לב, על איבוד השיער, טיפולי הכימותרפיה וההקרנות שעברה, על הקשיים וההתמודדות עם המחלה. “צריך לתת אמון באנשים שעומדים לטפל בך”, אמרה באופטימיות רבה ובסוף הראיון הבטיחה כי הא חוזרת להופיע.

הפרסום העולמי הנרחב אודות מחלתה של מינו, היה מסע יחסי ציבור נפלא לחשיבות הגילוי המוקדם של סרטן השד ויצר את “אפקט קיילי”, תהליך הנעה לפעולה של נשים אוסטרליות רבות, עליו דווח בכתב העת הרפואי של אוסטרליה, אשר גרם לעליה של 40% בביקוש לבדיקות שד בממוגרפיה בקרב נשים שכבר נבדקו בעבר וכן של  101% במספר הנשים אשר הזמינו תור לבדיקה לראשונה בחייהן. המחקר התבסס על נתוני ממשלת אוסטרליה המממנת בדיקות ממוגרפיה לנשים, בדומה לתכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד הפועלת בישראל ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן ובאמצעות קופות החולים.

השחקנית פארה פוסט, המוכרת מהסדרה הפופולארית המלאכים של צ’ארלי וגם בזכות התסרוקת על שמה, הודיעה לפני כמה שבועות, כי היא חולה בסרטן המעי הגס ונחושה להלחם בו ולנצח את המחלה. ככל הנראה היא תיקח פסק זמן על מנת לנצח את הסרטן ותשוב במהרה לתוכנית הריאליטי החדשה בכיכובה ברשת הכבלים בארצות הברית.

בישראל בדצמבר 2005 הודיעה שרון חזיז באמצעות עופר מנחם, מנהל יחסי הציבור שלה בהד ארצי, כי היא עברה בהצלחה ניתוח להסרת גידול סרטני בשד. בהודעה נמסר כי הזמרת בת ה 36 אובחנה לאחרונה כחולת סרטן שד בשלבי התפתחות מוקדמים. הודגש כי הניתוח הוגדר על ידי הרופאים כמוצלח, בזכות הגילוי המוקדם וכי היא בקרוב תחל טיפולי כימותרפיה.

בהודעתה יישמה חזיז את האחריות החברתית שהצטרפה אל גילוי המחלה ולצד משפטים כמו “אף אחת לא מצפה בגיל כה צעיר לקום בוקר אחד ולקבל ידיעה כה קשה”. הדגישה כי “העובדה שהקפדתי לעבור בדיקה באופן סדיר עזרה לגילוי המחלה בשלבים מוקדמים” והניעה לפעולה את הנשים בישראל תוך שהיא אומרת “אני ממליצה לכולן לעשות זאת”. 

באוקטובר 2006, לרגל חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד הואר באור ורוד מגדל עזריאלי ביוזמת חברת אסתי לאודר והאגודה למלחמה בסרטן. באירוע נשאה דברים חזיז ואמרה “בשל היותי אדם מוכר, הייתה בהתחלה ההתלבטות האם להוציא את דבר מחלתי, אולם כשנודע לי כי נשים רבות באו להיבדק בזכותי, הבנתי כמה הויתור על פרטיותי היה נכון ומאותה הסיבה היה לי גם חשוב להגיע לכאן”. היא קראה לנשים “תהיו מודעות לגופכן. רק אנחנו מכירות את גופנו הכי טוב. לכו להיבדק בדיקה תקופתית ולאלו שכבר אובחנה בגופן המחלה אפשר לצאת מסרטן השד. אחוזי הריפוי היום עולים, המדע והטכנולוגיה מתפתחים”.

ממש לפני כשבועיים הצטרפה אל הנחשפים גם הזמרת מריאן פייתפול, אשר הודיעה כי החלימה מסרטן השד והיא מתכננת סיבוב הופעות חדש, לאחר שנאלצה לדחות את סיבוב ההופעות הקודם בשל המחלה. בהודעה לעיתונות הכריזה כי “המחלה הייתה חוויה יוצאת דופן ובדרכים רבות גם חיובית. לא הבנתי כמה חברים באמת היו לי. אני מרגישה בת מזל ואהובה”.

על פי נתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, אחת מכל שמונה נשים בארץ, עלולה לחלות בסרטן השד. החדשות הטובות הן כי ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים יותר, כך עולים סיכויי הריפוי לכ 90% ויותר, אולם מדי שנה עדיין מתות 900 נשים מסרטן השד, חלקן בגלל גילוי מאוחר מדי, הנובע מחשש, מחוסר רצון לדעת או ממיתוסים. בשנים האחרונות, התרחשה מהפכת מודעות חסרת תקדים בארץ ובעולם, למחלת הסרטן והיא נידונה בפתיחות ציבורית. כל כך חודרת המהפכה הזו עד שנדמה כי מספר החולים עולה כל הזמן, על אף שהנתונים המספריים עודם יציבים. כחלק בלתי נפרד מהתהליך הזה, יותר ויותר חולים ידועים ברחבי הארץ והעולם, חושפים באומץ רב את סיפור המאבק והניצחון שלהם בכלי התקשורת. בכך הם מהווים דוגמא אישית ומעניקים כוח לכל שאר החולים להתמודד בגבורה עם המחלה ולכל הבריאים תמריץ, לגשת ולהיבדק.

(*) הכותבת כיהנה כדוברת האגודה למלחמה בסרטן, וכיום שותפה בחברת יעל קופר תקשורת, המתמחה בניהול משברים ויחסי ציבור בתחום הבריאות. לתגובות: nava@yaelcooper.com

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה