Diagnostic radiology

פריצת דרך טכנולוגית מקומית למיגון הצוותים הרפואיים בפני קרינה בחדר הניתוח (הודעת אסותא אשדוד)

דר לייש פרקש אסותא

בימים אלו סיימו בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד מחקר חדש ופורץ דרך בניהולה של פרופ אבישג לייש-פרקש מנהלת היחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקוצבי לב שעתיד להשפיע על כל צורת המיגון של הצוותים הרפואיים בפני קרינה בחדרי הניתוח.

בחדרי הניתוח והצנתורים נעשה שימוש בקרינת רנטגן כדבר שבשגרה וזאת כחלק מההליך הרפואי השוטף. השימוש בקרינה גורם לצוות הרפואי לעלייה בשכיחות גידולים סרטניים, קטרקט, ירידה קוגניטיבית ועלייה בבעיות אורטופדיות בשל השימוש בחלוקי עופרת כבדים למיגון.

לאורך השנים חיפשו החברות השונות אמצעי הגנה לשימוש הצוותים הרפואיים. האמצעיים העיקריים שנמצאו יעילים הם חלוקים וסינרים שונים העשויים מתרכובת מתכת ועופרת. מדובר לרוב בציוד כבד משקל ומסורבל ובפועל לא נותן מיגון לכל חלקי גוף הרופא כגון גפיים וראש ובוודאי לא מגן על כלל אנשי הצוות בחדר הניתוח כדוגמת: אחיות, מרדימים, אנשי אקו ועוד.
פריצת דרך, כחול לבן, מתרחשת בימים אלו, כאשר ניסוי ראשון מסוגו, בהובלתה של פרופ לייש-פרקש הגיע לסיומו ועתיד לשנות את כללי ההתנהלות וההתמגנות בכלל חדרי הניתוח ובחדרי הצנתורים בפרט.

המחקר בדק לראשונה בצורה מבוקרת מעל 110 מטופלים שעברו פעולות שונות של צנתורים של הפרעות קצב והשתלות קוצבים בחדר הניתוח. מחצית המטופלים עברו פעולה ללא שימוש במערכת המיגון החדשה ומחציתם עם שימוש במערכת החדשה. מדובר במתקן רובוטי עם חיישנים מתקדמים ורגישים שחוסם את מקור קרינת הרנטגן כבר במוצאה. המערכת מורכבת על מכשיר הרנטגן ובכך מונעת את פיזור קרינת הרנטגן ואפשרות לנזק חמור לצוות הרפואי כולו.

לאחר שהמערכת הוכחה כמוצלחת בתנאי מעבדה בסיסיים, היא נבחנה בחדרי הניתוח וע”פ תוצאות המחקר הסופיות קיימת ירידה של יותר מ90% בחשיפת אנשי הצוות לקרינה לעומת קבוצת הביקורת וזאת מבלי לפגוע בבטיחות ובריאות המטופל. המחקר מתפרסם בימים אלו בעיתון המדעי הנחשב American Heart Journal.

 

לסיכום: אם עד כה, הרופאים בכל העולם התמגנו מפני קרינה בחדר הניתוח באופן אקטיבי, לרוב באמצעות עטית לבוש מגן כבד משקל ומגביל, הרי שלראשונה נמצא כלי שחוסם את מקור הקרינה במוצאה ולא ידרוש מהנמצאים בחדר להתמגן אקטיבית בפני קרינה.
בימים אלו ניתן אישור FDA למערכת וביה”ח הציבורי אסותא אשדוד הוא הראשון בישראל שרכש את המערכת עבור חדרי הניתוחים שלו.

 

ד”ר אבישג לייש-פרקש: “מדובר בפריצת דרך כחול לבן שעתידה להשפיע על כלל חדרי הניתוח והצנתורים בהם נעשה שימוש בקרינת רנטגן. לראשונה נמצאה מערכת פשוטה לשימוש ובטיחותית למטופל שמורידה למינימום חשיפה לקרינה של הצוותים הרפואיים בזמן הניתוחים. מעבר לבשורה הטכנולוגית -רפואית, העובדה שמדובר בטכנולוגיה ישראלית, כחול לבן, היא גאווה גדולה. לשמחתי הטכנולוגיה כבר עכשיו מעוררת עניין רב בכל העולם וזו עדות נוספת להשפעה של ההי טק הישראלי והיכולת שלו לחשוב מחוץ לקופסא ולהשפיע”

ההודעה והתמונה של ד”ר לייש-פרקש באדיבות אסותא אשדוד

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • משטר טיפול מבוסס-קיטרודה משפר הישרדות חולים עם סרטן קיבה מתקדם (מתוך הודעת חברת Merck)

  משטר טיפול מבוסס-קיטרודה משפר הישרדות חולים עם סרטן קיבה מתקדם (מתוך הודעת חברת Merck)

  משטר טיפול הכולל Pembrolizumab (קיטרודה) עם Trastuzumab וכימותרפיה שיפר הישרדות כוללת בחולים עם ממאירות גרורתית או מתקדמת-מקומית, לא-נתיחה, חיובית ל-HER2 של הקיבה או צומת וושט-קיבה, כך עולה מנתונים חדשים ממחקר KEYNOTE-811. מחברת התרופות נמסר כי משטר הטיפול הנבחן במחקר KEYNOTE-811 ענה על תוצא הסיום המשולב עם עדות לשיפור מובהק סטטיסטית ומשמעותי קלינית בהישרדות הכוללת לעומת […]

 • עליה דרמטית בשיעורי אובדנות בקרב תלמידי מכללות בארצות הברית (Br J Sports Med)

  עליה דרמטית בשיעורי אובדנות בקרב תלמידי מכללות בארצות הברית (Br J Sports Med)

  לאורך שני העשורים נרשמה עליה בשיעור מקרי אובדנות בקרב תלמידי מכללות בארצות הברית וכעת מדובר בסיבה השניה בשכיחות לתמותה לאחר תאונות באוכלוסייה זו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מטעם ה-National Collegiate Athletic Association שפורסמו בכתב העת British Journal of Sports Medicine. החוקרים בחנו את נתוני התמותה בין השנים 2002 ו-2022 והשלימו ניתוח סטטיסטי להערכת שינויים […]

 • שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל 

  שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל 

  שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל (וייתכן שאף בעולם) לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל. הניתוח הרובוטי בוצע בהובלת ד"ר אלי קקיאשווילי, במטופל בן 72, שסבל מבקע גדול במיוחד, אשר התפרס על מרבית דופן הבטן. ד"ר קקיאשווילי: "בניתוח מתחנו את יכולות הרובוט עד הקצה, כולל תפירה מדויקת של הרשת בעזרת זרועותיו".

 • טיפוס מדרגות מפחית את הסיכון לתמותה (מתוך כנס ה-ESC)

  טיפוס מדרגות מפחית את הסיכון לתמותה (מתוך כנס ה-ESC)

  מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס מטעם ה-European Society of Cardiology עולה כי טיפוס מדרגות מלווה בסיכון מופחת לתמותה מכל-סיבה ותמותה עקב מחלות לב. הסקירה כללה תשעה מחקרים עם נתונים אודות 480,520 משתתפים והחוקרים השלימו ניתוח של חמישה מחקרים עם 455,649 משתתפים במטרה לקבוע את הקשר בין טיפוס מדרגות ובין הסיכון לתמותה מכל-סיבה ותמותה עקב […]

 • מה בין צריכת אלכוהול ובין מחלת עורקים היקפית? (Eur J Prev Cardiol)

  מה בין צריכת אלכוהול ובין מחלת עורקים היקפית? (Eur J Prev Cardiol)

  במאמר שפורסם בכתב העת European Journal of Preventive Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בצורת U בין צריכת אלכוהול ובין הסיכון למחלת עורקים היקפית, כאשר הסיכון הנמוך ביותר תואר באלו ששתו שני משקאות בשבוע וגדול יותר עם צריכת עשרה משקאות ויותר. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הקשר בין צריכת אלכוהול ובין […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה