Head and Neck Cancer

כללית תעניק מימון מלא לבדיקת “אפירמה” (Afirma)

קופת חולים כללית תעניק מימון מלא לבדיקת “אפירמה” (Afirma) המשווקת בישראל על ידי חברת התרופות כצט

בדיקת אפירמה יכולה למנוע ניתוח איבחוני במטופלים הסובלים מקשריות בבלוטת התריס על מנת לשלול ממאירות – הבדיקה יכולה להפחית עד כ- 70% מהניתוחים האבחוניים המבוצעים כיום.

קופת חולים כללית וחברת כצט מעדכנות כי בדיקת אפרימה (AFIRMA), בדיקה חדשנית, המציעה פתרון מונע ניתוח, למטופלים שאובחנו עם קשרית/קשריות בבלוטת התריס ונדרשים לניתוח איבחוני כדי לקבוע את גורל הקשרית, האם מדובר בגידול שפיר או ממאיר, הוכללה בסל הבדיקות של כללית ותמומן באופן מלא למטופלי כללית.

כללית הינה המבטח הראשון בישראל ובין הראשונים בעולם, לאחר ארה”ב, המממן בדיקה זו  מתוך תפיסה של טובת המטופל והפחתת ניתוחים אבחוניים כשיש להם חלופה.

קשריות בבלוטת התריס הן ממצא שכיח של גידולים קטנים בגודל של מ”מ עד ס”מ ספורים, בבלוטת התריס. רובן המכריע אינו סרטני אולם לא ניתן לקבוע זאת ללא אבחון פולשני כלשהו של הקשרית. לכן, בישראל, בכל שנה, מבוצעים למעלה מ-10,000 ניקורים (ביופסיות) בבלוטת התריס על מנת לנסות לאבחן ממצא זה. עם זאת, בכ-15% מהמקרים תוצאות הניקור אינן חד משמעיות ולא ניתן לקבוע בוודאות האם הקשרית שפירה או ממאירה – מה שחייב עד כה ניתוח אבחוני, במסגרתו התבצעה הסרה חלקית או מלאה של בלוטת התריס. ברוב המקרים, לאחר הניתוח הסתבר כי הגידולים שהוסרו הם שפירים, אולם המטופלים שעברו ניתוח זה נאלצים להתמודד עם תוצאות הניתוח, הסרת הבלוטה ולעיתים עם טיפול תרופתי משלים, שאינו מחוייב המציאות.

לפני כעשור החלה מהפכה בתחום המאפשרת לחסוך את רוב הניתוחים האבחנתיים האלה, עם כניסתן של בדיקות גנומיות, ובראשן בדיקת “אפירמה” (Afirma Genomic Sequencing Classifier).

ד”ר נצר דורון, ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה של כללית “בדיקות מולקולריות וגנטיות הנן נדבך חדשני וחשוב ככלי אבחנתי המנבא סיכוי למחלה עתידית. בדיקה זו של Afirma   בוחנת ביטוי של למעלה מ-10,000 גנים בדגימת הגידול ובשילוב עם אלגוריתם ייחודי, מאפשרת לשלול ממאירות בקשריות בלוטת התריס ברמת וודאות גבוהה. הבדיקה חוסכת ניתוחים אבחוניים עבור 2 מכל 3 מטופלים שעוברים אותה (כ- 70% פחות ניתוחים אבחוניים!). בנוסף, הבדיקה מספקת מידע לגבי ממצאים גנומיים התומכים בקבלת החלטות קליניות ושמחים להיות הראשונים לממן בדיקה זו במסגרת סל כללית”.

יעילות בדיקת ה-Afirma הוכחה  בסקירה שיטתית שכללה למעלה מ-2,000 מטופלים והציגה הפחתה משמעותית בניתוחים אבחוניים. השימוש בבדיקת Afirma נתמך ע”י ההנחיות הקליניות לטיפול של האיגודים המובילים בעולם, כמו ה- American Thyroid Association  וה- National Comprehensive Cancer Network.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • הערכת שיעורי תחלואה ותמותה לאחר ניתוח החלפה מלאה של מפרק הירך או הברך עם הרדמה ספינאלית לעומת הרדמה כללית (J Arthroplasty)

  הערכת שיעורי תחלואה ותמותה לאחר ניתוח החלפה מלאה של מפרק הירך או הברך עם הרדמה ספינאלית לעומת הרדמה כללית (J Arthroplasty)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Arthroplasty מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי פרופיל הסיכון של ניתוחים להחלפה מלאה של מפרק הברך דומים עם הרדמה ספינאלית או הרדמה כללית. עם זאת, הרדמה כללית עשויה להיות מלווה בסיכון גבוה יותר לקרישיות-יתר. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות מחלוקת ארוכת טווח בנוגע להרדמה בניתוחי […]

 • שיעורים דומים של ניתוח חוזר לאחר ניתוח פתוח או אנדוסקופי לשחרור תעלה קרפאלית (JAMA Netw Open)

  שיעורים דומים של ניתוח חוזר לאחר ניתוח פתוח או אנדוסקופי לשחרור תעלה קרפאלית (JAMA Netw Open)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open עולה כי ניתוח אנדוסקופי או ניתוח פתוח לשחרור תעלה קרפאלית מלווים בשיעורים דומים של ניתוחים חוזרים, עם היארעות נמוכה של ניתוחים חוזרים ללא תלות בגישה הניתוחית. מסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע אם לגישת הניתוח לשחרור תעלה קרפאלית יש השפעה על הסיכון לניתוח חוזר. לצורך כך, החוקרים בחנו […]

 • שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל 

  שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל 

  שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל (וייתכן שאף בעולם) לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל. הניתוח הרובוטי בוצע בהובלת ד"ר אלי קקיאשווילי, במטופל בן 72, שסבל מבקע גדול במיוחד, אשר התפרס על מרבית דופן הבטן. ד"ר קקיאשווילי: "בניתוח מתחנו את יכולות הרובוט עד הקצה, כולל תפירה מדויקת של הרשת בעזרת זרועותיו".

 • מה בין צריכת אלכוהול ובין מחלת עורקים היקפית? (Eur J Prev Cardiol)

  מה בין צריכת אלכוהול ובין מחלת עורקים היקפית? (Eur J Prev Cardiol)

  במאמר שפורסם בכתב העת European Journal of Preventive Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בצורת U בין צריכת אלכוהול ובין הסיכון למחלת עורקים היקפית, כאשר הסיכון הנמוך ביותר תואר באלו ששתו שני משקאות בשבוע וגדול יותר עם צריכת עשרה משקאות ויותר. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הקשר בין צריכת אלכוהול ובין […]

 • סיכון מוגבר לתמותה בנשאיות BRCA שאובחנו בתוך עשור לאחר לידה (JAMA Netw Open)

  סיכון מוגבר לתמותה בנשאיות BRCA שאובחנו בתוך עשור לאחר לידה (JAMA Netw Open)

  בנשים עם סרטן שד ומוטציות BRCA תועד סיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה במידה ואובחנו בתוך עשר שנים לאחר לידה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עדויות רבות מעידות כי התקופה שלאחר לידה מהווה חלון זמנים בו קיים סיכון גבוה להופעת ממאירויות חדשות והתקדמות מהירה של נגעים תת-קליניים […]

 • האם ניתן לוותר על דיסקציה של קשריות לימפה בבית השחי במקרים של סרטן שד מוקדם? (N Engl J Med)

  האם ניתן לוותר על דיסקציה של קשריות לימפה בבית השחי במקרים של סרטן שד מוקדם? (N Engl J Med)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולה כי אי השלמת דיסקציה של קשרית לימפה בבית השחי אינו מעלה את הסיכון להישנות או פוגע בסיכויי ההישרדות הכוללים לאחר חמש שנים בנשים עם סרטן שד מוקדם, ללא מעורבות קשריות לימפה עם גרורות לקשרית זקיף שהשלימו ניתוח וטיפול קרינתי. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי […]

 • סרטן בלוטת התריס (JAMA)

  סרטן בלוטת התריס (JAMA)

  סרטן בלוטת התריס: סקירה מקיפה מתוך ה-JAMA סרטן בלוטת התריס, מחלה המשפיעה על כ-1.2% מאוכלוסיית ארצות הברית, תועד בעליה מדהימה של 313% בהיארעות במהלך ארבעת העשורים האחרונים. זינוק זה מיוחס בעיקר לשיטות גילוי ואבחון משופרות, כגון הדמיות מתאימות ושאיבות מחט לציטולוגיה. למרות השכיחות הנרחבת, שיעורי התמותה נותרו נמוכים ועומדים על 0.5 ל-100,000 נפש בשנה, עם […]

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה