עדויות נוספות תומכות בבדיקות גנטיות להנחיית הטיפול בסרטן שד (מתוך כנס ה-ASCO)

בנשים עם סרטן שד בסיכון נמוך מאוד על-פי ההערכה הגנטית, צפויות תוצאות מצוינות בטווח הארוך, ללא תלות בסיכון הקליני או בהשלמת טיפול אדג’וונטי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Clinical Oncology.

מחקר MINDACT כלל 6,700 נשים עם סרטן שד בשלב-מוקדם: 1,000 נשים עם סרטן שד בסיכון אולטרה-נמוך על-פי בדיקת ממפרינט (Mammaprint) להערכת 70 גנים, 3,300 נשים עם גידולים בסיכון נמוך ו-2,400 נשים עם גידולים בסיכון גבוה. מהתוצאות עלה כי שיעורי ההישרדות ללא גרורות מרוחקות עמדו על 97% באלו עם סיכון גנטי אולטרה-נמוך, 94.5% באלו עם גידולים בסיכון נמוך ו-89.2% באלו בקבוצת הסיכון הגבוה. שיעורי ההישרדות הספציפיים לסרטן שד לאחר שמונה שנים עמדו על 99.2% בנשים בסיכון קליני גבוה אך בסיכון אולטרה-נמוך לפי בדיקת ממפרינט. בנשים עם סיכון גנומי אולטרה-נמוך וסיכון קליני נמוך תועדו שיעורי הישרדות ספציפיים לסרטן שד של 99.7%. שיעורי ההישרדות ללא גרורות מרוחקות לאחר 8 שנים עמדו על 97.6% באלו עם סיכון קליני וגנומי נמוך, בהשוואה ל-95.0% באלו שהיו בסיכון קליני גבוה אך בסיכון נמוך לפי בדיקת ממפרינט.

בנשים בסיכון גנומי אולטרה-נמוך, שיעורי ההישרדות ללא גרורות מרוחקות לאחר שמונה שנים עמדו על 97.8% ללא טיפול אדג’וונטי, זאת בהשוואה לשיעור של 97.4% באלו שקיבלו טיפול הורמונאלי בלבד כטיפול אדג’וונטי ושיעור של 94.9% מהנשים שקיבלו כימותרפיה עם או ללא טיפול אנדוקריני.

החוקרים מסבירים כי בנשים עם סיכון אולטרה-נמוך לפי בדיקת ממפרינט צפויה פרוגנוזה מצוינת, עם שיעורי הישרדות ספציפיים לסרטן שד של מעל 99% לאחר שמונה שנים, ללא תלות בסיכון הקליני ומעט מאוד נשים פיתחו גרורות מרוחקות. יתרה מזאת, שיעורי ההישרדות ללא גרורות מרוחקות היו מצוינים גם בנשים בסיכון אולטרה-נמוך שקיבלו רק טיפול הורמונאלי, או לא קיבל כלל טיפול אדג’וונטי סיסטמי.

ממצאי המחקר מעידים כי בדיקת ממפרינט עשויה לסייע בהפחתת היקף הטיפול בנשים עם סרטן שד בסיכון נמוך ולהימנע מטיפול-יתר והסיכון לתופעות לוואי עקב הטיפול.

מתוך כנס ה-ASCO

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים