אלרגיה

האם ניתן להכשיר כלבים לזהות באמצעות הריח חולים עם COVID-19? (מתוך BMJ Global Health)

כלבים שעברו אימון ייעודי הצליחו לזהות דגימות מחולים עם COVID-19 בדיוק של 92%, כך עולה מתוצאות מחקר אקראי חדש מפינלנד, שפורסמו בכתב העת BMJ Global Health.

החוקרים השלימו מחקר אקראי ומחקר עולם-אמיתי בשדה התעופה הבינלאומי בהלסינקי, כאשר כללו ארבעה כלבים שלושה כלבים מסוג Labrador Golden Retriever וכלב אחד מסוג White Shepherd, אשר עברו הכשרה לזיהוי COVID-19 באמצעות דגימות מהעור מחולים מאומתים לנגיף בבדיקת RT-PCR.

המחקר כלל ארבעה סדרות זהות של 420 דגימות מ-114 חולים חיוביים לנגיף הקורונה ו-306 דגימות מנבדקים שהשלימו בדיקת קורונה ונמצאו שליליים. הדגימות חולקו באקראי לכל כלב לאורך שבעה מפגשים. לאחר מכן, בחלק עולם-אמיתי של המחקר, הכלבים בחנו דגימות עוריות מ-303 נוסעים שנחתו בשדה התעופה וכולם השלימו במקביל דגימה מהאף.

מהנתונים עולה כי הכלבים זיהו COVID-19 בדיוק כולל של 92% (רווח בר-סמך 95% של 90-93%), עם רגישות של 92% (רווח בר-סמך 95% של 89-94%) וסגוליות של 91% (רווח בר-סמך 95% של 89-93%), בהשוואה לבדיקת RT-PCR.

החוקרים מדגישים כי התוצאות לא היו כה טובות במידה והחולה נדבק בווריאנט של הנגיף. באופן ספציפי, הדיוק עמד על 89% בחולים שנדבקו בנגיף הקורונה הקלאסי, בהשוואה ל-36% מאלו שנדבקו בווריאנט אלפא (יחס סיכויים של 14, רווח בר-סמך 95% של 4.5-43.4)ץ

הכלבים עברו הכשרה תחילה עם הזן הקלאסי ויכולת ההבחנה שלהם הייתה כה מדהימה עד שהם הצליחו לזהות כי במקרים בהם מדובר היה בווריאנטים של הנגיף, לא היה מדובר באותו סוג קלאסי כנגדו עברו את ההכשרה. במטרה לכסות את הווריאנטים של הנגיף, הכלבים זקוקים ליומיים של אימון חוזר.

החוקרים מסבירים כי היכולת לזהות מקרים של COVID-19 באמצעות חוש הריח של כלבים בשדה התעופה תסייע בהפחתה משמעותית מאוד של העלויות, בהשוואה להשלמת בדיקות PCR.

הכלבים יכולים לרחרח את כל הנוסעים הנכנסים ולספק תוצאות באופן מיידי. כלבים יכולים להוות את הפתרון למגוון בעיות קליניות, כך שבהחלט יש מקום לבחון את האפשרות הנ”ל לא רק כנגד קורונה, אלא כנגד מחלות נוספות.

בעבר, כלבים עברו הכשרה לזהות זיהומי Clostridioides difficile, מחלות ממאירות ומלריה, כמו גם זיהומים ומחלות אחרות.

BMJ Global Health 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים