האימונוגניות והבטיחות של חיסון מבוסס רנ”א שליח כנגד נגיף הקורונה בחולים עם סוכרת מסוג 1 (Diabetes)

קורונה

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מתן חיסון מבוסס רנ”א שליח כנגד נגיף הקורונה לחולים עם סוכרת מסוג 1 תועדה תגובה תאית לקויה כנגד הזיהום הנגיפי, בהשוואה למחוסנים ללא סוכרת.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם סוכרת מסוג 1 עלולים לפתח סיבוכים חמורים בעקבות הדבקה בנגיף הקורונה, אך אין נתונים רבים אודות ההשפעה המגנה של חיסוני רנ”א שליח בחולים אלו. כעת הם בדקו את הבטיחות, האימונוגניות וההשפעות הגליקמיות והמטבוליות של חיסונים המבוססים על רנ”א שליח בחולים עם סוכרת מסוג 1.

מדגם המחקר כלל 375 חולים, מהם 326 חולים עם סוכרת מסוג 1 ו-49 חולים ללא סוכרת, אשר קיבלו שתי מנות של חיסון מבוסס רנ”א שליח כנגד נגיף הקורונה (של חברת מודרנה או פייזר) במהלך מרץ ואפריל 2021 במרכז אחד במילאנו, איטליה.

החוקרים מדווחים כי תופעות לוואי מקומיות וסיסטמיות תועדו בשתי הקבוצות לאחר חיסון רנ”א שליח כנגד קורונה, ללא הבדלים מובהקים סטטיסטית בין הקבוצות. בעוד שבחולים עם סוכרת מסוג 1 ובאלו ללא סוכרת תועדה עליה מקביל בטיר נוגדנים כנגד SARS-CoV-2S לאחר החיסון, במרבית החולים עם סוכרת מסוג 1 (70% ו-78%, בהתאמה) לא תועדה כל עליה בתגובה ציטוטוקסית ספציפית כנגד הנגיף, בהשוואה לעליה משמעותית שתועדה בכל המשתתפים ללא-סוכרת.

בקרב חולים עם סוכרת מסוג 1 תועדה לאחר החיסון עוד ירידה בהפרשת ציטוקינים הקשורים בתאי T, IL-2 ו-TNF-Alpha. מנגד, לא תועדו שינויים בפרופיל הגליקמי או המטבולי בחולים עם סוכרת מסוג 1 שהשתמשו במד סוכר רציף לאורך המעקב.

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם סוכרת מסוג 1 תגובה תאית לקויה כנגד נגיף הקורונה לאחר קבלת חיסון רנ”א שליח כנגד הזיהום.

Diabetes, May 12, 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים