יתרונות דחיית ניתוח לתיקון בקע מפשעתי בפגים (JAMA)

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בפגים עם בקע מפשעתי, השלמת תיקון בקרע לאחר השחרור מיחידת טיפול נמרץ ביילודים הובילה לשיעור נמוך יותר של אירועים חריגים, בהשוואה לפרוצדורות שבוצעו לפני השחרור מבית החולים. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה מוסיף מהערותיו.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הבטיחות של תיקון בקע מפשעתי לפני שחרור מיחידת טיפול נמרץ ביילודים אל מול תיקון לאחר השחרור מבית החולים ולאחר גיל מתוקן של 55 שבועות. 

מדגם המחקר כלל 388 תינוקות מ-39 בתי חולים בארצות הברית, אשר חולקו באקראי לזרוע תיקון בקע מוקדם או מאוחר; מבין 320 התינוקות שעברו את הניתוח, 86% היו בנים, 30% היו שחורים ו-59% לבנים.

התוצא העיקרי היה הופעת לפחות אירוע חריג חמור אחד לאורך 10 חודשי המעקב, כולל אפנאה עם צורך בהתערבות נשימתית, אינטובציה למשך למעלה מיומיים, ברדיקרדיה עם צורך בטיפול תרופתי, או תמותה. תוצאים משניים כללו את סך מספר ימי האשפוז, כולל שהות ראשונית ביחידת טיפול נמרץ ביילודים לאחר ההקצאה האקראית, אשפוז לאחר-ניתוח וכל ימי אשפוז עקב אשפוז חוזר לבית החולים לאורך תקופה של עשרה חודשים.

בקרב תינוקות שעברו תיקון מאוחר תועד סיכוי נמוך יותר לפתח אירוע חריג חמור אחד לפחות: 28% מאלו בזרוע ההתערבות המוקדמת אובחנו עם לפחות אירוע חריג אחד, בהשוואה ל-18% מאלו שעברו תיקון מאוחר של בקע מפשעתי.

בקרב תינוקות בזרוע תיקון מאוחר של בקע מפשעתי תועד משך אשפוז קצר יותר ביחידת טיפול נמרץ ביילודים לאחר ההקצאה האקראית, כמו גם משך אשפוז כולל קצר יותר לאחר הניתוח.

לתיקון מאוחר של בקע מפשעתי תועדה התועלת הגדולה ביותר בתינוקות בגיל היריון צעיר מ-28 שבועות ובאלו עם אבחנה דיספלזיה ברונכופולמונרית.

בקעים חלפו עצמונית ב-4% מהתינוקות בזרוע התיקון המוקדם וב-11% מאלו בזרוע התיקון המאוחר, ממצאים התומכים בדחיית תיקון בקע מפשעתי.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ההחלטה לטיפול בבקע מפשעתי בשלב מוקדם או מאוחר ככל הנראה אינה משפיעה על משך האשפוז הכולל ביחידת טיפול נמרץ ביילודים, אך עשויה להאיץ את השחרור הביתה במספר ימים במידה ונבחרה גישת תיקון בקע מאוחר.

JAMA, March 26, 2024

לידיעה במדסקייפ

הערות עורך:

מחקר זה מדגיש את היתרונות של תיקון בקע מפשעתי בפגים לאחר השחרור מהפגייה לעומת תיקון הבקע המפשעתי לפני השחרור. כל זאת מכמה סיבות: הראשונה, באלה שתוקנו מאוחר הבקע חלף באופן ספונטני ללא צורך בהתערבות ניתוחית ב-11% מהמקרים, לעומת 4% בקבוצת התיקון המוקדם. השנייה, אחוז הסיבוכים המשמעותיים היה נמוך יותר בקבוצת התיקון המאוחר. למרות שלא נבדק, יתכן כי ישנן גם השפעות לטווח ארוך לניתוח המוקדם. בנוסף יש להדגיש את הסיכון של הניתוח המאוחר של התפתחות בקע כלוא, שאכן היה ב-4% מקבוצת הניתוח המאוחר לעומת 1.7% בקבוצת הניתוח המוקדם.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל 

  שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל 

  שימוש ברשת הגדולה ביותר בישראל (וייתכן שאף בעולם) לתיקון בקע בדופן בטן במרכז הרפואי לגליל. הניתוח הרובוטי בוצע בהובלת ד"ר אלי קקיאשווילי, במטופל בן 72, שסבל מבקע גדול במיוחד, אשר התפרס על מרבית דופן הבטן. ד"ר קקיאשווילי: "בניתוח מתחנו את יכולות הרובוט עד הקצה, כולל תפירה מדויקת של הרשת בעזרת זרועותיו".

 • מה בין צריכת אלכוהול ובין מחלת עורקים היקפית? (Eur J Prev Cardiol)

  מה בין צריכת אלכוהול ובין מחלת עורקים היקפית? (Eur J Prev Cardiol)

  במאמר שפורסם בכתב העת European Journal of Preventive Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בצורת U בין צריכת אלכוהול ובין הסיכון למחלת עורקים היקפית, כאשר הסיכון הנמוך ביותר תואר באלו ששתו שני משקאות בשבוע וגדול יותר עם צריכת עשרה משקאות ויותר. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הקשר בין צריכת אלכוהול ובין […]

 • מדוע רבים לא מתייחסים למחלות לב בחולי סוכרת מסוג 1? (NEJM)

  מדוע רבים לא מתייחסים למחלות לב בחולי סוכרת מסוג 1? (NEJM)

  ניהול מחלות לב וכלי דם הוא היבט שלעתים קרובות נזנח, אך הוא קריטי כשמדובר בטיפול באנשים עם סוכרת מסוג 1, כך אמרו מחברי סקירה חדשה שפורסמה ב-The New England Journal of Medicine. מחלות לב וכלי דם הן סיבת המוות השכיחה ביותר בקרב חולים בסוכרת מסוג 1, בדומה לאלו עם סוכרת מסוג 2. עם זאת, אין […]

 • סיכון מוגבר לתמותה בנשאיות BRCA שאובחנו בתוך עשור לאחר לידה (JAMA Netw Open)

  סיכון מוגבר לתמותה בנשאיות BRCA שאובחנו בתוך עשור לאחר לידה (JAMA Netw Open)

  בנשים עם סרטן שד ומוטציות BRCA תועד סיכון מוגבר לתמותה מכל-סיבה במידה ואובחנו בתוך עשר שנים לאחר לידה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עדויות רבות מעידות כי התקופה שלאחר לידה מהווה חלון זמנים בו קיים סיכון גבוה להופעת ממאירויות חדשות והתקדמות מהירה של נגעים תת-קליניים […]

 • השוואת שתי גישות טיפול פומי מונע בוויטמין K ביילודים (J Perinatol)

  השוואת שתי גישות טיפול פומי מונע בוויטמין K ביילודים (J Perinatol)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Perinatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי משטר הכולל מתן 13 מנות של ויטמין K לווה בשיפור משמעותי של פרופיל תפקודי קרישה בתינוקות, בהשוואה למשטר טיפול הכולל מתן שלוש מנות פומיות של ויטמין K. ד"ר ברזילי, עורך מדור נאונטולוגיה, מוסיף מהערותיו.

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה