חשיבות חידוש טיפול נוגד-קרישה לאחר דימום תוך-גולגולתי בחולים עם פרפור פרוזדורים (Int J Cardiol Heart Vasc)

בחולים עם פרפור פרוזדורים ישנה חשיבות רבה לחידוש טיפול נוגד-קרישה ונוגד-טסיות לאחר דימום תוך-גולגולתי לאור עדויות המצביעות על הפחתת הסיכון לאירועים תרומבוטיים חמורים ואירועי דמם חמורים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת International Journal of Cardiology: Heart & Vasculature.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מתן טיפול נוגד-קרישה לאחר דימום תוך-גולגולתי מעלה מספר שאלות קליניות. העדר הנחיות רלבנטיות הוביל לשונות נרחבת בהחלטה על המשך הטיפול לאחר אירועי דמם תוך-גולגולתי. במחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון את הסיכונים הכרוכים בטיפול נוגד-קרישה מבחינת אירועים תרומבוטיים חמורים ואירועי דמם חמורים בקוריאה ולהשוות את ההשפעות של נוגדי-קרישה פומיים ישירים אל מול קומדין בחולים עם פרפור פרוזדורים.

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר ביטוח ארצי בקוריאה ואספו נתונים אודות חולים בין השנים 2002-2017 ששרדו דימום תוך-גולגולתי ונשאו אבחנה של פרפור פרוזדורים. תוצאי הסיום העיקריים כללו אירועים תרומבוטיים חמורים ואירועי דמם חמורים.

מבין 4,964 חולים, 878 (17.7%) טופלו בנוגדי-קרישה ו-2,070 (41.7%) טופלו בנוגדי-טסיות.

הטיפול בנוגד-קרישה (יחס סיכון לאירועים תרומבוטיים חמורים של 0.385, p<0.0001; יחס סיכון לאירועי דמם חמורים של 0.578, p<0.0001) או נוגדי-טסיות (יחס סיכון לאירועים תרומבוטיים חמורים של 0.545, p<0.0001 ויחס סיכון לאירועי דמם חמורים של 0.637, p<0.0001) לווה בסיכון מופחת לאירועים תרומבוטיים חמורים ואירועי דמם חמורים, בהשוואה לאי קבלת טיפול אנטי-תרומבוטי.

טיפול נוגד-קרישה לאחר 6-8 שבועות מדימום תוך-גולגולתי לווה בסיכון הנמוך ביותר לתמותה מכל-סיבה (יחס סיכון של 0.614, P=0.0552). עם זאת, לא תועדו הבדלים בסיכון בין מטופלים בנוגדי-קרישה ונוגדי-טסיות. יתרה מזאת, טיפול בנוגדי-קרישה פומיים ישירים לווה בסיכון נמוך יותר לאירועים תרומבוטיים חמורים בהשוואה לקומדין (יחס סיכון של 0.263, p<0.0001).

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם פרפור פרוזדורים, חידוש טיפול נוגד-קרישה ונוגד-טסיות לאחר דימום תוך-גולגולתי עשוי לשפר את הסיכון לאירועים תרומבוטיים חמורים ואירועי דמם חמורים. יתרה מזאת, לנוגדי-קרישה פומיים ישירים הייתה עדיפות על-פני הטיפול בקומדין.

Int J Cardiol Heart Vasc. 2022 Apr 26

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים