שליש מהחולים עם בצקת מקולארית על-רקע סוכרת מפסיקים את הטיפול במעכבי VEGF (מתוך כנס ARVO)

מנתונים ממאגר IRIS עולה כי כשליש מהחולים עם בצקת מקולארית סוכרתית מפסיקים את הטיפול במעכבי VEGF בכל שנה ואינם חוזרים לטיפול התרופתי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך כנס ARVO (Association for Research in Vision and Ophthalmology).

החוקרים השלימו ניתוח נתוני עולם-אמיתי להערכת השימוש במעכבי VEGF בקרב חולים עם בצקת מקולארית סוכרתית. הם התבססו על מאגר IRIS, אחד המאגרים הגדולים בעולם של רשומות רפואיות ממוחשבות.

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 190,345 עיניים במטרה לקבוע את דפוסי הטיפול ארוך-טווח, כולל שימוש במעכבי VEGF, סוג התכשיר, החלפות טיפול והפסקות טיפול תרופתי. הם סיווגו את התוצאות על-פי חדות הראיה ההתחלתית ותכשיר מעכב VEGF הראשוני.

לאורך מעקב ממוצע של 2.3 שנים, 77% מהעיניים קיבלו רק סוג אחד של מעכב VEGF, כאשר התכשיר הנפוץ בשימוש היה Bevacizumab (52.9% מהחולים). במהלך המחקר, ב-15% מהעיניים הוחלף התכשיר לאחר 53 שבועות, בממוצע, כולל 74% מהעיניים בהם הוחלף Bevacizumab לטיפול ב-Ranibizumab או Aflibercept.

ב-52 מהעיניים הופסק הטיפול לאחר ממוצע של 24 שבועות. עם זאת, ב-33% מהעיניים הללו חודש הטיפול לאחר תקופה ממוצעת של 91 שבועות.

הפסקת טיפול ללא השבתו הייתה הנפוצה ביותר בחולים עם חדות ראיה התחלתית של 20/200, או גרוע יותר.

מהנתונים עולה כי הפסקת הטיפול במעכבי VEGF מופיעה בשיעורים דומים לאורך השנים. בכל שנה במהלך המעקב נמצא כי כשליש מהחולים הפסיקו את הטיפול התרופתי ולא חידשו את הטיפול. אחת השאלות העולות מממצאים אלו הינה מדוע החולים הפסיקו את הטיפול, מדוע אינם מחליפים טיפול ומה ניתן לעשות על-מנת להאריך את תקופת הטיפול לשמירה על השיפור בתפקודי הראיה עם הטיפול.

מתוך כנס ARVO

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים