הנחיות חדשות בנוגע לטיפול בטסטוסטרון בנשים (J Clin Endocrinol Metab)

אין עדויות התומכות בשימוש בטסטוסטרון או DHEA (Dehydroepiandrosterone) בנשים עם רמות נמוכות של הורמונים אלו, למעט נמשים לאחר מנופאוזה עם הפרעה בתשוקה המינית (Hypoactive Sexual Desire Disorder או HSDD), כך לפי הנחיות חדשות מטעם ה-Endocrine Society, שפורסמו במהדורת אוקטובר של כתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

המומחים מסבירים כי אין נתונים חדשים התומכים במתן טסטוסטרון או DHEA לנשים בריאות, ואין עדווית לתסמונת חסר אנדרוגנים. באופן ספציפי, טסטוסטרון אינו מומלץ לטיפול בנשים עם הפרעות פוריות או הפרעה בתפקוד קוגניטיבי, קרדיווסקולארי, מטבולי או מיני (למעט HSDD) או לעידוד בריאות עצם או תחושת בריאות.

עדויות מוגבלות מציעות כי בנשים לאחר מנופאוזה, הסובלות מ-HSDD, תתכן תועלת לניסיון טיפול בטסטוסטרון במשך 3-6 חודשים. עם זאת, יש לעקוב מקרוב אחר נשים אלו לזיהוי סימנים לעודף אנדרוגנים, דוגמת אקנה או שיעור יתר, ואת הבטיחות ארוכת הטווח, בעיקר הסיכון למחלות לב וכלי דם. למרות זאת, חלק מהרופאים עדיין נוהגים להמליץ על טיפול בטסטוסטרון לנשים בריאות, במסגרת טיפול מחוץ להתוויות המאושרות.

בעקבות זאת איגודי ה-Endocrine Society, בשיתוף עם ACOG (American Congress of Obstetricians and Gynecologists), ASRM (American Society for Reproductive Medicine), ESE (European Society of Endocrinology) ו-IMS (International Menopause Society) מינו צוות משימה לסקירת הנתונים בנושא ועדכון ההנחיות לטיפול באנדרוגנים בנשים.

מחקר אחד בשלב 3 להערכת נשים עם HSDD בחן את התועלת של מדבקת טסטוסטרון בשם Intrinsa, והצביע על השפעה מתונה על התפקוד המיני. בשנת 2006 המדבקה אושרה ע”י ה-EMA לנשים עם HSDD ולאחר ניתוח להסרת השחלות. עם זאת, ה-FDA מעולם לא אישר את המדבקה למרות האישור באירופה, לאור חשש מפני סרטן שד וסיכון ארוך-טווח למחלות לב וכלי דם. בשנת 2012 החברה ביקשה הסרת אישור השיווק באיחוד האירופי.

כאשר המומחים בחנו מחקרים קודמים, הם מצאו כי בנשים רבים עם רמות טסטוסטרון נמוכות לא תוארו תסמינים או סימנים מטרידים. כתוצאה מכך, רופאים אינם יכולים לקבוע אבחנה של חסר אנדרוגנים בנשים. הטווח התקין של טסטוסטרון בדם הוא 250-800 ננוגרם לד”ל בגברים ונמוך פי עשר בנשים (15-40 ננוגרם לד”ל) ובנשים לאחר מנופאוזה הטווח התקין הוא 0-20 ננוגרם לד”ל, ודרושות בדיקות רגישות מאוד למדידת רמות אלו.

אעפ”י שיש עדויות מוגבלות לפיהן טיפול בטסטוסטרון בנשים לאחר מנופאוזה מלווה בשיפור התפקוד המיני, ישנן יותר מדי שאלות ללא מענה להצדקת מתן טיפול בטסטוסטרון לנשים בריאות. המחקרים המעטים שבחנו מתן DHEA לנשים עם רמות נמוכות של טסטוסטרון לא הדגימו כל תועלת.

המומחים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע את חשיבות הטיפול בטסטוסטרון בנשים.

                                            

J Clin Endocrinol Metab. 2014;99:34893510

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים