טיפול אנטי-רטרוויראלי על-בסיס מעכבי אינטגרז מלווה בסיכון מוגבר לסוכרת במבוגרים עם HIV (מתוך Clin Infect Dis)

מנתונים שפורסמו בכתב העת Clinical Infectious Diseases עולה כי במבוגרים החיים עם HIV תחת טיפול אנטי-רטרוויראלי המבוסס על INSTI (Integrase Stand Transfer Inhibitors) סיכון מוגבר לסוכרת או היפרגליקמיה במהלך ששת החודשים הראשונים לטיפול.

החוקרים התבססו על מאגרי חברת ביטוח לזיהוי מבוגרים עם HIV שהחלו טיפול אנטי-רטרוויראלי בין תחילת יולי בשנת 2007 ועד סוף יוני בשנת 2018 ובחנו את שיעורי הופעת סוכרת או היפרגליקמיה במהלך ששת החודשים הראשונים לאחר התחלת הטיפול התרופתי.

מבין 42,382 משתתפים שנכללו במחקר, 54% קיבלו טיפול המבוסס על INSTI. החוקרים מדווחים כי בחולים אלו תועד סיכוי גבוה ב-31% להופעה חדשה של סוכרת או היפרגליקמיה (יחס סיכון של 1.31, רווח בר-סמך 95% של 1.15-1.48) בהשוואה למשתתפים שהחלו טיפול שאינו מבוסס על INSTI.

הטיפול ב-Elvitegravir (יחס סיכון מתוקן של 1.54, p<0.001) לווה בסיכון הגבוה ביותר והטיפול ב-Raltegravir (יחס סיכון מתוקן של 1.19, p=0.02) לווה בסיכון הנמוך ביותר.

החוקרים כותבים כי יש להמשיך לעקוב אחר החולים תחת טיפול אנטי-רטרוויראלי לזיהוי רעילות מטבולית מאחר ותופעות לוואי אלו אינן אופייניות רק לתכשירים ישנים, אלא עשויות להופיע גם עם משטרי טיפול אנטי-רטרוויראלי עדכניים. בנוסף, במבוגרים החיים עם HIV ופונים עם הופעה חדשה של סוכרת יש לשקול את התרומה האפשרית של טיפול המבוסס על INSTI.

Clin Infect Dis 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים