הבדלים מגדריים בליקוי קוגניטיבי בחולים לאחר אירוע מוחי (PLoS One)

במאמר שפורסם בכתב העת PLoS One מדווחים חוקרים מארצות הברית כי נשים, בניגוד לגברים, חוות ליקוי קוגניטיבי לאחר אירוע מוחי, בפרט בתקופה המוקדמת לאחר אירוע מוחי.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לא נערכה מעולם בחינה שיטתית של הבדלים מגדריים בסיכון לליקוי קוגניטיבי לאחר אירוע מוחי במדגם ארצי מייצג של חולים. כעת הם בחנו את ההבדלים המגדריים בשיעורי ליקוי קוגניטיבי לאחר אירוע מוחי.

החוקרים התבססו על נתוני מחקר Health and Retirement Study (1996-2016) להערכת הבדלים בתפקוד קוגניטיבי, כפי שנקבע על-פי מדד TICS-m (Telephone Interview for Cognitive Status) לפני ואחרי אירוע מוחי ובקרב חולים עם וללא היסטוריה של אירוע מוחי. הם השלימו ניתוח אירועים בכלל אוכלוסיית המחקר ובנפרד בקרב גברים ונשים.

מבין 25,872 משתתפים במחקר HRS שנכללו במחקר הנוכחי, 14,459 היו נשים בגיל ממוצע של 61.2 שנים. מבין אלו, 2,911 משתתפים (11.3%) דיווחו על היסטוריה של אירוע מוחי.

בקרב משתתפים עם היסטוריה של אירוע מוחי מדדי TICS-m היו נמוכים יותר, בהשוואה לחולים ללא היסטוריה של אירוע מוחי (15.6 לעומת 16.1, בהתאמה). בקרב חולים עם היסטוריה של אירוע מוח, מדד TICS-m הממוצע לפני אירוע מוחי היה גבוה יותר, בהשוואה למדד הממוצע לאחר אירוע מוחי (14.9 לעומת 12.7, בהתאמה).

מהנתונים עולה כי חלה האצת קצרת-טווח אך משמעותית בקצב הידרדרות קוגניטיבית בכלל אוכלוסיית המחקר (4.2 נקודות אחוז, p=0.001) ובקרב נשים (5.0 נקודות אחוז, p=0.003). עם זאת, החוקרים לא מצאו עדות להאצה ארוכת טווח של ההידרדרות הקוגניטיבית לאחר אירוע מוחי. יתרה מזאת, בגברים לא תועד קשר בין היארעות אירוע מוחי ובין שינויים משמעותיים בקצב הידרדרות קוגניטיבית לאחר אירוע מוחי.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על הבדלים מגדריים בליקוי קוגניטיבי לאחר-אירוע מוחי, המדווח בשכיחות גבוהה יותר בנשים לעומת גברים, בעיקר בתקופה המוקדמת לאחר אירוע מוחי. זיהוי מאפיינים ספציפיים למגדר התורמים להבדלים בליקוי קוגניטיבי לאחר אירוע מוחי עשויים לסייע בפיתוח גישות להפחתת נטל ליקוי קוגניטיבי ודמנציה בחולים לאחר אירוע מוחי.

PLoS One, May 6, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • אנמיה חרמשית; סקירה

  אנמיה חרמשית; סקירה

  אנמיה חרמשית (Sickle Cell Disease) היא הפרעה גנטית מורשת של גן בודד, שבה שינוי בגן המקודד להמוגלובין מוביל לייצור המוגלובין חרמשי – HbS. ההפרעה מורשת בצורה אוטוזומלית רצסיבית כך שלחולה במחלה יש שני גנים לייצור המוגלובין חרמשי או גן אחד לייצור המוגלובין חרמשי בשילוב עם וריאנטים אחרים של המוגלובין, כמו המוגלובין C או בטא-תלסמיה. אנמיה […]

 • עליה בריכוז המוגלובין מסוכרר מלווה בעליה בסיכון למיקרו-דימומים במוח (Diabetes/Metabolism Research and Reviews)

  עליה בריכוז המוגלובין מסוכרר מלווה בעליה בסיכון למיקרו-דימומים במוח (Diabetes/Metabolism Research and Reviews)

  במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes/Metabolism Research and Reviews מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין ריכוז המוגלובין מסוכרר (HbA1c) ובין מיקרו-דימומים מוחיים בחולים ללא היסטוריה של אירוע מוחי או התקף איסכמי חולף, בפרט באלו עם סוכרת, רמז לחשיבות האיזון הגליקמי למניעת אירועי דמם אלו. הקשר בין ריכוז המוגלובין מסוכרר ובין מיקרו-דימומים מוחיים […]

 • טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  טיפול ב-Brexpiprazole בטוח ויעיל כנגד אי-שקט בחולים עם מחלת אלצהיימר (מתוך כנס ה- Alzheimer’s Association International Conference)

  בחולים מבוגרים עם דמנציה על-רקע מחלת אלצהיימר, הטיפול ב- Brexpiprazole(ריקסלטי) הוביל לירידה גדולה יותר באי-שקט לעומת פלסבו והוכח כטיפול יעיל ונסבל היטב, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Alzheimer’s Association International Conference. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אי-שקט הינה ביטוי קליני נפוץ בחולים עם מחלת אלצהיימר, אך כיום אין טיפולים תרופתיים המאושרים על-ידי מנהל המזון […]

 • פעילויות בשעות הפנאי עשויות להפחית את הסיכון לדמנציה (Neurology)

  פעילויות בשעות הפנאי עשויות להפחית את הסיכון לדמנציה (Neurology)

  תחביבים בשעות הפנאי, דוגמת קריאת ספר, תרגילי יוגה ובילוי זמן עם משפחה וחברים מלווים בסיכון מופחת לדמנציה מכל-סיבה, מחלת אלצהיימר ודמנציה וסקולארית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Neurology. החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים שפורסמו במאגרי Cochrane, PubMed, Embase ו-Web of Science לזיהוי מחקרים שבחנו את הקשר בין פעילויות בשעות הפנאי […]

 • עייפות וכאבי ראש הם התסמינים הנפוצים ביותר של Long COVID (מתוך Brain, Behavior & Immunity)

  עייפות וכאבי ראש הם התסמינים הנפוצים ביותר של Long COVID (מתוך Brain, Behavior & Immunity)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Brain, Behavior & Immunity עולה כי עייפות וכאבי ראש הם בין התסמינים הנפוצים ביותר המדווחים על-ידי חולים כארבעה חודשים, בממוצע, לאחר זיהום בנגיף הקורונה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סיבוכים של זיהום בנגיף הקורונה לאחר השלב האקוטי של הזיהום, או Long COVID, הם תסמינים ממושכים אותם חווים חלק מהחולים לאחר […]

 • ההשפעות של התערבויות המבוססות על אומנות בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל (Age and Ageing)

  ההשפעות של התערבויות המבוססות על אומנות בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל (Age and Ageing)

  במאמר שפורסם בכתב העת Age and Ageing מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בקשישים עם ליקוי קוגניטיבי קל שלקחו חלק בתוכנית מבוססות-אומנות תועד שיפור בתוצאים הנוירו-פסיכולוגיים ובאיכות החיים, לצד ירידה בשיעורי הידרדרות קוגניטיבית. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי התערבויות על-בסיס אומנות עשויות לדחות הידרדרות קוגניטיבית ולשפר את התוצאים הבריאותיים בקשישים עם ליקוי […]