טיפול ב-Abaloparatide מעלה צפיפות עצם ומשפר סמני שחלוף עצם בגברים עם אוסטיאופורוזיס (מתוך כנס ה-AACE)

בקרב גברים עם אוסטיאופורוזיס שטופלו בזריקות יומיות של Abaloparatide תועדה עליה גדולה יותר בצפיפות העצם בעמ”ש מותני, כלל ירך וצוואר ירך לאחר 12 חודשים, בהשוואה לפלסבו, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Association of Clinical Endocrinology.

הטיפול ב- Abaloparatide אושר בשנת 2017 ע”י מנהל המזון והתרופות האמריקאי לטיפול בנשים לאחר-מנופאוזה עם אוסטיאופורוזיס וסיכון גבוה לשברים. מהנתונים החדשים עולה כי הטיפול מלווה בשיפור צפיפות העצם וסמני שחלוף עצם בגברים עם אוסטיאופורוזיס ראשוני או משנית להיפוגונאדיזם.

מדגם המחקר כלל 218 גברים עם אוסטיאופורוזיס, אשר חולקו באקראי ביחס 2:1 לקבלת זריקות יומיות של Abaloparatide במינון 80 גרם, או פלסבו, למשך 12 חודשים. התוצא העיקרי של המחקר היה אחוז השינוי בצפיפות העצם בעמ”ש מותני מתחילת המחקר עד לאחר 12 חודשים. תוצאי סיום משניים כללו את השינוי בצפיפות העצם בכלל ירך ובצוואר ירך מתחילת המחקר ועד לאחר 12 חודשים, היארעות שברים קליניים חדשים לאחר 12 חודשים וכן סמני שחלוף עצם לאחר 1, 3, 6 ו-12 חודשים, כמו גם בטיחות ואירועים חריגים.

לאחר 3, 6 ו-12 חודשים, בקרב גברים שטופלו ב- Abaloparatide תועדה עליה גדולה יותר משמעותית בצפיפות העצם בעמ”ש מותני, כלל ירך וצוואר ירך, בהשוואה לפלסבו. בשתי הקבוצות דווח על מספר קטן מאוד של שברים, כולל מטופל אחד בזרוע Abaloparatide ושלושה חולים בזרוע הפלסבו.

עליה גדולה יותר משמעותית בריכוז P1NP ו-CTX בדם תועדה בזרוע הטיפול ב- Abaloparatideבהשוואה לתחילת המחקר לאחר 3, 6 ו-12 חודשים. חציון ריכוז P1NP הגיע לשיא של 111.17 ננוגרם/מ”ל לאחר חודש בזרוע הטיפול הפעיל ועמד על 85.7 ננוגרם/מ”ל לאחר 12 חודשים. חציון ריכוז CTX הגיע לשיא של 0.476 ננוגרם/מ”ל לאחר 6 חודשים והיה דומה סביב 0.448 ננוגרם/מ”ל לאחר 12 חודשים.

תופעות הלוואי הנפוצות על-רקע הטיפול כללו אודם באתר הזריקה, נזופרינגיטיס וסחרחורות. עוד תועדו שמונה אירועים חריגים חמורים בזרוע ההתערבות, בהשוואה לארבעה אירועים חריגים בזרוע הפלסבו, לא דווח על מקרי תמותה עם הטיפול במסגרת המחקר.

בגברים עם אוסטיאופורוזיס, הטיפול ב- Abaloparatide הוביל לשיפור משמעותי ומיידי בצפיפות העצם בעמ”ש, צוואר ירך וכלל ירך, בהשוואה לפלסבו. הטיפול היה בטוח ונסבל היטב ומכאן עולה כי Abaloparatide הינו טיפול יעיל לגברים עם אוסטיאופורוזיס.

מתוך כנס ה-AACE

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים