שכיחות גבוהה של פרפור פרוזדורים במבוגרים עם היסטוריה של תיקון AVSD חלקי בילדות (JACC Adv)

במאמר שפורסם בכתב העת JACC: Advances מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש במבוגרים עם היסטוריה של תיקון חלקי של פגם AVSD (Atrioventricular Septal Defect) בילדות, מהן עולה כי באוכלוסייה זו שכיחות גבוהה של פרפור פרוזדורים בגיל צעיר והפרעת הקצב מלווה בתוצאות גרועות יותר.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מרבית החולים עם פגם AVSD חלקי עוברים ניתוח תיקון בילדות; עם זאת, אין נתונים רבים אודות התוצאות בחולים אלו בבגרות. במחקר הנוכחי הם ביקשו לתאר את המהלך הקליני והקשר עם התוצאות במבוגרים לאחר תיקון AVSD חלקי.

החוקרים השלימו סקירה רטרוספקטיבית של מבוגרים בגילאי 18 שנים ומעלה עם היסטוריה של תיקון AVSD חלקי בילדות, אשר היו במעקב במרפאה בבית החולים.

מדגם המחקר כלל 121 חולים (גיל חציוני של 31 שנים; 71.9% נשים). חציון מספר הניתוחים בעת ההתייצגות עמד על אחד. החלפת מסתם בין הפרוזדור והחדר משמאל הושלם ב-19.8% מהחולים.  מבין אלו עם מסתם טבעי, ב-41.2% תועדה אי-ספיקה בדרגה בינונית או חמורה יותר של המסתם.

הפרעות קצב פרוזדוריות תועדו ב-34.7% מהחולים ונקשרו עם גיל מבוגר יותר בעת התיקון (p=0.02) ומספר גבוה יותר של ניתוחים קודמים (P=0.005).

לחץ דם סיסטולי משוער בעורק הריאתי של מעל 40 מ”מ כספית תועד ב-19.8% מהחולים.

לאורך ארבע שנות מעקב, שיעורי התמותה עמדו על 10.7% (13 חולים), כאשר 39.7% מהחולים נדרשו לניתוח חוזר. שליש מהחולים עברו השתלת מסתם תותב במהלך המעקב.

מהממצאים עולה קשר בלתי-תלוי בין אבחנה של פרפור פרוזדורים ובין תמותה או אשפוז.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת הגורם לסיכון המוגבר להפרעות קצב באוכלוסייה זו. למרות שחולים רבים נדרשים לניתוח בגיל ההתבגרות, דרוש מידע נוסף אודות ההתוויות לניתוח וההשפעה של התערבות במסתם פרוזדורי-חדרי שמאלי מאחר ובשליש מהחולים הוכנס מסתם תותב בתום המעקב.

JACC Adv. 2022 Mar, 1

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים