Hepa/Biliary Other

טסנטריק (Tecentriq) של Roche בשילוב עם אווסטין (Avastin) הפחיתו את הסיכון לחזרה של הסרטן בקרב אנשים עם סוגים מסוימים של סרטן כבד מוקדם במחקר שלב III  (הודעת חברת Roche)

רוש

במחקר שלב III החיובי הראשון אי-פעם בסרטן כבד הפטוצלולרי (HCC) בשלב המוקדם, טסנטריק בשילוב עם אווסטין הפחיתו את הסיכון להישנות המחלה ב-128%. עד 80% מהאנשים עם סוג זה של HCC חווים הישנות של המחלה, המביאה אותם להתמודדות עם פרוגנוזה גרועה יותר והישרדות קצרה יותר2

חברת רוש הכריזה החודש כי נתונים חדשים מהמחקר 050 IMbrave, מחקר שלב III, מראים שטסנטריק ( Tecentriq®; אטזוליזומאב) בשילוב עם אווסטין (Avastin®; בוואציזומאב) הדגימו שיפור עם מובהקות סטטיסטית של ההישרדות ללא הישנות המחלה (RFS) בקרב אנשים עם קרצינומה הפטוצלולרית(HCC) הנמצאים בסיכון גבוה להישנות המחלה לאחר ניתוח של הכבד או אבלציה של הגידול, שבוצעו עם כוונת ריפוי.2

“אצל ארבעה מתוך חמישה אנשים עם HCC שעברו ניתוח עם כוונת ריפוי, עדיין עשויה להתרחש הישנות של הסרטן. לכן, קיים צורך דחוף לטיפול משלים (אדג’ובנטי) במטרה למנוע הישנות מוקדמת ולשפר את שיעורי ההישרדות”, אומר ד”ר לוי גאראוויי Levi Garraway) ‏M.D., Ph.D), המנהל הרפואי הראשי וראש חטיבת הפיתוח הגלובלאלי. “טסנטריק בשילוב עם אווסטין מהווה כיום טיפול סטנדרטי עבור HCC בלתי נתיח, לכן אנו מרוצים מהפוטנציאל של תוצאות אלה ומצפים לראות נתונים נוספים ובשלים יותר”.

השילוב המחקרי של טסנטריק הפחית את הסיכון להישנות הסרטן ב-28%, בהשוואה למעקב פעיל, וזאת במעקב חציוני של 17.4 חודשים (שיעור הסיכון [HR] של RFS שחושב לפי הערכה בלתי תלויה [IRF] =‏0.72, רווח בר סמך של 95%: ‏0.56-0.93; P=0.0120‏).1  ממצאי ה-IRF-RFS היו עקביים בתתי-הקבוצות הקליניות. נתוני ההישרדות הכוללת (OS), אשר היוו מטרת מחקר משנית, אינם בשלים (7% שיעור התרחשות האירוע) בעת ניתוח הנתונים. נתוני הבטיחות של טסנטריק בשילוב עם אווסטין תאמו את פרופיל הבטיחות המבוסס היטב של כל אחד מהטיפולים התרופתיים ושל מחלת הכבד.1

הנתונים הוצגו במפגש השנתי של ה-AACR 2023 ונכללו כחלק מהתוכנית הרשמית לעיתונות. דיונים עם רשויות הבריאות נמשכים, והמעקב יימשך לקבלת נתוני -RFS סופיים ונתוני הישרדות כוללת בשלים יותר באנליזה המתוכננת הבאה.

מחקר 050 IMbraveהוא חלק ממחויבותה של Roche להניע שינוי יסודי באפשרויות הטיפול ולשפר את התוצאות עבור אנשים החיים עם סרטן של הכבד. על פי נתוני מחקר ה-IMbrave150‏,3 טסנטריק בשילוב עם אווסטין היה הטיפול הראשון מזה למעלה מעשור, ששיפר משמעותית את ההישרדות הכוללת בהשוואה לטיפול הקיים. השילוב של טסנטריק הפך במהרה לטיפול המקובל עבור HCC בלתי נתיח ומוגדר בהנחיות קליניות בינלאומיות כטיפול המועדף בקו הראשון.

אודות מחקר IMbrave050

050 IMbrave הוא מחקר שלב III גלובלי, רב מרכזי, בתווית פתוחה, ורנדומלי, הבוחן את היעילות והבטיחות של טסנטריק כטיפול אדג’ובנטי בשילוב עם אווסטין, בהשוואה למעקב פעיל, בקרב אנשים עם HCC בסיכון גבוה להישנות הסרטן (נקבע על פי מספר וגודל הנגעים הסרטניים ותוצאות היסטופתולוגיות, אם זמינות) לאחר כריתה כירורגית או אבלציה של הגידול, שבוצעו במטרה להגיע לריפוי.

668 אנשים הוקצו אקראית ביחס של 1:1 במחקר לקבלת טסנטריק (1,200 מ”ג פעם בשלושה שבועות) בשילוב עם אווסטין (15 מ”ג/ק”ג פעם בשלושה שבועות), במשך תקופה של 12 חודשים או 17 מחזורים, או למעקב פעיל ללא התערבות. מטרת המחקר העיקרית היאהערכת RFS לפי הערכה בלתי תלויה (IRF). מטרות מחקר משניות כוללות הישרדות כוללת (OS) , ‏הישרדות ללא הישנות המחלה (RFS) על פי קביעת החוקר ו-RFS בקרב מטופלים עם מחלה חיובית ל-PD-L1.

אודות קרצינומה הפטוצלולרית (HCC)

סרטן הכבד הוא גורם התמותה מסרטן השלישי  ואחד מסוגי הסרטן הבודדים שבהם ישנה עליה בתמותה.4,5 בכל שנה מאובחנת המחלה בקרב למעלה מ-900,000 בני אדם ברחבי העולם, שיעור השווה לאדם אחד המאובחן בכל 90 שניות.4 תשעה מתוך עשרה מקרים של HCC נגרמים עקב מחלת כבד כרונית, הכוללת זיהום כרוני של הפטיטיס B או C, מחלת כבד שומני לא אלכוהולי (NAFLD or NASH, מחלת כבד על רקע צריכת אלכוהול (ALD) ושחמת הכבד הנובעת ממצבים רפואיים אלה.5,6

אם הסרטן מאובחן בשלב מוקדם, ייתכן שיוצע ניתוח לצורך הסרת הגידול הראשוני. אולם 70-80% לערך מהאנשים עם HCC בשלב מוקדם חווים הישנות של המחלה לאחר ניתוח.2 הישנות מוקדמת של הסרטן מיוחסת לפרוגנוזה גרועה יותר ולהישרדות קצרה יותר.2,7 גודל הגידול, מספר הגידולים ופלישה לוריד שער הכבד קשורים לסיכון גדול יותר להישנות.7

אודות טסנטריק

טסנטריק הוא תכשיר אימונותרפי המאושר לטיפול בחלק מצורות הסרטן האגרסיביות ביותר והקשות ביותר לטיפול. טסנטריק היה התכשיר האימונתרפי הראשון שאושר לטיפול בצורות מסוימות של סרטן ריאות מסוג תאים לא קטנים (NSCLC) בשלב מוקדם, סרטן ריאות מסוג תאים קטנים (SCLC) ו-HCC. טסנטריק מאושר גם במדינות שונות ברחבי העולם, כטיפול יחיד או בשילוב עם טיפולים ממוקדי מטרה ו/או כימותרפיה עבור צורות שונות של NSCLC גרורתי, סוגים מסוימים של סרטן גרורתי בשלפוחית השתן, סרטן שד גרורתי מסוג Triple negative  החיובי ל-PD-L1, ומלנומה מתקדמת החיובית למוטציה BRAF V600.

טסנטריק הוא נוגדן חד-שבטי, שמיועד להיקשר לחלבון programmed death ligand-1 (PD-L1) , המבוטא על פני תאי הגידול ותאי מערכת החיסון החודרים לגידול, במטרה לחסום את היקשרותו לקולטנים PD-1 ו-B7.1. על ידי עיכוב של PD-L1, טסנטריק יכול לשפעל את תאי ה-T. טסנטריק הוא אימונותרפיה נגד סרטן, שיש לו פוטנציאל להינתן בשילוב עם אימונותרפיות אחרות, עם תרופות ממוקדות מטרה ועם תרופות כימותרפיות שונות, עבור מגוון רחב של מחלות סרטן. בנוסף לעירוי תוך-ורידי, הפורמולציה של טסנטריק נחקרת גם כזריקה תת-עורית במטרה להקל על העומס הגובר של הטיפול בסרטן – גם  עבור המטופלים וגם עבור מערכות הבריאות.

 

סימוכין:

[1] Chow P, Chen M, Cheng AL, et al. IMbrave050: Phase 3 study of adjuvant atezolizumab + bevacizumab versus active surveillance in patients with hepatocellular carcinoma (HCC) at high risk of disease recurrence following resection or ablation. Presented at American Association for Cancer Research (AACR) Annual Conference 2023; 16 April 2023. Abstract #CT003.

[2] Hack SP, Spahn J, Chen M, et al. IMbrave 050: a Phase III trial of atezolizumab plus bevacizumab in high-risk hepatocellular carcinoma after curative resection or ablation. Future Oncology. 2020;16(15):975-989.

[3] Finn RS, Qin S, Ikeda M, et al. Atezolizumab plus Bevacizumab in Unresectable Hepatocellular Carcinoma. New England Journal of Medicine.2020; 382:1894-1905.

[4] World Health Organization. Liver Cancer Factsheet. Globocan. 2020. Available at: https://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/cancers/11-Liver-fact-sheet.pdf. Last accessed: March 2023.

[5] Llovet JM, Kelley RK, Villanueva A, et al. Hepatocellular carcinoma. Nature Reviews Disease Primers. 2021;7(1):6.

[6] McGlynn KA, Petrick JL & El-Serag HB. Epidemiology of Hepatocellular Carcinoma. Hepatology. 2021;73:4-13.

[7] Saito A, Toyoda H, Kobayashi M, et al. Prediction of early recurrence of hepatocellular carcinoma after resection using digital pathology images assessed by machine learning. Modern Pathology. 2021. 34:417-425.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה