Geriatrics

התמודדות בני משפחה עם אבחנת ההורה כתשוש ודרכי הטיפול; מאמר אורח מאת סימה פולק, עו”ס בית הורים בבני ברק מרשת ”ביחד”

סימה פולק, עובדת סוציאלית בית הורים בני ברק מרשת “ביחד” סוקרת את התסמינים המאפיינים אדם תשוש ואת דרכי הטיפול האפשריות לשימור איכות החיים בגיל השלישי

אוכלוסיית הגיל השלישי הולכת וגדלה ועימה גדלה אוכלוסיית הקשישים התשושים. פלח התשושים המשמעותי הוא בגילאי 80  ומעלה וגם פלח האוכלוסיה בגילאי 65-75  גדל בצורה ניכרת. מבחינה תפקודית יכול הקשיש התשוש להיות עצמאי, מוגבל או סיעודי.
 המצב הבריאותי של בני הגיל השלישי שעונים להגדרה “תשושים”  נוצר בעקבות מחלות כרוניות שגורמות לתפקוד ירוד. הקשישים ברובם צלולים או מעט מבולבלים אך עדיין יכולים לתקשר ולנהל אורח חיים נורמטיבי עם עזרה.
הקשיש התשוש עצמאי מתפקד בשארית כוחותיו בתנאים אופטימליים וללא סטרס, כל סטרס מינימלי עלול לגרום להידרדרות במצבו.
עולם הגריאטריה בוחן מזה מספר שנים כיצד לאתר את התשושים ולהתאים להם פעילות גופנית הולמת שתאט את ההידרדרות.
יש מספר בדיקות סריקה שמנסות לתת מענה לנושא :
• בדיקה פשוטה לבקש מהקשיש לקום מכיסא ללא עזרת ידיים ואז ללכת 3 מטרים הלוך ושוב, אם לוקח לו יותר מ10 שניות להשלים הליכה ואם הוא מתקשה בקימה מכיסא ללא עזרת ידיים מדובר בתשישות משמעותית.
• בדיקת Up &Go  – בודקת זמן ביצוע משימת קימה מכסא, הליכה של 3 מטרים הלוך ושוב וחזרה למצב של ישיבה אם הבדיקה לוקחת מעל 20 שניות ואין בעיה נוירולוגית או אורטופדית משמעותית הרי יש תשישות בסבירות גבוהה.
• שאלונים למילוי עצמי המכסים נושאים של פעילות, הרגשה ובריאות – התשובות עשויות לכוון לתשישות, גם ירידה בלתי מוסברת במשקל מכוונת לתשישות.
התפקודים האינסטרומנטליים שמעידים שקשיש עונה על ההגדרה תשוש גוף  
• נדרשת עזרה מעטה עד בינונית בתפקודים אינסטורמנטליים כגון כביסה, ניקיון , קניות, שימוש בכסף, נטילת תרופות , בישול וכו’.
• עזרה קלה בתפקודים הבסיסים או כלל לא (ניידות ומעברים, אכילה ,רחצה,הלבשה וכו’)
• קשיש שמתהלך עצמאית (יתכן שעם אביזר), בהיר מחשבה ושולט על הסוגרים.
• קשיש ששוכח לסגור את הגז, מפיל  בדלי סיגריות על מיטה או על כורסא, שוכח לקחת מפתחות, נפילות במקומות שונים ובמיוחד באמבטיה, יציאה מהבית והליכה לאיבוד בדרך חזרה הביתה, קושי בשמירה על הגינה וניקיון בבית ועוד.

ערנות בני משפחה לכל שינוי בתפקוד ההורה חיונית
חשוב שבני המשפחה יעקבו אחר כל שינוי בהתנהגותו של ההורה הקשיש כי עלולים להתעורר מצבים מסכני חיים ואז נדרשת בחינת האפשרות למסגרת דיור לתשושים .
המסגרת מאפשרת חיים עצמאים לצד השגחה, פתרון לנושא הבדידות והקלה בנטל הטיפול שמצריך עזרה מרובה מהמשפחה לטובת איכות ואריכות חיים לקשיש התשוש.

אפשרויות הטיפול בקשישים התשושים:
מטפל זר-  עובד שאינו תושב הארץ שמטפל בקשיש בביתו.
מטפלת מביטול לאומי –  כל תושב ישראלי שהגיע לגיל פרישה זכאי לקבל חוק סיעוד. בתור חוק הסיעוד ניתן לקבל על פי מורכבות מצבו של הקשיש שעות מטפל העוזר לקשיש בפעילויות היומיום.
בתי אבות עם מחלקה לתשושי נפש בתי אבות אשר עובדים עם גורמי רווחה או באופן פרטי. המחלקה לתשושים פתוחה לחלוטין ליציאה וכניסה של הקשישים.
לקשישים תשושים יש תוחלת חיים קצרה ביותר בהשוואה לבני גילם שאינם תשושים, חשוב לשים לב למצב כדי לאתר את תחילתה של ההידרדרות ,לפני שהמצב מחמיר ואז לשקול העברה למסגרת של תשושים עצמאים .  לקשישים תשושים קל יותר להסתגל למסגרת חוץ ביתית כשהתפקוד הקוגניטיבי והפיזי שלהם עדיין תקין יחסית וכך לתת מענה לבדידות שנוצרת וגם לשמר את איכות החיים לאורך זמן.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • זיהום בנגיף RSV מלווה בשיעור סיבוכים גבוה יותר מזיהום בשפעת בקשישים (J Infect Dis)

  זיהום בנגיף RSV מלווה בשיעור סיבוכים גבוה יותר מזיהום בשפעת בקשישים (J Infect Dis)

  בקשישים עם אבחנה של זיהום בנגיף RSV (או Respiratory Syncytial Virus) שיעור גבוה יותר של סיבוכים, בהשוואה לאלו עם אבחנה של זיהום בנגיף שפעת, למרות ששיעורי התמותה עם שתי המחלות הזיהומיות היו דומים, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Infectious Diseases. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קיים עניין גובר בזיהום בנגיף RSV […]

 • סוכנות התרופות האירופית ממליצה על תרופה חדשה לפעילות-יתר של שלפוחית השתן (מתוך הודעת ה-EMA)

  סוכנות התרופות האירופית ממליצה על תרופה חדשה לפעילות-יתר של שלפוחית השתן (מתוך הודעת ה-EMA)

  סוכנות התרופות האירופית (European Medicines Agency) המליצה על אישור שיווק התכשיר Obgemsa (Vibegron) לטיפול בתסמונת פעילות-יתר של שלפוחית השתן במבוגרים. תסמונת פעילות-יתר של שלפוחית השתן מתאפיינת בצורך פתאומי ועז למתן שתן, למרות שהשלפוחית עשויה להכיל כמות שתן קטנה בלבד, כמו גם עליה בתדירות מתן שתן ואי-נקיטת שתן עקב תכיפות. החומר הפעיל ב- Obgemsaהינו Vibegron, אגוניסט […]

 • שאלות טיפוליות במטופל הסוכרתי בגיל השלישי - מפגש 1 - היפוגליקמיה

  שאלות טיפוליות במטופל הסוכרתי בגיל השלישי - מפגש 1 - היפוגליקמיה

  לפניכם מפגש ראשון מתוך סדרת מפגשים מטעם האיגוד הגריאטרי בנושא הטיפול במטופל הסוכרתי בגיל השלישי. בכל פרק מתייחסות ד”ר דבי שפירא וד”ר ליאת ברזילי־יוסף לנושא מעשי וחשוב לעבודה היומיומית עם מטופלים אלו, בעזרת דיון במקרים, הצגת מחקרים קליניים והניסיון הקליני הרחב. המפגש הראשון עוסק בהיפוגליקמיה. לסדרת המפגשים לחצו כאן סדרת המפגשים בחסות חברת נובו נורדיסק

 • ירידה בזיכרון ותפקוד ניהולי מלווה בירידה באיכות החיים של חולי פרקינסון (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN)

  ירידה בזיכרון ותפקוד ניהולי מלווה בירידה באיכות החיים של חולי פרקינסון (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN)

  הידרדרות בזיכרון ובתפקודים ניהוליים מלווה בירידה באיכות החיים של חולים עם מחלת פרקינסון לאורך תקופה של שלוש שנים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Neurology. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הראו כי החמרה בתפקוד הקוגניטיבי בחולי פרקינסון מלווה בירידה באיכות החיים. כעת הם ביקשו לבחון את […]

 • האם ויאגרה עשויה לסייע במניעת מחלת אלצהיימר? (J Alzheimer’s Dis)

  האם ויאגרה עשויה לסייע במניעת מחלת אלצהיימר? (J Alzheimer’s Dis)

  מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Alzheimer’s Disease עולה כי מתן Sildenafil (ויאגרה) המשמשת לטיפול בהפרעות זקפה עשויה לסייע בהגנה מפני מחלת אלצהיימר. החוקרים השלימו ניתוח נתוני עולם-אמיתי ממאגר MarketScan Medicare Supplemental Database (שנים 2012-2017) ומאגר Clinformatics (שנים 2007-2020) וניתוח מותאם עם תקנון למגדר, גיל, גזע ומחלות רקע. הם זיהו את כל החולים […]

 • האם יש תועלת לגישה פולשנית לטיפול בחולים שבריריים עם NSTEMI? (מתוך JAMA Netw Open)

  האם יש תועלת לגישה פולשנית לטיפול בחולים שבריריים עם NSTEMI? (מתוך JAMA Netw Open)

  בחולים שבריריים עם אבחנה של אוטם לבבי מסוג NSTEMI (או Non-ST-Elevation Myocardial Infarction) גישה פולשנית ראשונית עשויה להיות מלווה בנזק מוקדם עם תועלת מאוחרת ובסופו של דבר בעלת השפעה ניטרלית על הישרדות החולים לאחר שלוש שנים, כך עולה מתוצאות מחקר אקראי שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. מחקר MOSCA-FRAIL נערך ב-13 בתי חולים בספרד וכלל […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה