אלרגיה

חסר קולטנים לאנדרוגנים מלווה בסיכון מוגבר לאסתמה (JAMA Pediatrics)

בחולים עם תסמונת AIS (Androgen Insensitivity Syndrome) ייתכן סיכון מוגבר להתפתחות אסתמה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Pediatrics.

החוקרים בחנו את הנתונים אודות שיעורי תסמונת AIS ואסתמה ברשומות הרפואיות בלמעלה מ-76 מיליון משתתפים. בסופו של דבר, החוקרים זיהו 310 חולים עם AIS מלא ו-670 חולים עם AIS חלקי.

בהשוואה לאלו ללא תסמונת AIS, בחולים עם תסמונת מלאה (יחס סיכויים של 4.01) תועד סיכון מוגבר משמעותית לאסתמה. עם זאת, בקרב אלו עם תסמונת AIS חלקית גם נרשם סיכון מוגבר לאסתמה, בהשוואה לאלו ללא AIS (יחס סיכויים של 2.65).

כאשר החוקרים הוציאו מניתוח הנתונים חולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית ומעשנים, הן תסמונת AIS מלאה (יחס סיכויים של 3.89) והן תסמונת AIS חלקית (יחס סיכויים של 2.28) עדיין נקשרו בקשר מובהק סטטיסטית עם אסתמה.

הקשר בין תסמונת AIS ובין אסתמה נותר גם לאחר תקנון לגיל, השמנה ותלות בניקוטין (יחס סיכויים של 2.01).

חולים מתחת לגיל 24 שנים היו בסיכון גבוה משמעותית לאסתמה, בהשוואה לחולים מבוגרים יותר (יחס סיכויים של 3.35).

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי אובדן מלא של קולטן לאנדרוגנים ו/או פעילות הקולטן מלווה בסיכון מוגבר משמעותית לאסתמה, וכי אובדן חלקי של פעילות אנדרוגנים מלווה גם כן בעליה בסיכון לאסתמה, אך בהיקף קטן יותר.

ממצאים אלו עולים בקנה אחד עם מחקר קודם שמצא כי רמות אנדרוגנים גבוהות בדם מלוות בתפקוד ריאתי טוב יותר ומחלת אסתמה בשליטה טובה יותר.

JAMA Pediatrics, online April 14, 2021

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים