השמנה הינה גורם סיכון משמעותי לטרשת נפוצה (Neurology)

השמנה הינה גורם סיכון חשוב יותר מגיל מוקדם בתחילת התבגרות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש מרץ בכתב העת Neurology. מנתוני המחקר עלה כי תחילת התבגרות בגיל מוקדם מלווה בסיכון מוגבר להתפתחות טרשת נפוצה, אך לאחר שלקחו בחשבון את משקל הגוף, הקשר לא נותר עוד מובהק סטטיסטית.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר האפשרי בין גיל בתחילת התבגרות ובין התפתחות טרשת נפוצה. הם התבססו על 372 וריאנטים גנטיים שנקשרו באופן הדוק עם גיל בעת מנארכה ב-GWAS (Genome Wide Associated Study), אשר כלל 329,245 נשים.

ההשפעה של מועד הופעת ההתבגרות על הסיכון לטרשת נפוצה נמדדה על-בסיס ניתוח סטטיסטי מנתוני GWAS אודות 14,802 מקרים של טרשת נפוצה ו-26,703 ביקורות  מ-International Multiple Sclerosis Genetics Consortium.

החוקרים מדווחים כי עליה של שנה אחת בגיל הצפוי גנטית לתחילת התבגרות לוותה בירידה של 8% בסיכוי לטרשת נפוצה (יחס סיכויים של 0.92, p=0.03). עם זאת, מניתוח רב-משתני עם הקצאה אקראית מנדליאנית עם תקנון להשפעות מדד מסת הגוף בבגרות, הקשר של גיל בעת התבגרות עם הנטיה לטרשת נפוצה נחלש (יחס סיכויים של 0.96, p=0.36). תוצאות דומות תועדו כאשר החוקרים שילבו במודל את נתוני מדד מסת הגוף בילדות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין גיל למבוגר יותר בתחילת התבגרות ובין סיכון מופחת לטרשת נפוצה, כאשר ההיקף דומה לזה שדווח במחקרים תצפיתיים. השפעה זו מתווכת ברובה משנית לקשר מובהק בין גיל בעת התבגרות ובין השמנת-יתר.

Neurology. Published online March 20, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים