האם יש תועלת למתן כורכום בחולים סביב תיקון מפרצת אבי עורקים בטני? (CMAJ)

במאמר שפורסם בכתב העת CMAJ מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש, מהן עולה כי למתן בתר-ניתוחי של כורכום לא הייתה השפעה נוגדת-דלקת וייתכן כי אף גרם לנזק בחולים שנדרשו לניתוח אלקטיבי של מפרצת אבי עורקים בטני.

במחקר האקראי-מבוקר נכללו 606 חולים (גיל חציוני של 76 שנים), אשר היו מיועדים לניתוח אלקטיבי של מפרצת אבי עורקים בטני בעשרה בתי חולים בקנדה. המשתתפים חולקו באקראי למתן בתר-ניתוחי של מינון פומי גבוה של כורכום (304 משתתפים) או לקבוצת פלסבו (302 משתתפים). מאפייני הבסיס היו דומים בין שתי הקבוצות.

התוצאים העיקריים כללו את חציון ריכוזי ארבעה סמנים המעידים על נזק ודלקת (Interleukin-18 בשתן לאחר-ניתוח, עליה בריכוזי קריאטינין סביב הניתוח, רמות N-terminal pro-B-type Natriuretic Peptide ו-High-Sensitivity C-Reactive Protein).

החוקרים מדווחים כי למעלה מ-80% מהמשתתפים בכל קבוצה נטלו את הקפסולות שהיו מיועדות להם. מהנתונים עולה כי למתן פלסבו או למתן כורכום לא הייתה השפעה על ארבעת הסמנים הביולוגיים.

באשר לתוצאים המשניים, החוקרים זיהו סיכון גבוה יותר לנזק כלייתי חד עם כורכום, בהשוואה לפלסבו (17% לעומת 10%, p=0.01), אך לא זוהו הבדלים בין הקבוצות בחציון משך האשפוז (5 ימים בכל קבוצה), או בסיכון לאירועים קליניים (9% בכל קבוצה).

החוקרים מסכמים וכותבים כי לכורכום לא הייתה השפעה מועילה כאשר ניתן לחולים סביב ניתוח אלקטיבי לתיקון מפרצת אבי עורקים בטני.

CMAJ. Published online October 29, 2018

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים