טיפול במתוטרקסט כנגד דלקת מפרקים שגרונית מפחית משמעותית את התגובה לחיסון כנגד קורונה בחולים מבוגרים אך לא בצעירים (Rheumatology Int)

קורונה

במאמר שפורסם בכתב העת Rheumatology International מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול במתוטרקסט כנגד דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) מפחית משמעותית את תגובת הנוגדנים לחיסון כנגד קורונה בחולים לאחר גיל 70 שנים, אך לא בחולים צעירים יותר.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את תגובת הנוגדנים לחיסון כנגד נגיף קורונה בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית תחת טיפול במתוטרקסט. מדגם המחקר כלל 142 משתתפים שהשלימו את מנות החיסון והשלימו בדיקות שישה שבועות לאחר מנת החיסון השניה של חברת פייזר (70.4%), אסטרה-זנקה (20.4%) ומודרנה (9.2%).

המטרה העיקרית של המחקר הייתה לקבוע את התגובה ההומוראלית לחיסון, כפי שנקבע לפי טיטר נוגדנים מנטרלים כנגד אנטיגן S1 של נגיף הקורונה.

במחקר החתך בחנו החוקרים את טיטר הנוגדנים בקרב תתי-קבוצות של חולים שטופלו במתוטרקסט (80 חולים) ואלו שלא קיבלו טיפול זה (62 חולים). בקרב מטופלים במתוטרקסט תועדה תגובה הומוראלית ירודה משמעותית לחיסון בקרב חולים מעל גיל 70 שנים (p=0.038), בעוד שבקרב צעירים טיטר הנוגדנים המנטרלים לא היה שונה משמעותית בין אלו שטופלו במתוטרקסט ואלו שלא טופלו במתוטרקסט.

בחולים מעל גיל 70 שנים, בקרב אלו שלא טופלו במתוטרקסט תועדה תגובה חיסונית מקסימאלית ב-76.5% מהמקרים, כאשר שיעור זה ירד ל-53.7% מהחולים תחת טיפול במתוטרקסט.

החוקרים כותבים כי שילוב גיל מבוגר בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית וטיפול במתוטרקסט הפחית משמעותית את תגובת הנוגדנים לאחר חיסון כנגד קורונה. ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות גיל החולה בתגובה לחיסון כנגד קורונה ותומכים בהפסקה זמנית של הטיפול במתוטרקסט, בפרט בקשישים.

Rheumatol Int. 2022 Apr 16

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים