מטופלים עם AF סובלים מסיכון גבוה לשבץ חוזר ולמוות, גם תחת נוגדי קרישה (ESOC 2022)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של ארגון השבץ האירופי מראה כי חולים עם פרפור פרוזדורים (AF) הסובלים משבץ איסכמי תחת נטילת נוגדי קרישה דרך הפה (DOAC) או נוגדי ויטמין K (VKA) הינם בסיכון גבוה לשבץ מוחי נוסף ולמוות. על פי המחקר, נמצא שיעור תמותה של מעט יותר מ-12% ב-3 חודשים מהאירוע המוחי האיסכמי תחת טיפול בנוגדי קרישה דרך הפה וקרוב ל-20% לאחר שנה, מה שלדברי החוקרים מוכיח צורך באסטרטגיות נוספות למניעת שבץ בקבוצה זו.

החוקרים השתמשו במערך הנתונים COMBINE AF והשיגו כ-70,000 אנשים עם AF בסיכון לשבץ מוחי, שהשתתפו באחד מחמישה ניסויים קליניים אקראיים מרכזיים של טיפול ב-DOAC או בוורפרין. הם זיהו 1163 חולים שעברו שבץ איסכמי בזמן נטילת נוגד קרישה, לאחר רנדומיזציה. במחקר לא נכללו חולים שהפסיקו עם תרופות המחקר הקבועות לפני האירוע המוחי, והתוצא העיקרי היה שבץ איסכמי חוזר לאחר האירוע הראשוני. מבין המשתתפים, 37.3% קיבלו DOAC במינון סטנדרטי, 25% קיבלו DOAC במינון נמוך יותר ו-37.7% קיבלו VKA.

השכיחות של שבץ מוחי חוזר הייתה 7.0% (CI 95%, 5.2% – 8.7%) לאחר שנה מהאירוע הראשון ו-10.3% (CI 95%, 7.8% – 12.8%) לאחר שנתיים. ניתוח רגישות נוסף הראה שסיכון זה להישנות שבץ מוחי לא נבע מהיעדר טיפול נוגד קרישה לאחר האירוע המוחי הראשון. חשוב לציין כי מוות התרחש ב-12.4% מהחולים לאחר 90 ימים ו-18.1% לאחר שנה. בנוסף, הסיכונים לשבץ חוזר ולמוות היו גבוהים יותר מאשר בחולים עם AF תחת טיפול נוגד קרישה ללא היסטוריה קודמת של שבץ מוחי.

בשל האופי הרטרוספקטיבי של המחקר, החוקרים לא הצליחו לספק מידע על הגורם לשבץ החוזר או נתונים מקיפים על פרופיל שומנים או לחץ דם בחולים, נושאים שיש להתייחס אליהם בעבודה עתידית, כתב אחד ממבקרי המחקר למדסקייפ. עם זאת, הוא הסכים שהמחקר מדגיש צורך רפואי שכרגע לא נענה בקרב תת-קבוצה של חולים עם AF.

לכתבה ב-Medscape

לאתר ESOC 2022

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים