אלרגיה

משקאות ממותקי-סוכר מלווים בסיכון מוגבר למחלת מעי דלקתית (Alimentary Pharmacology and Therapeutics)

צריכת משקאות ממותקי-סוכר, אך לא מיצים טבעיים או משקאות עם ממתיקים מלאכותיים, מלווה בסיכון מוגבר למחלת מעי דלקתית באלו השותים למעלה ממשקה אחד ביום, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Alimentary Pharmacology and Therapeutics.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים קשרו בין מחלת מעי דלקתית ובין דפוסי תזונה עתירת-סוכר, אך אין מידע אודות הקשר בין סוגים שונים של משקאות ובין הסיכון למחלת מעי דלקתית. כעת הם ביקשו לבחון את הקשר בין צריכת משקאות ממותקי-סוכר, משקאות עם ממתיקים מלאכותיים ומיצים טבעיים ובין הסיכון למחלת מעי דלקתית.

מחקר העוקבה כלל 121,490 משתתפים ממאגר UK Biobank ללא מחלת מעי דלקתית בעברם. הערכת צריכת משקאות התבססה על שאלוני תזונה לאורך 24 שעות בשנים 2009-2012. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין צריכת משקאות ובין הסיכון למחלת מעי דלקתית.

במהלך מעקב ממוצע של 10.2 שנים תועדו 510 מקרים חדשים של מחלת מעי דלקתית, בהם 143 מקרים של מחלת קרוהן ו-367 מקרים של קוליטיס כיבית. בהשוואה לאלו שלא שתו משקאות אלו, בקרב אלו ששתו למעלה מיחידה אחת ביום של משקאות ממותקי-סוכר תועד סיכון מוגבר משמעותית למחלת מעי דלקתית (יחס סיכון של 1.51, רווח בר-סמך 95% של 1.11-2.05), אך המגמה לא הייתה מובהקת סטטיסטית (p=0.170).

החוקרים מדווחים כי הקשר בין צריכת משקאות ממותקי-סוכר ובין מחלת קרוהן היה מובהק סטטיסטית (יחס סיכון של 2.05, רווח בר-סמך 95% של 1.22-4.46), אך לא תועד קשר מובהק סטטיסטית בין צריכת משקאות אלו ובין הסיכון לקוליטיס כיבית (יחס סיכון של 1.31, רווח בר-סמך 95% של 0.89-1.92).

מהנתונים עולה כי אין קשר מובהק סטטיסטית בין צריכת משקאות עם ממתיקים מלאכותיים או מיצים טבעיים ובין הסיכון להתפתחות מחלת המעי הדלקתית.

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי צריכת משקאות ממותקי סוכר, אך לא משקאות עם ממתיקים מלאכותיים או מיצים טבעיים, מלווה בסיכון מוגבר להתפתחות מחלת מעי דלקתית.

 

Alimentary Pharmacology and Therapeutics 2022

 

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים