טיפול בלחץ אוויר חיובי עשוי להאט הידרדרות קוגניטיבית במבוגרים עם דום נשימה חסימתי בשינה (Neurology)

טיפול בלחץ אוויר חיובי עשוי להאט הידרדרות קוגניטיבית במבוגרים עם דום נשימה חסימתי בשינה, אם כי דרושים מחקרים נוספים בנושא, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית חדשה שפורסמו בכתב העת Neurology.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות שמחקרים לאחרונה הראו כי דום נשימה חסימתי בשינה הינו גורם סיכון הפיך להידרדרות קוגניטיבית ודמנציה, הקשר בין טיפול בלחץ אוויר חיובי טיפול הבחירה במקרים של דום נשימה חסימתי בשינה ובין הפרעות נוירו-קוגניטיביות, אינו מובן היטב.

במטרה להבין טוב יותר את ההשפעה של טיפול בלחץ אוויר חיובי על היארעות הפרעות קוגניטיביות והידרדרות קוגניטיבית במבוגרים בגיל העמידה ובגילאים מבוגרים יותר עם דום נשימה חסימתי בשינה, החוקרים ערכו חיפוש במאגרי MEDLINE, EMBASE, CINAHL ו-Scopus וזיהו 11 מחקרים שבחנו את הקשר בין טיפול בלחץ אוויר חיובי ובין הפרעות קוגניטיביות.

מהנתונים מ-11 המחקרים עולה כי ב-96% מהמשתתפים (60,840 חולים) תועד דום נשימה חסימתי בשינה, כאשר ב-5,826 חולים דווח על ליקוי קוגניטיבי קל או מחלת אלצהיימר. מבין כלל המשתתפים, 43,973 חולים קיבלו טיפול בלחץ אוויר חיובי ו-16,397 חולים לא קיבלו טיפול או היו בזרוע הפלסבו.

מרבית המחקרים הדגימו קצב איטי יותר של הידרדרות קוגניטיבית באלו שטופלו בלחץ אוויר חיובי, כאשר רק שני מחקרים לא הדגימו השפעה מגנה של טיפול בלחץ אוויר חיובי בהאטת הידרדרות קוגניטיבית. עם זאת, הנתונים אודות קצב ההידרדרות הקוגניטיבית על-רקע הטיפול בלחץ אוויר חיובי לא היו חד-משמעיים.

החוקרים כותבים כי הממצאים אודות ההשפעה של טיפול בלחץ אוויר חיובי על הידרדרות קוגניטיבית הם מבטיחים, אך דרושים מחקרים גדולים יותר עם מעקב ארוך יותר.

Neurology 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים