חתולים וכלבים עשויים להעביר לבעליהם חיידקים עמידים לטיפול אנטיביוטי (מתוך כנס ה-European Congress of Clinical Microbiology and Infectious Diseases )

מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס ה-European Congress of Clinical Microbiology and Infectious Diseases עולה כי חתולים וכלבים עשויים להעביר לבעליהם חיידקים עמידים לטיפול אנטיביוטיקה וגני עמידות לאנטיביוטיקה.

בין השנים 2018 ו-2020 אספו החוקרים דגימות צואה מ-58 נבדקים בריאים ו-18 החתולים ו-40 הכלבים ב-41 משקי בית בפורטוגל ומ-56 נבדקים בריאים ו-45 הכלבים ב-42 משקי בית בבריטניה. הם גייסו למחקר רק בעלי חיים ובעלים של בעלי חיים שלא אובחנו עם זיהום חיידקי או נטלו טיפול אנטיביוטי במהלך שלושת החודשים שקדמו לתחילת המחקר.

החוקרים אספו דגימות כל חודש לאורך ארבעה חודשים והשלימו ריצוף גנטי לזיהוי זני חיידקים בכל דגימה ואת נוכחות גנים עמידים לתרופות.

מבין 83 משקי הבית, הבדיקות הובילו לזיהוי עדויות לחיידקי Escherichia coli עמידים לצפלוספורינים רק בשני משקי בית בפורטוגל (2.4%).

המחקר התצפיתי לא הצליח להוכיח כי מגע עם חיות מחמד הוביל לקולוניזציה של חיידקים עמידים בבני אדם, אלא רק להציע זאת כאפשרות.

שיעור השיתוף היה נמוך מאוד, אך עדיין הצביע על החשיבות של יחידת חיית מחמד-אדם בהפצת חיידקים עמידים לתכשירים אנטי-מיקרוביאליים חשובים לבני אדם.

בנוסף, החוקרים זיהו חיידקי ESBL-E (Enterobacterales) מייצרי ESBL/pAMPc (Extended Spectrum Beta-Lactamase & Plasmid-mediated AmpC) בצמדי חיות מחמד ובני אדם בשתי המדינות. בסך הכול, ב-15 חיות (14.6%) ו-15 בני אדם (13.2%) זוהו חיידקי ESBL-E. מבין אלו, החוקרים זיהו פרופיל עמיד לתרופות מרובות בשבע חיות מחמד (46.7%) ובחמישה בני אדם (33.3%).

ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של תוכניות מעקב מקומיות רציפות לסוג זה של עמידות, בפרט לנוכח העדויות המוגבלות בנושא.

מתוך כנס ה-European Congress of Clinical Microbiology and Infectious Diseases

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים