Wound Care

רפואה מרחוק – הדור הבא של הטכנולוגיות הישראליות בעידן הפוסט קורונה (הודעה לתקשורת)

הודעת חברות Eastern Peak, CWT , PatenSee , PatenSee , מדטרוניק ו- Binah.ai

המושג “רפואה מרחוק” מתייחס לכל המפגשים בין מטפל ומטופל שבהם שני הצדדים המעורבים בטיפול לא בהכרח נמצאים פיזית באותו מקום. רפואה מרחוק איננה תופעה חדשה והיא החלה שנים לפני הופעת הקורונה, אולם המגפה נתנה לה דחיפה אדירה והגבירה באופן דרמטי את ההיקפים של השימוש בה. על כן, ניתן לומר בוודאות שבעקבות משבר הקורונה, עולם הרפואה יהיה שונה לחלוטין מזה שהכרנו לפני המגפה והשינוי המשמעותי ביותר יהיה הנוכחות של רפואה מרחוק כמעט בכל מפגש בין מטפל ומטופל. הצורך בריחוק חברתי והפחד מלהגיע לטיפול בבתי החולים יצר מצב חדש בו יש צורך בניטור המטופל בסביבה הטבעית שלו בבית (רפואה מרחוק) ואכן התחום עלה במעל 100% שימוש בשנה האחרונה לעומת שנים קודמות. פיתוח של טכנולוגיות מתקדמות למען מטרה זו הוקדמה בישראל כתוצאה מהקורונה ובשיתוף קופות החולים ובתי החולים בישראל.

אלכסיי שלימוב, מנכ”ל חברת Eastern Peak, המספקת פתרונות טכנולוגיים בהתאמה אישית ושירותי ייעוץ לטרנספורמציה דיגיטלית, מוסיף: “טכנולוגיות חדשניות הפכו לחלק בלתי נפרד מכל היבט של חיינו במיוחד בשנה האחרונה, ועולם הרפואה לא נשאר מאחור. מבחינה טכנולוגית, ניתן לאבחן את התקופה הנוכחית כתקופת מעבר מעידן הרפואה האלקטרונית E-Health, המתייחס למערכת הנבנית סביב הרופא לעידן הרפואה הדיגיטלית Digital health , שמתייחס למערכת הנבנית סביב צורכי המטופל.

כך למשל, ניתן לראות כי במהלך השנה האחרונה פותחו פתרונות טכנולוגיים מתקדמים וחדשניים ביותר אשר לוקחים את הרפואה מרחוק צעד אחד קדימה ומביאים את צורכי המטופל לראש סדרי עדיפויות על מנת שלמורעל בריאותו ולהקל עליו. חברת CWT המציעה מגוון פתרונות לטיפול בפצעים כרוניים פיתחה מכשיר בשם OxyGeni, מכשיר זה הינו מחולל חמצן נישא המזרים חמצן לחבישה מיוחדת המוצמדת לפצע. מדובר בטיפול שנעשה בבית המטופל בשילוב ליווי מלא של אחות וכךמופחתת תדירות הביקורים במרפאה והמטופל יכול לשמור על עצמאות בטיפול,ניידות ושגרת חיים. 

חנן חובב, סמנכ”ל שיווק CWT “הנחת היסוד כי הקשר שבין מטופל למטפל מחייבת על מפגש פנים אל פנים במרפאה התערערה בשנה האחרונה. בשנה זו חווינו עלייה בפניות לייעוצים אונליין בנוגע לשימוש בתכשירים וטכנולוגיות שלנו. כמו כן, ראינו עלייה בפניות לשימוש במחולל חמצן קומפקטי לטיפול בפצע כרוני, בדרך זו יכולנו להנגיש שירות למתקשים בניידות, לצמצם פערים בין מרכז לפריפריה ולתמוך בטיפול במצבים כרוניים בחולים בביתם”

חברת Exero Medical מפתחת בחממת המכשור הרפואי MEDX חיישן אלחוטי לשימוש לאחר ניתוחים במעי הגס, שנועד לפקח באופן רציף על מערכת העיכול סמוך לאזור בו התבצע ניתוח. הטכנולוגיה מאפשרת זיהוי מוקדם ומציל חיים של תקלות דליפה שמתרחשות לאחר ניתוחים באזור המעי הגס. ארז שור, מנכ”ל Exero Medical: “משבר הקורונה עורר צורך אקוטי בפיתוח טכנולוגיות שיאפשרו קיצור השהייה בבתי החולים והקטנת העומס על המחלקות והצוותים הרפואיים. השתל של אקסרו מדיקל מנתר באופן רציף את החלמת החולה ומאפשר טיפול מיידי ומהיר עם גילוי דלף במעי בשלביו הראשונים, בשונה מהמצב היום, בו הדלף מתגלה רק בשלב מאוחר יותר וגורם לסיבוכים חמורים והתפתחות זיהומים. אנו רותמים את הטכנולוגיה פורצת הדרך שפיתחנו להצלת חיים לשם צמצום הנטל על מערכת הבריאות, הקטנת העומס והעברת המעקב אחר החולה לביתו”.

חברת PatenSee מפתחת בחממת המכשור הרפואי MEDX מערכת סריקה ללא מגע לזיהוי מוקדם של חסימת כלי דם עבור חולים כרוניים המטופלים בהמודיאליזה. באמצעות שימוש בטכנולוגיית דימות חדשנית ולמידת מכונה, המערכת של פטנסי מתריעה על הצרות כלי הדם בשלב מוקדם, לפני הופעת סימפטומים. הזיהוי המוקדם יאפשר לצוות הרפואי לבצע התערבות פשוטה בכדי לשמור על עורק החיים של מטופלי ההמודיאליזה פתוח ובכך לשפר את איכות טיפולם להאריך את תוחלת חייהם.  גל גושן, מנכ”ל PatenSee: “הטכנולוגיה פותחה במקביל למגיפת הקורונה ונמצאת בניסוי קליני ראשון בבית החולים בלינסון. המגיפה חיזקה את הצורך להשאיר חולים בסיכון גבוה מחוץ לבית החולים ולחסוך מגע בין אחים ואחיות למטופלים. פטנסי תוכל להעניק לחולי דיאליזה אמצעי הדמייה פורץ דרך לשימוש ביתי ובמרכזי הדיאליזה שמאפשר אבחון וטיפול מוקדם בחסימות הפיסטולה ובכך תורם לשיפור איכות הטיפול והארכת חייהם של חולים אלו.”

מכשירי ניטור מרחוק מסוג My CareLink Smart של חברת מדטרוניק, מכשיר בגודל טלפון נייד המאפשר לשדר את נתוני הקוצב את המרפאה המטפלת מכל מקום בו המטופל נמצא. כך, מספר הביקורים בפיזיים של המטופל במרפאות מצטמצם תוך שמירה על הבקרה הצמודה והמקצועית הנדרשת. מעל 10,000 מטופלי קוצבים מגיעים בשנה למרפאות, וההערכה היא כי ניטור מרחוק ימנע מאחוזים ניכרים מהם להגיע למרפאות. הקוצב נועד לסייע למושתלי קוצב לב ולמנוע מהם להגיע למרפאת המעקב לצורך בדיקתו. הטכנולוגיה לניטור מרחוק מאפשרת למטופלים לשדר את המידע מהקוצב למרפאת הקוצבים בביה”ח ישירות מביתם בלי צורך להתנייד עם קרוב משפחה או להעזר בהסעות מטופלים ייעודיות, אמבולנס ותחבורה ציבורית.כך מקבלת מרפאת המעקב דוח מפורט המעיד על תקינות הקוצב ומידע חיוני לרופא המטפל. הדוח המתקבל ממערכת הניטור מהווה אמצעי לסינון ההגעה לבתי החולים וצמצום חשיפת המטופל והצוות המטפל להדבקה בנגיף.

חברת
Binah.ai פיתחה טכנולוגיה חדשנית לדליית מייצבים רפואיים דרך כל מכשיר חכם באמצעות אפליקציה ייעודית. הטכנולוגיה של Binah.ai מאפשרת מדידת נתונים רפואיים חיוניים דוגמת דופק לב, רמת חמצן בדם, קצב נשימות, HRV ורמת לחץ מנטאלי ע”י ניתוח וידאו בזמן אמת, ברמת דיוק רפואית תוך פחות משתי דקות. הפיתוח מבוסס על שילוב ייחודי של בינה מלאכותית, עיבוד אותות והמידע שמופק מעיבוד האותות. דיויד ממן, מנכ”ל ומייסד חברת Binah.ai: “משבר הקורונה הוכיח כי עולם הרפואה חייב להגביר את השימוש באמצעים טכנולוגיים חדשניים שיסייעו לו להתמודד במצבי קיצון ובשגרה, לחסוך זמן בבתי חולים ולהנגיש טיפולים מרחוק. אנו צופים התפתחויות רבות בעולם הרפואה, הביטוח, והרפואה המקוונת באמצעות טכנולוגיית הבינה המלאכותית.”

שלימוב מסכם: “המגמות הטכנולוגיות העיקריות בתחומי הרפואה, כוללות יצירת רפואה מותאמת אישית יעילה ואיכותית יותר, כמו גם עיצוב תהליכים לזיהוי ולמניעה עוד בטרם הגעה לשלב הכרוני. מרכיב מהותי בשינוי תפיסת העולם ומודל השירות הוא המעבר לגישת ה- Digital First , שבה הקשר הראשוני ולפעמים גם המתמשך של המטופל עם המערכת הוא בעזרת אמצעים טכנולוגיים החל מאביזרים לבישים (Wearables) ועד לביקורים וטיפולים סינכרוניים (זום, טלפון) וא-סינכרוניים (טיפול וירטואלי, צ?אט, דוא”ל וכדומה) האמצעים הטכנולוגיים הקיימים היום וכמובן אלה שיפותחו בעתיד, כמו המצוינים לעיל, יאפשרו

למטפלים ולמטופלים לעקוב באופן  שוטף אחר מדדים שונים ולבצע התייעצויות מהירות בנגישות ובגמישות רבה וללא צורך במפגש פיזי ביניהם”.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה