Sexuality

ירוק בעיניים – בריאות בגוף/מאמר אורח מאת שרון קוצר, הרבליסט קליני

נשים בימינו צריכות לעטות על עצמן תפקידים רבים: אשת קריירה, אימא, בת זוג ועוד. מעגל זה יוצר עומס על הגוף והנפש. אז לרגל יום האישה למה לא להביא כמתנה הפעם משהו אחר שיסייע לשמור על איזון בחיים?

שרון קוצר – הרבליסט קליני ומנהל מחקר ופיתוח בחברת ‘ברא צמחים’

בעידן המודרני מנשים מצופה, לא אחת, להיות “גיבורות על” ולתפקד תחת זהויות רבות בו זמנית – אימהות, נשות קריירה, בנות זוג, סבתות, ועוד. המרוץ היומיומי אחר מציאת האיזון הנכון בין החיים האישיים לעבודה מתיש ועשוי לעיתים לפגום בבריאות הפיזית והנפשית.

בעולם בו יכולת תשומת הלב שלנו נמתחת עד לקצה, על מנת לסיים את כל המטלות שהצבנו לעצמנו, צריכים לפעמים פתרונות המספקים סיוע למספר בעיות בו זמנית.

ישנם צמחים ייחודיים המותאמים במיוחד לגוף הנשי, תורמים לאיזון הורמונלי, מחזקים ומסייעים לתחושת הרוגע.

ויטקס – שיח אברהם: ידוע בכינויו, “הצמח שמבין נשים”, מאחר וברפואת הצמחים המסורתית הוא שימושי מאד בכל הקשור להסדרת המחזור החודשי, לתמיכה במערכת ההורמונאלית הנשית ואף להגברת יצור החלב לאחר הלידה. אחת מהאגדות המקושרות לצמח זה מגיעות בהקשר לכניסתה המאוחרת להריון של שרה אימנו, היות ושתתה מן המעיין אשר בגדותיו צמח הצמח וזכתה ללדת את יצחק. שיח אברהם מצוי הינו שיח רב שנתי, העשוי להגיע לממדים גדולים כשל עץ (עד 3-4 מטרים ויותר). הצמח גדל באזורים שונים באירופה בישראל וכלל אגן הים התיכון ולו תפרחת סגלגלה עם עלים המזכירים בצורתם את עלי הקנביס.

דיוסקורידס, הרופא היווני הקדמון, הצהיר בכתביו ששיח אברהם גורם למחזור החודשי להגיע מוקדם יותר, הוא מסייע בהמרצת זרימת החלב במיניקות, ואף “עולה לראש” ומסייע לטיפול בבעיות שינה. יש לציין כי בתקופות קדומות הצמח היה מקובל לשימוש בעיקר כצמח מרגיע ומייצב מצב רוח.

אופן ההשפעה של שיח אברהם מתמקד במערכות העצביות הגבוהות ביותר (לרבות בלוטות ההיפותלמוס וההיפופיזה), המהוות את ההיררכיה העליונה של הציר ההורמונלי בגוף. השפעה זו עדיין לא הובהרה עד תום מחקרית, אך על סמך המידע החלקי המצוי כיום, השפעתו של הצמח על מערכת העצבים המרכזית מביאה לשיפור ולאיזון המנגנונים ההורמונליים של הגוף. מכאן מובנת השפעתו הרחבה של הצמח לטיפול במגוון רחב של בעיות גינקולוגיות והפרעות הורמונאליות שונות.

נטילת פירות שיח אברהם בטבליות נבדקה במחקר קליני מבוקר פלסבו (1), בו השתתפו 170 נשים שסבלו מסימפטומים של אי-נוחות לפני קבלת המחזור החודשי כגון רגישות בחזה, נפיחות בטנית, כאבי ראש, שינויים במצב הרוח ועוד. בתום שלושה חודשי טיפול בטבליות שיח אברהם, הנשים בקבוצת הטיפול דיווחו על שיפור משמעותי בסימפטומים הנ”ל. החוקרים הסיקו כי תמצית שיח אברהם מהווה טיפול יעיל ונסבל היטב (well tolerated). תוצאות המחקר פורסמו ב- British Medical Journal.

בדומה לצמחים אחרים ממשפחת הוורבניים (ורבנה, לואיזה), לפרחים ישנו אופי מרגיע יותר והם מתאימים במיוחד למקרים של בעיות שינה, חרדות, מיגרנות (בעיקר הקשורות למחזור החודשי) ומועקות נפשיות. הפרחים חסרים את ההשפעה ההורמונאלית של הפירות.

כורכום: הכורכום הוא צמח מרפא נפוץ ברחבי דרום אסיה ובתת-היבשת ההודית ואחד מצמחי המרפא החשובים ביותר ברפואות המסורתיות של הודו, סין, וייטנאם, קוריאה, יפן ובכל רחבי דרום-מזרח אסיה. הכורכום קיבל את שמו “הפלא הצהוב” בזכות יתרונותיו הרבים. בשימוש רפואי מסורתי, הוא משמש לטיפול במגוון רחב של בעיות  עיכול, לב וכלי דם, ל שלד ומפרקים, בדלקות כרוניות, בבעיות עור ועוד. פעילותו של הכורכומין (הרכיב העיקרי שמופק משורש הכורכום), לעיכוב מנגנונים דלקתיים שונים, תועדה במאות מחקרים ופרסומים מדעיים (2). מתוך המחקרים הללו עולה, כי לכורכומין השפעה חיובית על מאות מנגנונים ביולוגיים בגוף האדם. הכורכום ידוע ברפואות הצמחים המסורתיות מזה מאות שנים כצמח שמשפיע על מערכת העיכול לכל אורכה והוא אחד הרכיבים היעילים והבטוחים ביותר לשיפור המקצב הכולל של מערכת העיכול. את הכורכום ואת הכורכומין המופק ממנו ניתן לצרוך לאורך זמן, כך שכל אישה הרוצה לשמר את החיוניות, האקטיביות ובכלל יכולה לצרוך אותו במהלך החיים. מומלץ להשתמש בכורכומין המשולב עם רכיבים פוספוליפידים, המאפשרים ספיגה מקסימלית שלו בגוף האדם, בשיעור של פי 30 לערך בהשוואה לכורכום ולכורכומין רגיל, כפי שמראים מחקרים שונים.

מאקה: צמח, הגדל בהרי האנדים הגבוהים בפרו, בעל סגולות ייחודיות הנובעות מכך שהוא גדל באחד המקומות הגבוהים בעולם, כ- 4,000 מטר מעל פני הים. כיום, המדע מגלה עניין רב במאקה והוא נחקר במחקרים במודלים שונים, לרבות במחקרים קליניים. המאקה ידועה כצמח מעורר ומחזק פיזית ומנטאלית ומהווה מקור לכוח ואנרגיה מכיוון שהוא עשיר בויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו חיוניות (3). בהקשרים אילו משתמשים בו לבניית מסת שריר ולתחזוקת ספורטאים/יות וכן לשמירה על בריאות העצם. כמו כן, המאקה מסייעת באיזון הורמונאלי לנשים וגברים ובשיפור הפוריות , והיא נחקרה גם בהקשר של שיפור הריכוז והיכולות קוגניטיביות. במקומות רבים בעולם, בהם גם פרו ממנה מגיע הצמח, משתמשים במאקה להגברת עוררות מינית בקרב נשים וגברים כאחד.

חוקרים אשר בחנו את יכולת המאקה לעורר מינית ביצעו ניסויים בקרב עכברים והבחינו כי אכן השימוש הוביל לפעילות מינית מוגברת. במחקרי המשך על בני האדם גם כן הודגמה השפעה על החשק המיני והנחקרים אף דווחו על שיפור “בחוויית המיניות הכללית” .

השפעת המאקה באה לידי ביטוי לא רק בפן הפיזי אלא גם בפן הנפשי; זהו צמח הנחשב למעניק תחושת התחדשות וכוחות ברמה הפיזית והנפשית.  נשים בגיל הפוריות ימצאו עניין בצמח המאקה ובהשפעותיו הפיזיות והנפשיות, כאשר יחפשו צמח אשר יכול לתמוך בהן לאורך זמן, גם באספקטים של ירידה תלוית גיל בחשק המיני. קיימים שלושה סוגי פקעות של מאקה: צהובה, אדומה ושחורה. לכל צבע תכונות ייחודיות ושימושים מומלצים, ולכן כדאי לצרוך במשולב את המאקה על שלושת צבעיה. 

1.    Schellenberg R. (2001) BMJ 322(7279):134-137

2.    Kidd PM. Bioavailability and activity of phytosome complexes from botanical polyphenols: the silymarin, curcumin, green tea, and grape seed extracts. Altern Med Rev. 2009 Sep;14(3):226-46.

3.    A pilot investigation into the effect of maca supplementation on physical activity and sexual desire in sportsmen. Stone M, Roller M, Zangara A, Stevenson E. School of Psychology and Sports Sciences, Northumbria University, Newcastle upon Tyne NE8 1ST, UK.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • סיכון מוגבר לתמותה אימהית בהריונות מורכבים על-רקע ממאירות (JAMA Oncology)

  סיכון מוגבר לתמותה אימהית בהריונות מורכבים על-רקע ממאירות (JAMA Oncology)

  הסיכון למספר תחלואות ותמותה אימהית גבוה יותר בהריונות מורכבים על-רקע מחלה ממארת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology. נכון להיום, מעט מחקרים בחנו את הקשר בין ממאירות ובין תחלואה ותמותה אימהית. החוקרים מסבירים כי לצד העלייה בהיארעות ממאירות בקרב נשים בגיל הפוריות חל גם שיפור באפשרויות הטיפול ותוחלת החיים של נשים […]

 • אבחנה של סוכרת הריונית מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכי הריון (JAMA)

  אבחנה של סוכרת הריונית מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכי הריון (JAMA)

   מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA  עולה כי בין השנים 2014 עד 2020 בארצות הברית נרשמה עליה בשיעור סיבוכי היריון בנשים הרות עם סוכרת הריונית, עם הבדלים בשיעור סיבוכים ספציפיים לפי גזע ומוצא אתני.  במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע אם שכיחות סיבוכי היריון בקרב נשים עם סוכרת הריונית בארצות הברית השתנו עם הזמן ואם הסיכון לסיבוכים […]

 • רמות המוגלובין מסוכרר מוגברות בהריון מוקדם מלוות בסיכון מוגבר לסיבוכים בנשים ללא-סוכרת (Am J Perinatol)

  רמות המוגלובין מסוכרר מוגברות בהריון מוקדם מלוות בסיכון מוגבר לסיבוכים בנשים ללא-סוכרת (Am J Perinatol)

   במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Perinatology מדווחים חוקרים כי רמות המוגלובין מסוכרר מוגברות בשלב מוקדם של הריון מלוות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת ספונטאנית בנשים ללא-סוכרת.  במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה ערכי המוגלובין מסוכרר בשלב מוקדם במהלך הריון על תוצאות ההיריון בנשים ללא אבחנה של סוכרת או סוכרת הריונית.  המחקר הרטרוספקטיבי כלל […]

 • עדויות חדשות מצביעות על סיכון מוגבר לאי-נקיטת שתן במאמץ לאחר ניתוח כריתת רחם (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AUGS ו-IUGA)

  עדויות חדשות מצביעות על סיכון מוגבר לאי-נקיטת שתן במאמץ לאחר ניתוח כריתת רחם (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AUGS ו-IUGA)

   בנשים לאחר ניתוח כריתת רחם סיכון מוגבר להתפתחות אי-נקיטת שתן במאמץ, בהשוואה לנשים שלא עברו כריתת רחם, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Urogynecologic Society & International Urogynecological Association.  החוקרים אספו נתונים ממאגר נתונים מדנמרק והתאימו בין נשים לאחר כריתת רחם (83,370 נשים) ואלו שלא עברו כריתת רחם (413,969 נשים) ביחס […]

 • ההשפעה של תסמיני דיכאון על הפרוגנוזה של חולי אי-ספיקת לב (ESC Heart Failure)

  ההשפעה של תסמיני דיכאון על הפרוגנוזה של חולי אי-ספיקת לב (ESC Heart Failure)

  תסמיני דיכאון מלווים בסיכון מוגבר לסיבוכים בחולים מאושפזים עם אי-ספיקת לב, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת ESC Heart Failure. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הגורמים הקשורים עם הפרוגנוזה של חולים מאושפזים עם אי-ספיקת לב, בפרט החשיבות של תסמיני דיכאון, ולפתח מודל לחיזוי תסמיני דכאון על-פי המאפיינים הקליניים בחולים מאושפזים עם אי-ספיקת לב. […]

 • היעילות והבטיחות של Vortioxetine בטיפול בחולים עם הפרעת דיכאון מג'ורי ותחלואה גופנית (J Affect Disord)

  היעילות והבטיחות של Vortioxetine בטיפול בחולים עם הפרעת דיכאון מג'ורי ותחלואה גופנית (J Affect Disord)

  במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Affective Disorders מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם הפרעת דיכאון מג’ורי ותחלואה קרדיווסקולארית או סוכרת, התגובה לטיפול ב- Vortioxetine (ברינטליקס) דומה לזו שתועדה באוכלוסייה רחבה יותר עם הפרעת דיכאון מג’ורי. הטיפול ב- Vortioxetine היה בטוח ונסבל היטב, ללא תופעות לוואי בלתי-צפויות באוכלוסיות אלו. ברקע […]

 • יתרונות הטיפול בסאקסנדה בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות (Fertil Steril)

  יתרונות הטיפול בסאקסנדה בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות (Fertil Steril)

  מתן זריקת סאקסנדה (Liraglutide 3mg) פעם ביום לוותה בירידה במשקל הגוף ושיפור פרופיל האנדרוגנים ומדדים קרדיו-מטבוליים בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות והשמנת-יתר, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Fertility & Sterility. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות של סאקסנדה לעומת פלסבו להפחתת משקל הגוף והיפראנדרוגניזם בנשים עם השמנה ותסמונת שחלות פוליציסטיות. לצורך […]

 • מה בין דום נשימה בשינה ובין חומרת כאב מפרקי ועייפות בנשים לאחר-מנופאוזה? (Menopause)

  מה בין דום נשימה בשינה ובין חומרת כאב מפרקי ועייפות בנשים לאחר-מנופאוזה? (Menopause)

  במאמר שפורסם בכתב העת Menopause מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, המעידות על קשר בין הפרעות נשימה בשינה ובין חומרת כאב מפרקי ועייפות בנשים לאחר מנופאוזה. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין מדדי דום נשימה בשינה ובין מגוון תסמינים בנשים לאחר-מנופאוזה עם הפרעות שינה עמידות לטיפול. מדדי RDI (Respiratory Disturbance Index), מספר אירועי […]

 • מומחים קוראים לשינוי הגישה למנופאוזה (The Lancet)

  מומחים קוראים לשינוי הגישה למנופאוזה (The Lancet)

  במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet הדגישו מומחים את התפישות השגויות הרבות והמכשולים הנוגעים לטיפול במנופאוזה. סטיגמה, בושה, העדר מודעות ציבורית וחוסר תקשורת אחראיים לכך שנשים רבות סובלות בשקט את תסמיני המנופאוזה או שמקבלות טיפול לחסר ההורמונאלי באסטרוגן בלבד. למרות שמנופאוזה הינה חלק טבעי בהתבגרות, נושא זה אינו זוכה להתייחסות בחלק גדול מאיגודים ומערכות הבריאות. […]