דמעות מלאכותיות שיפרו תסמיני עין יבשה במבוגרים המרכיבים עדשות מגע (Contact Lens & Anterior Eye)

השימוש בדמעות מלאכותיות המכילות Hyaluronic Acid-Trehalose בקרב מבוגרים המרכיבים עדשות מגע הוביל לשיפור תסמיני מחלת עין יבשה, לצד איכות הקרנית והלחמית, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Contact Lens & Anterior Eye.

במטרה להקל על תסמיני מחלת עין יבשה, הוצע להשתמש בתוספי דמעות להפחתת אי-נוחות. במחקר הפיילוט הנוכחי נבחן השימוש בדמעות מלאכותיות ללא-חומר משמר בקרב מבוגרים שהרכיבו עדשות מגע.

המחקר הפרוספקטיבי, תצפיתי, כלל 33 משתתפים בגילאי 18-45 שנים, עם תסמיני אי-נוחות עינית. המשתתפים השתמשו בטיפה אחת של דמעות מלאכותיות ללא חומר משמר, ארב פעמים ביום, למשך 84 ימים.

בתחילת המחקר ולאחר 84 ימים, החוקרים התבססו על מדד VAS (Visual Analog Scale) להערכת תסמיני עין יבשה, כמו גם על מדד DEFC (Berkley Dry Eye Flow-Chart), OSDI (Ocular Surface Disease Index) ו-CLDEQ-8 (Contact Lens Dry Eye Questionnaire).

מהנתונים עולה כי מרבית הערכות VAS, כמו גם מדדי OSDI, CLDEQ-8 ו-DEFC, השתפרו משמעותית מתחילת המחקר עד לאחר 84 ימים, בעיקר בתחושת יובש עיני (ירידה של 28.40), טשטוש ראיה (ירידה של 15.37), פוטופוביה (ירידה של 11.56) ותחושת גוף זר (ירידה של 9.92). עוד נרשם שיפור מובהק סטטיסטית באיכות הקרנית והלחמית מתחילת המחקר עד לאחר 84 ימים.

התסמין היחיד אשר לא השתפר משמעותית היה נימול/עקצוץ ותחושת עין דביקה, אם כי תסמינים אלו היו בהטבה בהשוואה לתחילת המחקר. יתרה מזאת, לא תועד שינוי משמעותי באיכות הראיה מתחילת המחקר עד לאחר 84 ימים.

ממצאי המחקר מעידים על היעילות האפשרית של דמעות מלאכותיות המכילות Hyaluronic Acid-Trehalose לשיפור תחושת הנוחות בקרב מבוגרים המרכיבים עדשות מגע. לאור התוצאות המבטיחות במחקר זה, החוקרים ממליצים על השלמת מחקרים נוספים בנושא.

Contact Lens & Anterior Eye 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים