הפחתת המוגלובין מסוכרר במהלך הריון עשויה להפחית את הסיכון לסיבוכים ביילוד (Diabetic Medicine)

הפחתת המוגלובין מסוכרר במהלך הריון עשויה להפחית את הסיכון ללידת תינוקות גדולים לגיל ההיריון או היפוגליקמיה ביילוד בקרב נשים עם אבחנה של סוכרת טרם ההיריון, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetic Medicine.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע אם סך הירידה בריכוז המוגלובין מסוכרר מתחילת ההיריון עד לתומו מלווה בסיכון מופחת לסיבוכים סביב הלידה בנשים עם אבחנה של סוכרת טרם ההיריון. לצורך כך, הם השלימו ניתוח רטרוספקטיבי של נתונים ממרכז רפואי שלישוני בשנים 2012-2016 ובחנו את הקשר בין היקף הירידה בריכוז המוגלובין מסוכרר משלב מוקדם של היריון (לפני שבוע 20 להיריון) עד לשלב מאוחר של ההיריון (שבוע 20 להיריון ומאוחר יותר) על הסיכון ללידת תינוק גדול לגיל הריון והיפוגליקמיה ביילוד.

מדגם המחקר כלל 347 נשים עם סוכרת שקדמה להיריון וריכוז המוגלובין מסוכרר נקבע בשלב מוקדם (9 שבועות היריון) ומאוחר (31 שבועות היריון) של ההיריון. ריכוז המוגלובין מסוכרר ירד בממוצע משבוע מוקדם של ההיריון לשבוע מאוחר של ההיריון מ-7.5% ל-6.5%, בהתאמה.

מהנתונים עולה כי כל ירידה אבסולוטית של 0.5% בריכוז המוגלובין מסוכרר לוותה בירידה של 12% בסיכון ללידת תינוק גדול לגיל ההיריון (סיכון יחסי מתוקן של 0.88, רווח בר-סמך 95% של 0.81-0.95) וירידה של 7% בסיכון להיפוגליקמיה ביילוד (סיכון יחסי מתוקן של 0.93, רווח בר-סמך 95% של 0.87-0.99). עוד נרשמה ירידה בסיכון ללידה מוקדמת (סיכון יחסי מתוקן של 0.93, רווח בר-סמך 95% של 0.89-0.98) ואשפוז ביחידות טיפול נמרץ ביילודים (סיכון יחסי מתוקן של 0.95, רווח בר-סמך 95% של 0.91-0.98), אך לא תועד הבדל בסיכון ללידה בניתוח קיסרי, רעלת היריון, פרע כתפיים ותסמונת מצוקה נשימתית.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בנשים עם אבחנה של סוכרת טרם ההיריון, הפחתת המוגלובין מסוכרר עשויה להביא להפחתת הסיכון ללידת תינוק גדול לגיל ההיריון ולהיפוגליקמיה ביילוד. הערכות חוזרות של המוגלובין מסוכרר עשויות להיות בעלות ערך רב מעבר לניטור עצמי של רמות הסוכר ואיזון טוב יותר עשוי להפחית את הסיכון לסיבוכים.

Diabetic Medicine, 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים