Dental and Oral disorders

תותבת חלקית נשלפת; המדריך למשתמש/ מאמר אורח מאת ד”ר נאשיד בראנסי

גיל מתקדם בשילוב עם עששת, מחלות חניכיים וסיבות נוספות יכול להוביל לתהליך של אובדן שיניים. במקרים רבים, כאשר ניתן לשמור על חלק מהשיניים, ימליץ רופא השיניים על תותבת חלקית נשלפת. מהם היתרונות בשיטת הטיפול ולמי הוא ניתן במסגרת סל הבריאות?
מאת ד”ר נאשיד בראנסי.

העלייה בתוחלת החיים והגיל המתקדם מביאים איתם אובדן שיניים מסיבות שונות. עששת, חבלות ומחלת חניכיים שגורמת לשיניים לאבד אחיזה ויכולות להביא לאובדן שיניים חלקי ואף מלא. לרפואת השיניים שורת פתרונות לבעיות אלה.

בעידן הנוכחי, אנחנו משתמשים בשתלים דנטליים כדי לשחזר חוסר חלקי או מלא של השיניים ובעזרת טכנולוגיות שונות אנחנו יכולים לספק למטופלים שלנו שחזורים קבועים (גשרים או כתרים) במקום המשנן שאבד. נסביר כי שחזור הוא שם כולל לטיפולים או החלקים המלאכותיים המשמשים להחלפת השן או חלק ממנה שאבדו, לעיתים מדובר ב”סתימות” ולעיתים בשתלים דנטליים שמחליפים את השיניים ומהווים את הבסיס לשיניים תותבות.
בגיל המבוגר ישנם מקרים רבים בהם לא ניתן לשחזר את המשנן באופן קבוע בעזרת שתלים דנטליים. במקרים כאלה נהוג להשתמש בשחזורים נשלפים שיניים תותבות שלמות או חלקיות עם שוליים מאקריל שמפצים על החוסר ברקמות. בהתאם למצב השיניים בפה משתמשים או בתותבת מלאה שמחליפה את כל המשנן, או בתותבת חלקית שמשלימה חלק מהשיניים בפה.

אך מה עושים כאשר בפה נותרות שיניים אחדות? שמצבן אינו מוגדר “אבוד”, וגם אם הן אינן במצב טוב עדיין ניתן להציל אותן? האם נכון “לוותר עליהן” לטובת תותבת מלאה? או לשמור אותן ולהשתמש בתותבת חלקית? מבחינת רופאי השיניים קיימות מספר אפשרויות לשמור על המשנן:
1. לבצע שחזור באמצעות שתלים דנטליים.
2. לבצע תותבת חלקית קבועה (תח”ק) המוכרת גם כ”גשר”. כאן משתמשים בשיניים הנותרות כמאחזות לכתרים קבועים. המטופלים לא יכולים להסיר או לשלוף את התותבת הקבועה. הטיפול הזה משמש למטופלים שהשיניים שלהם במצב טוב ושאין הפחתה בתמיכה הגרמית של השיניים הללו, תנאי נוסף הוא שהשיניים נמצאות בפיזור טוב בקשת המאפשר שיקום שכזה.

אם השיניים הנותרות לא עונות על הקריטריונים האלה פיזור טוב ושיניים בריאות קיימת אפשרות נוספת לשיקום החוסר החלקי של השיניים תותבת חלקית נשלפת (תח”ן), או תותבת חלקית להוצאה (תח”ל).

תח”ל הוא שיקום שהמטופל יכול להסירו לבד וכזה המשלים את השיניים החסרות. הוא נשען על השיניים הנותרות ועל הרקמות הרכות בפה ומשחזר הן את השיניים החסרות והן את הרקמות הקשות והרכות שאבדו.

למה לא לעקור את כל השיניים ולבצע תותבת שלמה?
פעמים רבות שואלים אותי: “אם נותרו לי רק מעט שיניים למה לשמור אותן ולא לעקור את כולן ולבצע כבר על שיקום מלא?” ובכן, יש מספר סיבות להשארת שיניים. תחילה כדי לשמור על התחושה ששיניים טבעיות נותנות לנו. סביב השיניים נמצאים קולטנים שמווסתים את הכוחות שאנחנו מפעילים בלעיסה, אם עוקרים את השיניים האלה התחושה אובדת.

ישנן כמה סיבות נוספות לשמירה על השיניים:
1. לשיניים הקיימות תפקיד חשוב בשמירה על הרכס השארי שנותר בפה.
2. הן מספקות אחיזה, יציבות ותמיכה לתותבת הנשלפת בהשוואה ליציבות הירודה של תותבת שלמה וכך גם נמנעים משקיעה של התותבת לכיוון הרקמות.
3. אם השיניים שנותרו בפה הן שיניים קדמיות, והתותבת החלקית אמורה לשחזר את השיניים האחוריות שאבדו, עדיין ניתן יהיה להסיר את התותבת ולהישאר עם שיניים בפה, דבר המעניק תחושת ביטחון למטופלים.

כמה זמן אורכת התאמת תותבת חלקית?
לכל מטופל/ת מבנה אחר של השיניים ועל רופא השיניים לייצר תותבת ייחודית, לכן נדרשים מספר מפגשי טיפול, כ-5 לפחות. ההליך הטיפולי מורכב מהשלבים הבאים תחילה לוקח רופא השיניים מידה ראשונית בפגישה הראשונה ומכין כף אישית המותאמת לפה המטופל. בפגישה השנייה לאחר הכנת משענות בשיניים הנותרות רופא השיניים לוקח את המידה הסופית להכנת התותבת ומשם שולחים למעבדה להכנת מודל.

במעבדה מכינים את המודל הסופי ועליו מכינים את שלד המתכת (שהוא למעשה גוף התותבת). במרפאה בודקים את ההתאמה של שלד המתכת ומבצעים רישום יחס בין-לסתי (איך הלסתות ייפגשו ביחד) ואז מגיע שלב הבחירה שבו מחליטים מה יהיה הצבע והגודל והצורה של השיניים המלאכותיות. בסיום שולח רופא השיניים את העבודה למעבדה.
בשלב זה מעמידים את השיניים בשעווה, וכשהן מוכנות בודקים את התאמתן בפה המטופל ואם הכל בסדר מבצעים את יצירת התותבת במעבדה וכשהון מוכנות מוסר אותן רופא השיניים למטופל.

מי זכאי לקבל תותבת חלקית נשלפת?
במסגרת הרפורמה המעניקה טיפולי שיניים למבוגרים, לבני 80 ומעלה יש אפשרות לקבל תותבת חלקית על כל שלבי התהליך, אחת לארבע שנים בהשתתפות עצמית נמוכה (כ-200 ). כדי להכין את הפה לקליטת התותבת הנשלפת מעניק הסל למטופלים אפשרות לבצע עד שלושה כתרים מאחזים לתותבת באותה לסת שמקבלת את התותבת שיסייעו בתמיכה, באחיזה וביציבות לתותבת.

ד”ר נאשיד בראנסי הוא רופא שיניים מומחה לשיקום הפה והמנהל הרפואי של מרפאות ההסדר בכללית סמייל, חבר המחלקה לשיקום הפה בפקולטה לרפואת שיניים של הדסה והאוניברסיטה העברית

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • שיקום בגיל השלישי; סיבות ודרכי טיפול, מאמר אורח מאת אבראהים מחאמיד

  שיקום בגיל השלישי; סיבות ודרכי טיפול, מאמר אורח מאת אבראהים מחאמיד

  הכותב הינו אח אחראי במחלקה השיקומית במרכז הגריאטרי ‘מרכז סיעוד וותיקים’ של רשת ‘ביחד’, והוא סוקר את הסיבות לשיקום בגיל השלישי, את תהליכי השיקום ואת החיים שלאחריהם. תהליך ההזדקנות מתרחש בגיל השלישי והוא מאיץ שינויים פיזיולוגים שונים שמלווים בדלדול רקמת שריר השלד ובירידה בכוח השרירים. הקשישים מתמודדים עם חולשה גופנית, נטייה לנפילות, שברים ומחלות כרוניות אשר עלולות […]

 • שילוב נטילת ויטמין D, אומגה 3 ותוכנית אימונים מפחית סיכון לסרטן (frontiers in Aging)

  שילוב נטילת ויטמין D, אומגה 3 ותוכנית אימונים מפחית סיכון לסרטן (frontiers in Aging)

  מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק מחקר חדש שפורסם ב- frontiers in Agingהראה כי שילוב של ויטמין D במינון גבוה, חומצות שומן אומגה 3 ותוכנית אימונים פשוטה בבית הוכח כמפחית את הסיכון לסרטן ב-61% בבריאים מעל גיל 70. כך על פי אנליזה על מחקר DO-HEALTH, שעקב אחר יותר מ-2000 קשישים במשך 3 […]

 • פורמולציה חדשה לתוספי תזונה לטיפול בניוון מקולרי הקשור לגיל (JAMA Ophthalmology)

  פורמולציה חדשה לתוספי תזונה לטיפול בניוון מקולרי הקשור לגיל (JAMA Ophthalmology)

  מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק מחקר חדש שפורסם ב- JAMA Ophthalmologyהראה כי נוסחת ה-Age-Related Eye Disease Study 2 (AREDS2) של ויטמינים ומינרלים היא בטוחה ויעילה בטיפול בניוון מקולרי הקשור לגיל (AMD) במשך 10 שנים. נראה כי החלפת בטא קרוטן בלוטאין וזאקסנטין מבטלת את הסיכון המוגבר לסרטן ריאות במעשנים ומעשנים לשעבר שנצפתה […]

 • אין הצדקה לבדיקות סקר לגלאוקומה ראשונית פתוחת זווית ולפגיעה בחדות הראיה במבוגרים בני 65 ומעלה (JAMA)

  אין הצדקה לבדיקות סקר לגלאוקומה ראשונית פתוחת זווית ולפגיעה בחדות הראיה במבוגרים בני 65 ומעלה (JAMA)

  מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק על פי הצהרת כוח המשימה של שירותי המניעה של ארה”ב (USPSTF) שפורסמה ב-JAMA, הראיות הנוכחיות אינן מספיקות כדי להמליץ ​​על בדיקת סקר לגלאוקומה עם זווית פתוחה ראשונית (POAG), הצורה הנפוצה ביותר של גלאוקומה, וכן העדויות הנוכחיות אינן תומכות בהמלצה לבדיקות סקר לפגיעה בחדות הראייה בחולים בני […]

 • טיפול ב-Mirabegron עשוי לשפר הפרעות זקפה בגברים עם ותסמינים בדרכי שתן תחתונות והגדלה שפירה של הערמונית (Int J Urol)

  טיפול ב-Mirabegron עשוי לשפר הפרעות זקפה בגברים עם ותסמינים בדרכי שתן תחתונות והגדלה שפירה של הערמונית (Int J Urol)

  מנתונים שפורסמו בכתב העת International Journal of Urology מדווחים חוקרים ממצרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי טיפול ב- Mirabegron(בטמיגה) משפר את מאפייני מתן שתן וההפרעה בתפקוד מיני בחולים עם תסמינים בדרכי שתן תחתונות/חסימה שפירה של הערמונית. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות של Mirabegron בטיפול בהפרעות זקפה עם תסמינים בדרכי שתן תחתונות […]

 • כללית סמייל מבית שירותי בריאות כללית משיקה: בדיקה ראשונית של רופא שיניים באמצעות שיחת וידאו

  כללית סמייל מבית שירותי בריאות כללית משיקה: בדיקה ראשונית של רופא שיניים באמצעות שיחת וידאו

  כחלק מאסטרטגיית שיפור השירות ולאחר הרצת פיילוט מוצלח, מזמינה רשת כללית סמייל את לקוחותיה להיעזר בשירות החדשני, שמאפשר לבצע את הבדיקה הראשונה של רופא השיניים, לצורך הפניה לבדיקות דימות ולמומחה המתאים באמצעות שיחת וידאו. מנכ”ל ש.ל.ה רו”ח אילן שמש: “מקצועיות רפואית ללא פשרות והתמחויות מובילות של הרופאים בכללית סמייל ייצרו ביקושים גבוהים שיש לתת להם […]

 • סוכרת עלולה להעלות סיכון לאובדן שיניים (BMC)

  סוכרת עלולה להעלות סיכון לאובדן שיניים (BMC)

  מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק מטה-אנליזה חדשה של 22 מחקרים תצפיתיים שפורסמה ב-BioMedCentral הראתה כי סוכרת מסוג 2 הייתה קשורה לסיכון מוגבר של כ-20% לאובדן שיניים, זאת לאחר התאמה לגורמי סיכון מרובים אחרים. הסיכון העודף לאובדן שיניים עם סוכרת מסוג 2 (לעומת ללא סוכרת) נע בין 15% במחקרי חתך ל-29% במחקרי […]

 • הקשר בין פריודונטיטיס למחלות סיסטמיות (Medscape)

  הקשר בין פריודונטיטיס למחלות סיסטמיות (Medscape)

  מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק פריודונטיטיס היא מחלה דלקתית משמעותית של החניכיים הפוגעת ברקמות התומכות בשיניים. היא קשורה להפרעות דלקתיות כרוניות, כגון מחלות לב וכלי דם, סוכרת מסוג 2 (T2D), דלקת מפרקים שגרונית, מחלות מעי דלקתיות, מחלת אלצהיימר, מחלת כבד שומני לא אלכוהולי וסוגי סרטן מסוימים. באשר לגיל ההופעה, מחלות חניכיים […]

 • בא?ש??ת הפה (הליטוזיס), מאמר אורח מאת ד''ר ליאת צ'אושו

  בא?ש??ת הפה (הליטוזיס), מאמר אורח מאת ד''ר ליאת צ'אושו

  ריח רע מהפה הידוע בכינוי הליטוזיס או בעברית מקצועית באשת הפה, משפיע על כ-25% מהאוכלוסייה ומהווה הסיבה השלישית בשכיחותה לפנייה לרופא שיניים, לאחר עששת ומחלות חניכיים. תופעה זו מטרידה ועלולה לגרום למבוכה ואף חרדות משמעותיות בקרב הסובלים ממנה. ישנם כמה גורמים אפשריים לתופעה-• היגיינת שיניים: במקרים בהם היגיינת הפה אינה טובה, ישנה הצטברות של שאריות מזון ורובד […]