סיכון מוגבר לתרומבואמבוליזם ורידי בחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה בדרגה חמורה יותר (Chest)

מנתונים שפורסמו בכתב העת Chest עולה כי בחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה בדרגה חמורה יותר, כפי שנקבע לפי מדד AHI (Apnea-Hypopnea Index, או AHI), הסיכון להיארעות תרומבואמבוליזם ורידי גבוה יותר.

החוקרים בחנו את הנתונים ב-31,309 חולים (גיל ממוצע של 50.4 שנים; 50.1% נשים) אשר השלימו בדיקת מעבדת שינה בשש מעבדות שינה בין יולי 2004 ועד דצמבר 2018. במחקר נבחן הקשר בין חומרת דום נשימה חסימתי בשינה ובין היארעות תרומבואמבוליזם ורידי.

לאורך תקופת מעקב של 5.3 שנים תועדו 1,791 אירועי תרומבואמבוליזם ורידי.

מניתוח הנתונים עולה כי כל עליה של 10 אירועים בשעה במדד AHI לוותה בעליה של 4% בסיכון להיארעות תרומבואמבוליזם ורידי בניתוח מתוקן לגיל ומין (יחס סיכון של 1.04, רווח בר-סמך 95% של 1.02-1.06). עם זאת, כאשר החוקרים השלימו תקנון למדד מסת הגוף, הקשר הנ”ל נעלם (יחס סיכון של 1.01, רווח בר-סמך 95% של 0.99-1.03).

החוקרים מדווחים על קשר בלתי-תלוי בין היפוקסמיה לילית ובין היארעות תרומבואמבוליזם ורידי. בחולים עם רוויון חמצן בדם נמוך מ-90% לאורך למעלה מ-50% מזמן השינה נרשמה עליה של 48% בסיכון לתרומבואמבוליזם ורידי, בהשוואה לחולים ללא היפקוסמיה לילית (יחס סיכון של 1.48, רווח בר-סמך 95% של 1.16-1.69).

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם סטורציה נמוכה יותר לאורך הלילה מצויים בסיכון מוגבר לתרומבואמבוליזם ורידי. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את גורם הסיכון הנ”ל, שכן מדובר במאפיין של מצבים רפואיים רבים, כולל דום נשימה חסימתי ומרכזי בשינה, מחלת ריאות כרונית ואי-ספיקת לב.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי אירועי תרומבואמבוליזם ורידי נפוצים יותר בחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה, כפי שניתן היה לצפות. עם זאת, חלק ניכר מהסיכון הנ”ל מיוחס להשמנה, אשר עשוי להיות גורם הסיכון המשותף המציב חולים בסיכון מוגבר להפרעת הנשימה בשינה ולתרומבואמבוליזם ורידי.

Chest, 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים