שכיחות גבוהה של הפרעות פסיכיאטריות ומחלות נוספות בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Br J Community Nurs)

בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) שכיחות גבוהה של מחלות נוספות, בפרט הפרעות פסיכיאטריות ומחלות סירקולטוריות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת British Journal of Community Nursing.

בסקירה השיטתית ומטה-אנליזה השלימו החוקרים הערכה של מחלות הרקע הנפוצות במבוגרים עם דלקת מפרקים שגרונית. הם השלימו חיפוש בספרות הרפואית וזיהו 33 מחקרים עם 74,633 משתתפים שנכללו במטה-אנליזה. מבין כלל המחקרים, 31 הוגדרו בסיכון נמוך להטיה ושני מחקרים היו בסיכון בינוני להטיה.

שלוש מחלות הרקע הנפוצות בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית כללו הפרעות חרדה (62.1%), יתר לחץ דם (37.7%) ודיכאון (32.1%). הממצאים הצביעו על הטרוגניות משמעותית סטטיסטית בכלל מחלות הרקע.

ממטה-רגרסיה עלה כי לגיל הממוצע הייתה השפעה מובהקת סטטיסטית על שכיחות יתר לחץ דם, כאשר כל עליה של שנה בגיל החולים לוותה בעליה של 2.3% בשיעורי יתר לחץ דם, ירידה של 0.5% בשיעורי דיכאון ועליה של 0.5% בשיעורי דיכאון במבוגרים עם דלקת מפרקים שגרונית.

מהממצאים עלה כי להכנסה הממוצעת במדינה הייתה השפעה מובהקת סטטיסטית על שכיחות דיכאון, כאשר במדינות בעלות הכנסה נמוכה-עד-בינונית תועדו שיעורי הימצאות גבוהים ב-40%, בהשוואה למדינות בעלות הכנסה גבוהה.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים על שכיחות גבוהה של תחלואה נלווית בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית. מהנתונים עולה כי הטיפול באוכלוסיית חולים זו צריך לקחת בחשבון את התחלואה הנלווית וההשלכות על איכות ותוחלת החיים.

Br J Community Nurs. 2022 May 2;27(5):232-241

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים