עדויות חדשות תומכות ביעילות טיפול בהורמון גדילה רקומביננטי פעם בשבוע (J Clin Endocrinol Metab)

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול חד-שבועי ב-Somatrogon אינו-נחות בהשוואה לטיפול חד-יומי ב-Somatropin, עם פרופיל בטיחות וסבילות דומים.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Somatrogon הינו הורמון גדילה רקומביננטי ארוך-טווח בשלבי פיתוח כטיפול חד-שבועי בילדים עם חסר הורמון גדילה. כעת הם ביקשו להשוות את היעילות והבטיחות של Somatrogon פעם בשבוע אל מול Somatropin פעם ביום בילדים לפני גיל ההתבגרות.

המחקר בתווית-פתוחה ארך 12 חודשים וכלל ילדים עם חסר הורמון גדילה, אשר חולקו באקראי ביחס 1:1 לטיפול חד-שבועי ב-Somatrogon (0.66 מ”ג/ק”ג/שבוע) או Somatropin פעם ביום (0.24 מ”ג/ק”ג/שבוע) למשך 12 חודשים.

מדגם המחקר כלל 228 ילדים לפני גיל ההתבגרות (בנים בגילאי 3-11 שנים ובנות בגילאי 3-10 שנים) עם חסר הורמון גדילה, הפרעה בגדילה לגובה וללא טיפול קודם בהורמון גדילה רקומביננטי. המשתתפים חולקו באקראי ו-224 קיבלו לפחות מנה אחת של תרופת המחקר (109 טופלו ב-Somatrogon ו-115 טופלו ב-Somatropin).

התוצא העיקרי של המחקר היה מהירות הגדילה לגובה לאחר שנה.

מהנתונים עולה כי מהירות הגדילה לגובה לאחר 12 חודשים עמדה על 10.10 ס”מ/שנה בקרב מטופלים בהורמון גדילה פעם בשבוע ועל 9.78 ס”מ/שנה בקרב מטופלים בהורמון גדילה כל יום (הבדל בטיפול של 0.33, רווח בר-סמך 95% של 0.24- עד 0.89), כאשר ההבדל ענה על העדר-נחיתות של Somatrogon פעם בשבוע לעומת Somatropin פעם ביום.

מהירות הגדילה לגובה לאחר שישה חודשים והשינוי בממוצע סטיות התקן של הגובה לאחר 6 ו-12 חודשים היו דומים בין קבוצות הטיפול.

שני הטיפולים נסבלו היטב, עם שיעור דומה של מטופלים עם אירועים חריגים על-רקע הטיפול בדרגה קלה-עד-בינונית (78.9% מהמטופלים ב-Somatrogon ו-79.1% מהמטופלים ב-Somatropin).

ממצאי המחקר תומכים ביעילות ובטיחות של Somatrogon חד-שבועי, בהשוואה לטיפול חד-יומי ב-Somatropin.

J Clin Endocrinol Metab. April 11, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים