אלרגיה

צריכת חלב עשויה למנוע סוכרת בסובלים מאי סבילות ללקטוז (Nature Metabolism)

רבים מאלו עם אי סבילות ללקטוז עדיין צורכים מוצרי חלב למרות התסמינים ובאופן מפתיע, לאסטרטגיה ה"בלתי סבירה" הזו עשויה להיות יתרון בהפחתת הסיכון לסוכרת מסוג 2, כפי שהודגם במחקר אמריקאי שפורסם לאחרונה ב-Nature Metabolism

לחולים עם אי סבילות ללקטוז בדרך כלל מומלץ להימנע מחלב. עם זאת, רבים עדיין צורכים מוצרי חלב למרות שהם חווים תסמינים של מערכת העיכול. באופן מפתיע, לאסטרטגיה ה”בלתי סבירה” הזו עשויה להיות יתרון בהפחתת הסיכון לסוכרת מסוג 2, כפי שהודגם במחקר אמריקאי שפורסם לאחרונה ב-Nature Metabolism.

“במבט ראשון, התוצאות של המחקר נראות מנוגדת לאינטואיציה”, אמר המחבר הראשי של המחקר, “עם זאת, לאי סבילות ללקטוז יש ביטויים שונים. האנשים עם אי-הסבילות הקלה ביותר לעתים קרובות צורכים חלב וסובלים מאי נוחות כמו נפיחות או כאבי בטן. דווקא לאנשים אלה המחקר מראה בבירור שיש להם שכיחות נמוכה יותר של סוכרת הקשורה לצריכת חלב”.

השפעת צריכת חלב על סוכרת, בין היתר, נחקרה שוב ושוב במחקרים תזונתיים, עם תוצאות הטרוגניות בין מדינות שונות. ההנחה היא שהסיבה לכך היא שבאסיה, רוב האנשים, 60%-100%, סובלים מאי סבילות ללקטוז, בעוד שבאירופה, רק ל-40% מהאוכלוסייה יש אי סבילות ללקטוז. המחקר שכלל נתונים מ-12,653 משתתפים בחן האם משתתפי המחקר היו היו עם חסר בלקטאז או שלא ובאיזו תדירות הם צרכו חלב. הם גם ניתחו את המיקרוביום של המעי ומטבוליטים שונים בדם במשך תקופת מעקב חציונית של 6 שנים.

ניתוח הנתונים הראה שצריכה גבוהה יותר של חלב במשתתפים עם חסר בלקטאז – אך לא במשתתפים עם לקטאז – קשורה בסיכון מופחת של כ-30% לסוכרת מסוג 2 כאשר לוקחים בחשבון גורמים סוציו-אקונומיים, דמוגרפיים והתנהגותיים. צריכת חלב גבוהה יותר הייתה קשורה לא רק עם סיכון נמוך יותר לסוכרת אצל אנשים עם חסר בלקטאז, אלא גם עם אינדקס מסת גוף נמוך יותר. “זה יכול להיות אחד הגורמים מאחורי ההגנה מפני הסוכרת,” אמר מחבר המחקר, “עם זאת, במחקר לא בוצע ניתוח של קשר זה”.

לכתבה ב-medscape

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה