אלרגיה

תוצאות דומות לטיפול פומי במינון נמוך של Minoxidil ולטיפול מקומי כנגד נשירת שיער (JAMA Dermatol)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Dermatology עולה כי למתן Minoxidil פומי במינון נמוך יעילות דומה למתן התכשיר באופן מקומי לטיפול במקרים של התקרחות גברית.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אלופציה אנדרוגנטית הינה הגורם המוביל לאובדן שיער בגברים. ברחבי העולם קיים עניין גובר בתועלת של Minoxidil פומי במינונים נמוכים של 0.25 מ”ג עד 5 מ”ג ביום, כטיפול אפשרי להתקרחות גברית.

במחקר כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, אקראי, נכללו 90 גברים עם אלופציה אנדרוגנטית, מהם 68 השלימו את המחקר. המשתתפים חולקו באקראי ביחס 1:1 לקבלת Minoxidil פומי פעם ביום במינון של 5 מ”ג עם תמיכת פלסבו מקומית פעמיים ביום (33 משתתפים), או לקבלת טיפול מקומי ב- Minoxidilבריכוז 5% פעמיים ביום עם טבלית פלסבו פעם ביום (35 משתתפים).

בתחילת המחקר ולאחר 24 שבועות, הושלמה ספירת שיער טרמינלי בקוטר של לפחות 0.06 מ”מ באזור הפרונטלי והורטקס במטרה לקבוע את צפיפות השיער הטרמינלי.

מהנתונים עולה כי השינוי הממוצע מתחילת המחקר הן בשיער טרמינלי והן בכלל שיער היה דומה בשתי הקבוצות לאחר 24 שבועות.

השינוי הממוצע באזור הפרונטלי בין שתי הקבוצות עמד על 3.1 שערות/סמ2 בצפיפות שיער טרמינלי ועל 2.6 שערות/סמ2 לצפיפות כלל השערות. באזור הורטקס, השינוי הממוצע עמד על 23.4 שערות/סמ2 בצפיפות שיער טרמינלי ועל 5.5 שערות/סמ2 בצפיפות שיער כולל.

בקבוצת הטיפול הפומי ב-Minoxidil, העליה צפיפות שיער טרמינלי הייתה גדולה ב-27.1% (רווח בר-סמך 95% של 6.5-47.8%) באזור הורטקס וב-13.1% (רווח בר-סמך 95% של 11.5%- עד 37.5%) בחלק הפרונטלי לעומת טיפול מקומי. יתרה מזאת, צפיפות כלל השערות הייתה גדולה יותר ב-2.15 (רווח בר-סמך 95% של 8.1%- עד 12.3%) בזרוע טיפול פומי ב-Minoxidil באזור הוורטקס ונמוכה ב-0.2% (רווח בר-סמך 95% של 8.4%- עד 8%) באזור הפרונטלי לעומת זרוע טיפול מקומי.

שלושה רופאי עור שלא היו מודעים לקבוצת הטיפול מצאו כי ב-20 משתתפים (60%) בזרוע טיפול פומי ב-Minoxidil וב-17 מטופלים (48%) בתכשיר מקומי תועד שיפור קליני באזור הפרונטלי, ללא הבדל משמעותית בין שתי הקבוצות. באזור הוורטקס, שיעור גבוה יותר של מטופלים בתכשיר פומי השיגו שיפור קליני (70% לעומת 46%, בהתאמה).

תופעות לוואי היו קלות, כאשר במטופל אחד בזרוע הטיפול הפומי הופסק הטיפול בשל כאבי ראש. תופעות הלוואי הנפוצות בשתי הקבוצות כללו שיעור יתר (22 מקרים בזרוע הטיפול הפומי ו-11 מקרים בזרוע הטיפול המקומי).

טיפול פומי ב-Minoxidil במינון 5 מ”ג לא הדגים עדיפות על-פני טיפול מקומי ב-Minoxidil 5% שניתן פעמיים ביום כנגד התקרחות גברים. אעפ”י כן, השיפור באזור הוורטקס היה גדול יותר על-פי צילומים מקומיים בזרוע הטיפול הפומי.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאים אלו מעידים כי Minoxidil פומי במינון נמוך מהווה אפשרות טיפול נסבלת היטב עבור אלו המעדיפים טיפול פומי או אינם סובלים טיפול מקומי.

JAMA Dermatol, April 10, 2024

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה