COPD

Med In Israel/הטכנולוגיות הרפואיות הישראליות שהופכות את האבחון והטיפול לקלים יותר

המידע הועבר באדיבות החברות P-Cure, מדטרוניק, Exero Medical , קדימהסטם, Synchrony Medical

ישראל ממוקמת במקום השני בעולם, אחרי ארה”ב, במספר החברות החוקרות והמפתחות טכנולוגיה רפואית עם מאות סטארט אפים בתחום הרפואה: התעוזה החלוצית שאפיינה פורצי הדרך הראשונים בישראל החלוצית, חברו לאורך השנים שאיפה למצוינות ונחישות לפרוץ גבולות המהוות רוח גבית לפיתוח יוזמות טכנולוגיות רפואיות

ביום העצמאות ה73 למדינה ריכזנו כאן רשימה של חלק מהחברות הישראליות שמציגות פיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך אשר תורמים לעולם הרפואה והופכים את האבחון והטיפול לקלים, נוחים ופחות פולשניים:

הקרנת פרוטונים לטיפול ממוקד בסרטן של חברת P-Cure אזה”ת שילת

הקרנת פרוטונים לטיפול בסרטן פועלת על ידי העברה מדויקת של קרינה באנרגיה גבוהה לגידול. הקרינה גורמת נזק לדנ”א של התאים הסרטניים ומובילה להרס של תאים אלה בלבד מבלי לפגוע ברקמות הבריאות מסביב. כך היא מונעת כאב ממטופלים והפחתה משמעותית של תופעות הלוואי. ניתן לשלוט על האנרגיה ועל האצת הפרוטונים באופן מדויק  כך שהאנרגיה הקטלנית תשוחרר בצורה מדויקת ביעד הסרטני. תופעה פיזיקלית זו של פרוטונים ידועה בפיזיקה בשם “בראג פיק”. ההשפעה של שני המשתנים הללו – פיזור מועט ויתר דיוק, מאפשרת מיקוד הקרינה בגידול. הטיפול נעשה עבור סוגי סרטן שונים (בעיקר אצל ילדים וסרטן המוח ) ויעיל בטיפול בגידולים באזורים רגישים כגון המוח, עיניים, צוואר, ריאה וכולי.

Super D של מדטרוניק ישראל, הרצליה פיתוח

מערכת ניווט חדשה המאפשרת לבצע דגימת נגעים חשודים בריאה, הנמצאים במקומות שעד כה לא ניתן היה להגיע אליהם ללא ניתוח. הטכנולוגיה מאפשרת איסוף מספר דגימות בביופסיה משתי הריאות באופן מדויק ומהיר ללא חתכים או כאב. קודם לביצוע הבדיקה, החולה נשלח לביצוע בדיקת סי.טי. של הריאות. המערכת החדשה, המצוידת בצינור דק עם מצלמה וסיב אופטי, פורסת את תמונת ה-C.T. בפני הצוות המטפל באופן תלת מימדי, ומנחה אותו כיצד להגיע לנגע מיד עם הכנסת הצינור לריאה דרך הפה. כך למעשה, מצליחים הרופאים למצוא את דרכם לנגע ב”עץ” הריאות המסובך ורווי הפיצולים.

חיישן למניעת זיהומים לאחר ניתוח במעי הגס חברת Exero Medical שמשרדיהם נמצאים באור יהודה ובחממת הביומד MEDX

חברת Exero Medical פיתחה חיישן אלחוטי מתכלה לשימוש לאחר ניתוחים במעי הגס, שנועד לפקח באופן רציף על מערכת העיכול סמוך לאזור בו התבצע ניתוח. הטכנולוגיה מאפשרת זיהוי מוקדם של תקלות דליפה (אשר שכיחות לאחר ניתוחים באזור המעי הגס), זיהוי מוקדם של התפתחות זיהומים, החלמה תקינה של הרקמות לאחר הניתוח ועוד. מחקרים הוכיחו כי אם מתעכבים בגילוי הזיהום לאחר ניתוח, ומספיק שהטיפול מתעכב  ביומיים, אחוזי התמותה עולים מ20% אחוז ל40%- עליה של 100 אחוז. זיהוי מוקדם של תקלות באמצעות החיישן מציל חיים, וכן ממזער נזקים ומונע החמרה וניתוחים מסובכים יותר.


תרפיות תאיות לטיפול במחלות ניווניות – חברת קדימהסטם מנס ציונה

חברת קדימהסטם פיתחה טכנולוגיה שמבוססת על הזרקת תאים בריאים ומתפקדים שהתמיינו מתאי גזע עובריים לשם טיפול במחלות ניווניות. שימוש בטכנולוגיית תרפיה תאית, תאפשר לטפל במחלת ניוון שרירים (ALS) ואף לטפל במחלת הסוכרת תלוית אינסולין.

הטכנולוגיה החדשנית שפיתחה החברה מפיקה ומגדלת תאי גזע עובריים, אשר מחולפים בתאים החולים אצל המטופלים. בניסוי קליני שערכו קדימהסטם בביה”ח הדסה עין כרם ב- 10 חולי ALS, הדגימו התאים פרופיל בטיחות גבוה ואף האטו את קצב התקדמות המחלה כשלושה חודשים לאחר ההזרקה.
לצד טיפול בתרפיה תאית לטיפול במחלת ניוון שרירים (
ALS), מפתחת החברה פתרון למחלת הסוכרת, בה מוזרקים תאי איי לבלב בעלי יכולת הפרשת אינסולין בתגובה לרמות הסוכר המשתנות, בדומה ללבלב רגיל ומתפקד לטיפול במחלת סוכרת תלוית אינסולין (“כדוגמת סוכרת נעורים”). כיום, החברה הגיעה להישגים חסרי תקדים בעולם הרפואה הרגנרטיבית.


וסט לפיזיותרפיה נשימתית של Synchrony Medical

Synchrony Medical פיתחו אפודת כיוח משעל (וסט) מתנפח, משולב חיישנים, המפעיל לחץ חיצוני על הריאות בדומה לפעולת הפיזיותרפיה הנשימתית, הפועל בסנכרון עם נשימת החולה ומשעל, בעל פינוי כיח מוגבר ושיפור איוורור הריאה.

הוסט מאפשר שימוש ביתי עצמאי יומיומי והוא כולל כריות מתנפחות להפעלת לחץ חיצוני על הריאות, חיישנים לסנכרון הפעלת הוסט עם מחזור הנשימה, וכן חיישנים אקוסטיים להאזנה לריאות החולה. הפעלת לחץ חיצוני על בית החזה כנגד התרחבותו במהלך הנשימה מאפשרת נשימה בנפחים קטנים, הורדת האוויר הכלוא ומנתבת את האוויר הנכנס לאזורים הפגועים יותר בריאה. הוסט מאפשר ביצוע אוטומטי, פשוט ומותאם לחולה של שיטת הטיפול, ללא צורך בלמידה מורכבת או בנוכחות פיזיותרפיסט.

Synchrony Medical הצטרפו לאחרונה לחממת הביומד MEDX, המשקיעה בחברות מתחום המכשור הרפואי והרפואה הדיגיטלית.

השנה החולפת לא עצרה את החברות הטכנולוגיות לקדם עוד יותר את הפיתוחים בתחום הרפואה. בקצב הזה כשעוד ועוד סטרטאפיסטים נכנסים לתחום והיכולת להציל ולהקל תגדל ותתפתח.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה