מצב בריאותי ירוד של חלל הפה בילדות מלווה בסיכון מוגבר לטרשת עורקים בבגרות (JAMA Network Open)

ממחקר עוקבה מפינלנד, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת JAMA Network Open, עולה כי בריאות ירודה של חלל הפה בילדות מלווה בחלק מהמקרים בטרשת עורקים תת-קלינית בבגרות. החוקרים מדווחים כי בילדים עם מחלת חניכיים או עששת ידועה זוהה סיכון מוגבר לעיבוי שכבת אינטימה-מדיה בעורק התרדמה בשנות השלושים לחייהם.

מדגם המחקר כלל 755 ילדים, אשר היו במעקב בין 1980 ועד 2007, חלק ממחקר Cardiovascular Risk in Young Finns Study. גיל המשתתפים הממוצע עמד על שמונה שנים בעת הגיוס, 49.1% היו בנים.

החוקרים בחנו נוכחות ארבעה סימנים לזיהום בחלל הפה דימום בבדיקה, כיס עמוק בבדיקה, עשת, או סתימות – ומדווחים כי ב-33 ילדים (4.5%) לא היה כל סימן לזיהום בחלל הפה, בעוד שב-41 (5.6%) זוהה סמן אחד, ב-127 (17.4%) שני סימנים, ב-278 (38.3%) שלושה ימנים וב-248 ילדים זיהו ארבעת הסימנים לזיהום בחלל הפה.

בילדים עם אחד מבין ארבעת הסימנים לזיהום בחלל הפה נרשם סיכון מוגבר לטרשת עורקים תת-קלינית בשלב מאוחר יותר בחייהם (סיכון יחסי של 1.87), כמו גם אלו בהם זוהו כל ארבעת הסימנים לזיהום בחלל הפה (סיכון יחסי של 1.95).

החוקרים מדווחים כי בבנים תועד קשר בולט במיוחד בין זיהום בחלל הפה בילדות ובין טרשת עורקים תת-קלינית בבגרות. בנוכחות מחלת חניכיים נרשם סיכון יחסי של 1.69 ובמידה והייתה עדות לעששת הסיכון היחסי עמד על 1.46; אם כל ארבעת הסימנים לזיהום בחלל הפה זוהו בבדיקה, אזי הסיכון היחסי עמד על 2.25. הקשרים הללו נותרו בלתי-תלויים בגורמי סיכון ידועים למחלות לב וכלי דם.

החוקרים מסכמים וכותבים כי זיהומים בחלל הפה בילדות עשויים להיות מלווים בסיכון מוגבר לטרשת תת-קלינית בעורקי התרדמה בבגרות.

JAMA Network Open 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים