הנחיות חדשות לאבחנת דום נשימה בשינה (Ann Intern Med)

בחולים עם ישנוניות-יתר לא-מוסברת במהלך היום יש להשלים בדיקת שינה, עם עדיפות לבדיקת פוליסומנוגרפיה, כך לפי המלצות חדשות מטעם ה-American College of Physicians. עם זאת, המלצות אלו לאבחנה של דום נשימה חסימתי בשינה, המבוססות בחלקן על סקירת ספרות, הן חלשות, ואיכות העדויות דורגה כנמוכה או בינונית.

הכותבים מסבירים כי המלצות הן לרוב חלשות במידה ואינן מבוססות על תוצאות מחקרים אקראיים ומבוקרים, המחקרים שבחנו את הנושא לא היו באיכות טובה, או שהנתונים לא היו הדירים.

ההמלצות החדשות מטעם ה-ACP Clinical Guidelines Committee פורסמו במהדורת 5 באוגוסט של כתב העת Annals of Internal Medicine.

החוקרים בחנו מחקרים להערכת תמותה מכל-סיבה, תמותה קרדיווסקולארית, מחלה קרדיווסקולארית לא-פטאלית, אירוע מוחי, יתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2, תוצאות לאחר ניתוח ואיכות חיים. מרבית המחקרים לא כללו חולים עם מחלות רקע, דוגמת מחלת ריאות כרונית, אי-ספיקת לב והפרעות נוירולוגיות.

ההמלצה לבדיקת שינה בחולים עם ישנוניות-יתר לא-מוסברת במהלך היום התבססה על עדויות באיכות נמוכה. המומחים ממליצים לכלול בהערכה הרפואית בחינה של גורמי הסיכון ותסמינים אופייניים לדום נשימה חסימתי בשינה. גורם הסיכון המתועד ביותר לדום נשימה חסימתי בשינה הוא השמנת-יתר.

ההמלצה לבדיקת פוליסומונוגרפיה לאבחנת חולים עם חשד לדום נשימה חסימת בשינה מבוססת על עדויות באיכות בינונית. הבדיקה מודדת או מעריכה את מדד AHI (Apnea-Hypopnea Index), שהוא מספר אירועי אפניאה או היפופניאה בכל שעה במהלך השינה. המדד משמש להערכת חומרת דום נשימה חסימתי בשינה, כמו גם לאבחנת ההפרעה. הסף המקובל לאבחנה הוא 15 אירועים בשעה, עם או ללא תסמינים, או 5 אירועים בשעה עם תסמינים, דוגמת ישנוניות במהלך היום ועייפות.

אעפ”י שפוליסומנוגרפיה הינה בדיקת הבחירה לאבחנת דום נשימה חסימתי בשינה, מדובר בבדיקה צורכת משאבים ויקרה, והחולים נדרשים לשהות לילה תחת השגחה. בהעדר בדיקה זו, המומחים ממליצים על מוניטור נייד, המשמש גם הוא להערכת AHI.

ישנם מספר סוגים של מכשירים ניידים, עם הבדלים במספר הערוצים, כאשר מוניטורים מסוג II משמשים למדידת AHI ומוניטורים מסוג III ו-IV להערכת AHI. האיכות הכללית של העדויות בנוגע לכל המכשירים הניידים היא בינונית ואין מחקר שבחן באופן ישיר הבדלים בין המכשירים. בהשוואה לפוליסומנוגרפיה, לכל סוגי המכשירים הבדלים רבים בהערכת AHI.

יש עדויות עקיפות לפיהן למכשירים מסוג III תוצאות טובות יותר ממכשירים מסוג IV בניבוי מדדי AHI המתאימים לדום נשימה חסימתי בשינה. למכשירים מסוג IV מגבלה חשובה מאחר ואינם מבחינים בין דום נשימה חסימתי ודום נשימה מרכזי.

דום נשימה מרכזי בשינה נובע מכשל זמני של המוח לשלוח אותות לנשימה. בחולים עם מחלה לבבית, נשימתית או נוירולוגית קיים סיכון מוגבר לדום נשימה מרכזי. בחולים אלו, מכשירים ניידים אינם מומלצים. בנוסף, ישנה התווית נגד לשימוש במכשירי CPAP בחולים אלו.

Ann Intern Med. 2014;161:210-220

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • עליה בריכוז המוגלובין מסוכרר מלווה בעליה בסיכון למיקרו-דימומים במוח (Diabetes/Metabolism Research and Reviews)

  עליה בריכוז המוגלובין מסוכרר מלווה בעליה בסיכון למיקרו-דימומים במוח (Diabetes/Metabolism Research and Reviews)

  במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes/Metabolism Research and Reviews מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין ריכוז המוגלובין מסוכרר (HbA1c) ובין מיקרו-דימומים מוחיים בחולים ללא היסטוריה של אירוע מוחי או התקף איסכמי חולף, בפרט באלו עם סוכרת, רמז לחשיבות האיזון הגליקמי למניעת אירועי דמם אלו. הקשר בין ריכוז המוגלובין מסוכרר ובין מיקרו-דימומים מוחיים […]

 • טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  בחולים מבוגרים עם דמנציה על-רקע מחלת אלצהיימר, הטיפול ב- Brexpiprazole(ריקסלטי) הוביל לירידה גדולה יותר באי-שקט לעומת פלסבו והוכח כטיפול יעיל ונסבל היטב, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Alzheimer’s Association International Conference. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אי-שקט הינה ביטוי קליני נפוץ בחולים עם מחלת אלצהיימר, אך כיום אין טיפולים תרופתיים המאושרים על-ידי מנהל המזון […]

 • פעילויות בשעות הפנאי עשויות להפחית את הסיכון לדמנציה (Neurology)

  פעילויות בשעות הפנאי עשויות להפחית את הסיכון לדמנציה (Neurology)

  תחביבים בשעות הפנאי, דוגמת קריאת ספר, תרגילי יוגה ובילוי זמן עם משפחה וחברים מלווים בסיכון מופחת לדמנציה מכל-סיבה, מחלת אלצהיימר ודמנציה וסקולארית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Neurology. החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים שפורסמו במאגרי Cochrane, PubMed, Embase ו-Web of Science לזיהוי מחקרים שבחנו את הקשר בין פעילויות בשעות הפנאי […]

 • עייפות וכאבי ראש הם התסמינים הנפוצים ביותר של Long COVID (מתוך Brain, Behavior & Immunity)

  עייפות וכאבי ראש הם התסמינים הנפוצים ביותר של Long COVID (מתוך Brain, Behavior & Immunity)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Brain, Behavior & Immunity עולה כי עייפות וכאבי ראש הם בין התסמינים הנפוצים ביותר המדווחים על-ידי חולים כארבעה חודשים, בממוצע, לאחר זיהום בנגיף הקורונה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סיבוכים של זיהום בנגיף הקורונה לאחר השלב האקוטי של הזיהום, או Long COVID, הם תסמינים ממושכים אותם חווים חלק מהחולים לאחר […]

 • ההשפעות של התערבויות המבוססות על אומנות בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל (Age and Ageing)

  ההשפעות של התערבויות המבוססות על אומנות בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל (Age and Ageing)

  במאמר שפורסם בכתב העת Age and Ageing מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל שלקחו חלק בתוכנית מבוססות-אומנות תועד שיפור בתוצאים הנוירו-פסיכולוגיים ובאיכות החיים, לצד ירידה בשיעורי הידרדרות קוגניטיבית. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי התערבויות על-בסיס אומנות עשויות לדחות הידרדרות קוגניטיבית ולשפר את התוצאים הבריאותיים בקשישים עם ליקוי […]

 • ביה

  ביה"ח הציבורי אסותא אשדוד: ניצלו חייו של נער בן 11 לאחר שלקה בדלקת מוח

  הנער היה מורדם ומונשם. מצבו מוגדר כעת קל. אל בית החולים הציבורי אסותא אשדוד מקבוצת מכבי התקבל לפני כשבוע, במלר”ד ילדים, רועי בן לבן, בן 11 תושב העיר אשדוד לאחר תלונות על מספר ימי חום ומיום קבלתו בילבול והליכה לא תקינה. תוצאות הבדיקות הראו כי הוא סובל מדלקת מוח והוא הועבר באופן מיידי למחלקת טיפול […]

 • מה בין דלקת חניכיים ובין הסיכון להתפתחות מחלה חמורה משנית לקורונה? (Clin Exp Dent Res)

  מה בין דלקת חניכיים ובין הסיכון להתפתחות מחלה חמורה משנית לקורונה? (Clin Exp Dent Res)

  במאמר שפורסם בכתב העת Clinical and Experimental Dental Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר פיילוט, מהן עולה כי כמחצית מהחולים הסובלים מצורות חמורות של COVID-19 עם צורך באשפוז ביחידת טיפול נמרץ סבלו גם מדלקת חניכיים חמורה וכרבע מהם היו בסיכון גבוה למחלת החניכיים. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי במהלך מגפת הקורונה, הקהילה המדעית ניסתה לזהות […]