סוג דם שאינו O עלול להעלות סיכון ל-VTE בחולי סרטן (blood advances)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם ב-blood advances מצביע על כך שלמטופלים עם סרטן עם סוג דם שאינו O (סוגים A, B ו-AB) יש סיכון גבוה יותר לפתח VTE 3 חודשים או יותר לאחר האבחנה הראשונית של הסרטן, עם זאת, ב-3 החודשים הראשונים לאחר האבחון, לא היה קשר בין סוג דם שאינו O לסיכון ל-VTE. כמו כן, הקשר בין סוג דם שאינו O לבין סיכון מוגבר ל-VTE נראה רק בחולים עם סוגי גידולים בסיכון בינוני ונמוך לקרישיות יתר, אך לא בחולים עם גידולים הנחשבים לבעלי סיכון גבוה מאוד, כגון סרטן הלבלב, הקיבה, הוושט והמוח.

החוקרים התבססו על מחקר עוקבה פרוספקטיבי הכולל חולים עם סרטן שאובחן לאחרונה או סרטן חוזר ונמצאים במעקב אחר התפתחות VTE. סך של 1708 חולים נכללו במחקר, והיו במעקב פרוספקטיבי במשך שנתיים כאשר מידע לגבי המהלך הקליני שלהם התקבל כל 3 חודשים. העוקבה חולקה לפי סוג דם ועל פי פרופיל הסיכון לטרומבוזיס בהתאם לסוג הגידול. גידולים ממאירים של הלבלב, הקיבה והוושט והמוח נחשבו לסוגי גידול בסיכון גבוה מאוד ל-VTE, ושאר סוגי הסרטן נחשבו לבעלי סיכון בינוני או נמוך.

במעקב חציוני של 24 חודשים, 151 חולים (8.8%) פיתחו VTE. שכיחות VTE מצטברת הייתה 3.6% לאחר 3 חודשים, 6.2% לאחר 6 חודשים, 7.8% לאחר 12 חודשים ו-9.2% לאחר 24 חודשים. התמותה בשנתיים הייתה 38%, וכללה 649 חולים. קבוצת דם שאינה O לעומת O לא הייתה קשורה לעלייה בסבירות ללקות במחלה בשלב IV. כמו כן, לא היה קשר בין סוג קבוצת הדם ABO להישרדות. במהלך 3 החודשים הראשונים של המעקב, חולים עם סוג דם שאינם O ו-O היו בסיכון דומה ל-VTE (SHR 1.00; P = .992). אבל בין 3 ל-24 חודשים, לסוג דם שאינו O היה קשר מוגבר באופן מובהק עם סיכון גבוה יותר ל-VTE (SHR, 1.79; P = .015). קשר זה נשאר לאחר התאמה למשתנים, כולל גיל, מין, שלב המחלה (שלב IV לעומת אחרים) ואינדקס מסת הגוף (SHR, 1.77; P = .017). ניתוח רב-משתני שני הראה שהקשר בין סוג דם שאינו O וסיכון מוגבר ל-VTE מעבר ל-3 חודשי מעקב נותר בלתי תלוי לאחר התאמה לספירת טסיות הדם, רמות sP-selectin ו-D-Dimer (SHR, 1.75; P = . 026).

לכתבה ב-Medscape

למאמר ב-blood advances

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים