Contraception

הרצאתו של ד”ר ישעיה: אמצעי מניעה לשעת חירום – חידושים ועדכונים

בהרצאה זו מציג ד”ר ישעיה, ממרכז רפואי רבין ושניידר, את הטיפולים החדשים של אמצעי מניעה לשעת חירום תוך דגש על התכשיר החדש שהושק לאחרונה, ELLA .

לאחר סקירה הסטורית קצרה של אמצעי מניעה של לאחר יחסי מין, הציג ד”ר ישעיה את הדור החדש , ה-ULIPRISTAL ACETATE . 

שיטת YUZPE , משנות ה-70 , המבוסס על מתן הורמונלי, מנעה כ-74% מההריונות של לאחר קיום יחסי מין אך לאחר שנכנס לשימוש ה- Levonorgestrel  השיטה הוצאה משימוש אך למעשה לא נעשה בה שימוש רב בזמנו. 

ב-Levonorgestrel ניתן היה להשתמש תוך 72 שעות מקיום יחסי המין הלא מוגנים אך עם ירידה ביעילות ככל שזמן השימוש מקיום יחסי המין ארוך יותר. 

הטיפול החדש באמצאות התרופה ELLA , עם החומר הפעיל ULIPRISTAL ACETATE נכנס לשימוש באירופה ב-2009 , ואושר ע”י ה-FDA ב-2010, וכעת הגיעה התרופה גם לישראל. 

באופן כללי התייחס ד”ר ישעיה לשיעור הגבוה הקיים עדיין של ההריונות הלא מתוכננים (בין 30%-50%) , מהם כחצי מיועדים להפלה. למרות זאת עדיין שיעורי השימוש במניעת הריון בחירום, לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים הוא עדיין נמוך מאוד יחסית: רק אחת מ-10 נשים שנכנסו להריון לא רצוי משתמשת באמצעי מניעה לשעת חירום.

ישעיה מדגיש כי אמצעי המניעה לחירום יכול להתאים לא רק לנשים שקיימו יחסים בפרק הזמן שבו לכאורה אמור להתקיים ביוץ אלא לכל פרק זמן במהלך החודש שכן הנסיון מלמד שנשים נכנסות להריון גם בטווח “הימים הבטוחים” ושאצל נשים רבות מועד המחזור אינו קבוע.

ה-ELLA הוא SPRM ( ר”ת של Selective Progesterone Receptor ) במינון של 30 מ”ג של ulipristal acetate . ההתוויה היא לשימוש של עד 120 שעות (תקופת ה”חיים” המקסימלית של זרע) ממועד קיום יחסי המין, עם אפקט אגוניסטי וגם אנטגוניסטי.

ישעיה סקר בקצרה מס’ מחקרים קלינים של ELLA :

במחקר הראשון נמצא שבהשוואה ל-Levonorgestrel הטיפול ב-ELLA הראה יעילות גבוהה יותר במתן טיפול תוך 72 שעות: 0.9% הריונות לא רצויים לעומת 1.7%.

במחקר השני נבדקה יעילות ELLA בטיפול בטווח הזמן שבין 48-120 שעות, כלומר מעבר לטווח הזמן שבו יש ל- Levonorgestrel יעילות, ונמצא שבהשוואה לשיעור ההריונות הצפוי (על בסיס מועדי קיום יחסי המין וגורמים נוספים) שיעור ההריונות בפועל היה נמוך משמעותית: 2.1% לעומת 5.5% .

במחקר נוסף נבדקה ELLA מול levonorgestrel בטיפול בטווח זמן של 0-120 שעות . נמצא שב-ELLA , מתוך שיעורי הריון צפויים של 5.6% הרו רק 1.6% לעומת 2.6% מתוך שיעורי הריון צפויים של 5.5% בקבוצת ה-levonorgestrel  .

מבחינת תופעות לוואי לא היו הבדלים בין ELLA ל- levonorgestrel  . מטה אנליזה שנעשתה על מחקרים שהשוו בין ELLA ל- levonorgestrel  הראו יעילות גבוהה יותר גם בחתך יומי : ביום הראשון היעילות (שיעור הריון קטן יותר) גבוהה יותר בכ-67% , בימים השני-שלישי בכ-50% , ולאחר היום השלישי עד החמישי,  למעשה רק ל-ELLA יש עדיין אפקטיביות במניעת הריון לא רצוי.

ניתן גם הסבר קצר על מנגנון הפעולה שהסביר מדוע ה-ELLA במינון 30 מ”ג אפקטיבית גם בשלב הביוץ אם כי ברור שהיעילות גבוהה יותר במתן לפני הביוץ.

מבחינת ההנחיות הפרקטיות הדגיש ישעיה שוב שניתן לתת את הטיפול עד 5 ימים לאחר יחסי המין הלא מוגנים, בכל מועד לאורך החודש מבלי להתחשב בזמני ביוץ משוערים, ניתן לתת עם/ללא מזון, במקרים של הקאות ניתן להוסיף כדור נוסף תוך 3 שעות לאחר הכדור הראשון, ויש לוודא שהמטופלת אינה בהריון (וזו הסיבה למעשה שהתכשיר הוא במרשם רופא בלבד). ההשפעה על המחזור החודשי דומה לתרופות הקיימות.

 מבחינת אינטרקציות עם תרופות אחרות יש ירידה ביעילות בנוכחות כמה קבוצות תרופות, בעיקר אלו שמשפיעות על רמת החומציות בקיבה אך עדיין ניתן להשתמש ב-ELLA .

התוויות הנגד היחידות הן מצב של רגישות יתר לתרופה והריון . 

מומלץ לנשים מיניקות שנטלו ELLA להפסיק להניק למשך 36 שעות.

לסיכום, הדגיש ישעיה את היעילות הגבוהה של ELLA ביחס לתרופות הקודמות, ואת משך הזמן הארוך יותר מקיום יחסי המין הלא מוגנים שבו ניתן עדיין לטפל באמצעות ELLA .

לצפייה והאזנה להרצאה – נא הקליקו כאן

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה