DPP4 & GLP1

ד”ר עופרי מוסנזון ב- DOT 2017 : זולוטפיי , שילוב במינון קבוע של GLP-1 ואינסולין בזאלי – משיג שיפור גליקמי ביחד עם ירידה במשקל וסיכון להיפוגליקמיות במטופלי אינסולין לא מאוזנים

בהרצאתה ” השילוב של GLP1-RA ואינסולין בזאלי הטובים השניים מהאחד ? ” בכנס DOT 2017 (לסיקור הכנס) , הציגה ד”ר עופרי מוסנזון את העדויות שבחנו את תוצאות הטיפול בשילוב

ד”ר מוסנזון פתחה את הרצאתה עם הנתון המדאיג לפיו מרבית (71% ) חולי סוכרת סוג 2 המטופלים באינסולין אינם מגיעים ליעד ה-HbA1c של מתחת ל-7%.

מנתונים בישראל (מכבי) עולה שמשך הזמן הממוצע עד להתחלת טיפול באינסולין עומד על כ-9 שנים, ותקופה דומה להתחלת טיפול ב-GLP-1 .

במקביל, הערך הממוצע של ה- HbA1cבזמן התחלת הטיפול באינסולין בזאלי היה 9.7% , שהוא לדברי ד”ר מוסנזון , גבוה מידי , לכל הדעות.

בהקשר זה הציגה ד”ר מוסנזון נתוני סקרים שהעידו על חשש של מטופלים לבצע אינטנספיקציה של הטיפול באינסולין בעיקר בשל חשש לריבוי זריקות, השמנה והיפוגלקמיות.

מצד הרופאים הגורמים המרכזיים לאי ביצוע אינטנספיקציה היה חשש מסירוב המטופלים, היפוגליקמיות וספקות לגבי יכולת המטופלים לבצע את הטיפול בצורה נכונה.

נתוני רשם מכבי הראו שהתחלת טיפול משולב כמו GLP-1 ואינסולין הובילה לירידה הגדולה ביותר (2%)  ב-HbA1C .

ד:ר מוסנזון מזכירה כי היעד שיש לשאוף אליו הוא משולב : איזון גליקמי ללא עלייה במשקל וללא היפוגליקמיות. יעד כזה שבו ניתן להשיג ירידה של קרוב ל-2% בהמוגלובין המסוכר, תוך כדי הפחתת משקל של כ-1.4 ק”ג (לעומת עליה של כ-3 ק”ג בטיפול באינסולין גלרג’ין) , והורדת הסיכון להיפוגליקמיות בכ-57% אפשרי כיום בארץ , באמצעות תרופה אחת : זולוטפיי (Xultophy). הטיפול בזולטופיי הוא שילוב במינון קבוע של GLP-1ויקטוזה ואינסולין בזאלי ,טרגלודק. בעולם נרשם לאחרונה גם השילוב שנקרא Soliqua המשלב בין ליקסומיה ולנטוס. ד”ר מוסנזון מתמקדת בהמשך ההרצאה בזולטופיי בשל היותה היחידה הרשומה והזמינה כעת בישראל.

השילוב אפשרי מכיוון ששתי המולקולות של ויקטוזה וטרגלודק, אינן מפריעות לפעילות בדם אחת של השניה ו ניתן לבצע טיטרציה עלפי צעדי מנה והגעה עד לרמה מקסימלית , בהתאם לצורך, עד למינון המקסימאלי  1.8 מ”ג (ליראגלוטייד)ויקטוזה ו-50 יח’ (דגלודק) טרגלודק.

למרות המינונים הנמוכים יחסית הנדרשים לטיפול, האפקט שהתקבל במחקרים היה משמעותי ומרשים ,הפחתה של עד 1.9% ב HbA1C. המחקרים בדקו את הטיפול המשולב בחולים שלא השיגו איזון תחת טיפול דואלי פומי, חולים שלא הגיעו לאיזון תחת GLP-1 וחולים שלא השיגו איזון תחת אינסולין בזאלי.  ד”ר מוסנזון סקרה את המחקרים השונים בקבוצות חולים אלה. נמצא כי בחולים שלא הגיעו לאיזון לאחר טיפול דואלי פומי השילוב (זולוטפיי) הצליח להוכיח שיפור גליקמי מרשים ללא תלות ברמת ההמוגלובין המסוכר בתחילת הטיפול, בהשוואה להמשך טיפול בליראגלוטייד בלבד או בטרגלודק בלבד או באינסולין לנטוס בלבד. כל זאת ללא עליה במשקל למרות מינונים נמוכים יחסית של שני המרכיבים, ועם פחות היפוגליקמיות בהשוואה לטיפול באינסולין בלבד (ההשוואה מול גלרג’ין U100).

בחולים שלא השיגו איזון לאחר טיפול באינסולין בלבד , (ערך בסיס של כ-8.5% המוגלובין מסוכר) הטיפול המשולב השיג ירידה של ה-HbA1C עד ל-6.6% , לעומת ערך של 7.1% , שהוא יפה לכשעצמו תחת המשך טיפול עם אינטנסיפקציה של גלרג’ין U100 . השיפור שהושג בטיפול המשולב לא היה תלוי בערך הבסיסי של ההמוגלובין המסוכר.

מבחינת משקל גוף, הטיפול המשולב בזולטופיי הוביל לירידה במשקל של 1.4 ק”ג לעומת עליה של 1.8 ק”ג בקבוצה שהמשיכה בגלרג’ין U100 . בנוסף, היה שימוש בפחות יחידות אינסולין בטיפול המשולב, ופחות היפוגליקמיות.

כפועל יוצא, שיעור המטופלים המשיגים יעד משולב (איזון גליקמי, ללא עליה במשקל, ללא היפוגליקמיות) גבוה באופן משמעותי בקבוצת הזולטופיי בהשוואה לקבוצת הגלרג’ין U100.

ברוב המחקרים הירידה בהמוגלובין המסוכר היא סביב 1.8% . מבחינת המשקל, ההשפעה תלויה בסוג הטיפול הקודם. מטופלים שהיו רק על אינסולין יורדים במשקל, אך מטופלים שהיו כבר על GLP-1 עולים במשקל, ומטופלים נאיבים ל-GLP-1 או אינסולין ללא השפעה על המשקל.

ד”ר מוסנזון מציינת שהיא רואה בזולטופיי יותר כאינסולין משודרג ופחות כ-GLP-1 משודרג. זאת כיוון שמטופל לא מאוזן על אינסולין עשוי להשיג את כל היעדים (איזון גליקמי, ירידה במשקל, ירידה בסיכון להיפוגליקמיות) . באשר למטופלי GLP-1 , לדעת ד”ר מוסנזון אם אינם זקוקים לאינסולין אפשר לנסות להמשיך לטפל ב-GLP-1 בהם.

לאחר שסקרה את ההתוויה המאושרת והוראות השימוש בתרופה ואופן התחלת הטיפול והטיטרציה, חזרה ד”ר מוסנזון לשאלה שבה פתחה : האם טובים השניים מן האחד ? והתשובה לדעתה ברורה מאוד…במקרה הזה האחד (זולטופיי) טוב מהשניים.

להרצאה המלאה

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • דיאטה עם הגבלה קלורית פעמיים בשבוע עדיפה על פעילות גופנית בחולים עם סוכרת מסוג 2 (Diabetes Care)

  דיאטה עם הגבלה קלורית פעמיים בשבוע עדיפה על פעילות גופנית בחולים עם סוכרת מסוג 2 (Diabetes Care)

  הקפדה על דיאטה עם הגבלה קלורית ותחת השגחה רפואית פעמיים בשבוע עשויה להפחית את רמות הסוכר בדם במבוגרים עם עודף-משקל או השמנת-יתר וסוכרת מסוג 2, כך עולה מנתונים שהוצגו בכתב העת Diabetes Care. הגבלה קלורית יומית והגברת פעילות גופנית משפרים את האיזון הגליקמי ועשויים להביא לנסיגה של סוכרת בחולים עם סוכרת מסוג 2, אך קשה […]

 • אינסולין בזאלי חד-שבועי משפר איזון גליקמי במבוגרים עם סוכרת מסוג 2 (מתוך הודעת חברת אלי לילי)

  אינסולין בזאלי חד-שבועי משפר איזון גליקמי במבוגרים עם סוכרת מסוג 2 (מתוך הודעת חברת אלי לילי)

  טיפול באינסולין בזאלי פעם בשבוע הוביל לירידה לא-נחותה בריכוז המוגלובין מסוכרר במבוגרים עם סוכרת מסוג 2 שלא טופלו קודם לכן באינסולין ובאלו שטופלו במספר זריקות אינסולין יומיות, כך עולה מתוצאות שני מחקרים בשלב 3. החוקרים מסבירים כי Insulin Efsitora Alfa הינו אינסולין בזאלי חד-שבועי הנבחן בימים אלו כחלק מתכנית מחקרי QWINT בשלב 3 למבוגרים עם […]

 • שינויים בערכי סוכר מנבאים תמותה באשפוז של חולים עם אוטם לבבי חד (PLoS One)

  שינויים בערכי סוכר מנבאים תמותה באשפוז של חולים עם אוטם לבבי חד (PLoS One)

  במאמר שפורסם בכתב העת PLoS One מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קורלציה בין וריאביליות ברמות הסוכר בדם ובין שיעורי התמותה באשפוז בקרב חולים עם אוטם לבבי חד, בפרט בחולים בהם תועדו רמות סוכר תקינות בדם בקבלה לאשפוז. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הקשר בין שונות גליקמית, מגמות שינויים בערכי הסוכר והסיכון […]

 • שת

  שת"פ בין קופות החולים למיזם ספרת הסוכרת בגליל עתיד לייעל ולשפר את נגישות הבדיקות המיועדות לחולי סוכרת

  ספֵרת הסוכרת בגליל על שם ראסל ברי הוא מיזם רחב היקף וחדשני בתחום בריאות הציבור המתמקד במחלת הסוכרת ופועל באזור הגליל. מובילי המיזם, שצמח בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר־אילן בצפת, הציבו לנגד עיניהם יעד נכסף: לצמצם את התחלואה בסוכרת ולשפר את הטיפול בה בעזרת גישה רב־תחומית אינטגרטיבית.

 • היענות ממושכת לדיאטה ים-תיכונית מפחיתה היארעות סוכרת לאורך שני עשורים (Metabolites)

  היענות ממושכת לדיאטה ים-תיכונית מפחיתה היארעות סוכרת לאורך שני עשורים (Metabolites)

  מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Metabolites עולה כי היענות ארוכת-טווח לדיאטה ים-תיכונית מספקת הגנה מפני התפתחות סוכרת מסוג 2. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין היענות לדיאטה ים תיכונית ובין היארעות סוכרת מסוג 2 לאורך שני עשורים במבוגרים שלקחו חלק במחקר ATTICA. מדובר במחקר עוקבה פרוספקטיבי שכלל 3,042 גברים ונשים מיוון. נתונים […]

 • חיזוי הסיכון להיפוגליקמיה והיפרגליקמיה במהלך ולאחר פעילות בקרב מתבגרים עם סוכרת מסוג 1 (Diabetes Technol Ther)

  חיזוי הסיכון להיפוגליקמיה והיפרגליקמיה במהלך ולאחר פעילות בקרב מתבגרים עם סוכרת מסוג 1 (Diabetes Technol Ther)

  במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Technology & Therapeutics מדווחים חוקרים מצפון אמריקה על תוצאות מחקר חדש שנועד לנבא את הסיכון להיפוגליקמיה והיפרגליקמיה במהלך ולאחר פעילות גופנית במתבגרים עם סוכרת מסוג 1 וממליצים לכוון להתחיל פעילות גופנית עם ריכוז סוכר אינטרסטיציאלי בטווח 130-160 מ”ג/ד”ל עם מגמה שטוחה או ירידה קלה בערכי הסוכר לפי מד סוכר רציף […]

 • שאלות טיפוליות במטופל הסוכרתי בגיל השלישי - מפגש 1 - היפוגליקמיה

  שאלות טיפוליות במטופל הסוכרתי בגיל השלישי - מפגש 1 - היפוגליקמיה

  לפניכם מפגש ראשון מתוך סדרת מפגשים מטעם האיגוד הגריאטרי בנושא הטיפול במטופל הסוכרתי בגיל השלישי. בכל פרק מתייחסות ד”ר דבי שפירא וד”ר ליאת ברזילי־יוסף לנושא מעשי וחשוב לעבודה היומיומית עם מטופלים אלו, בעזרת דיון במקרים, הצגת מחקרים קליניים והניסיון הקליני הרחב. המפגש הראשון עוסק בהיפוגליקמיה. לסדרת המפגשים לחצו כאן סדרת המפגשים בחסות חברת נובו נורדיסק

 • מדוע רבים לא מתייחסים למחלות לב בחולי סוכרת מסוג 1? (NEJM)

  מדוע רבים לא מתייחסים למחלות לב בחולי סוכרת מסוג 1? (NEJM)

  ניהול מחלות לב וכלי דם הוא היבט שלעתים קרובות נזנח, אך הוא קריטי כשמדובר בטיפול באנשים עם סוכרת מסוג 1, כך אמרו מחברי סקירה חדשה שפורסמה ב-The New England Journal of Medicine. מחלות לב וכלי דם הן סיבת המוות השכיחה ביותר בקרב חולים בסוכרת מסוג 1, בדומה לאלו עם סוכרת מסוג 2. עם זאת, אין […]

 • טרום-סוכרת מלווה בצמצום מגוון מיקרוביאלי במערכת העיכול (Nutrients)

  טרום-סוכרת מלווה בצמצום מגוון מיקרוביאלי במערכת העיכול (Nutrients)

  המגוון הביולוגי של המיקרוביום במערכת העיכול מצומצם יותר בחולים עם טרום-סוכרת לעומת נבדקים בריאים, כאשר ההרכב כולל כמות קטנה יותר מהזנים המעורבים במסלולים עיקריים של פיזיולוגיה ומטבוליזם, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Nutrients. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הוכיחו את הקשר בין הרכב החיידקים במעי, הרגלי תזונה, משק סוכר ועמידות לאינסולין, […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה