אפקט קורונה /מאמר אורח מאת פרופ’ שלומי מטצקי

(*) פרופ’ מטצקי הוא מנהל טיפול נמרץ לב בשיבא תל השומר

החל מראשית מרץ 2020 שירותי הרפואה בישראל פועלים “בחסות” התפרצות וירוס הקורונה, דבר הגורם להפניית משאבים רבים לאבחון וטיפול בחולי הקורונה ומסית את תשומת הלב ממחלות ומצבים, שאינם נוגעים בחולי הקורונה.

במהלך המשבר בעקבות התפרצות נגיף הקורונה ובצורה בולטת יותר כעת כשתהליך היציאה מהמשבר בעיצומו נשמעים יותר ויותר קולות וניירות עמדה העוסקים במחיר הרפואי והציבורי של ההפניה החדה של המשאבים הרפואיים המדולדלים מלכתחילה לטיפול בחולי הקורונה. החשש הוא כמובן מהנזק הרפואי הפוטנציאלי כתוצאה מהזנחה הן ע”י הציבור הרחב והן ע”י המערכת הרפואית של הטיפול בתחלואה הכללית (זו שאינה קשורה לקורונה). 

למרות שקולות רבים מקרב הקהילייה הרפואית מדברים על ירידה חדה בפניות לטיפול במצבים רפואיים, שאינם קשורים בקורונה קיימים מעט מאד נתונים אובייקטיביים.

כאבי-חזה מהווים אחת מסיבת הפניה השכיחות ביותר לחדרי מיון ומהווים את הסימפטום המייצג בשורה של מחלות מסכנות חיים המחייבות התייחסות רפואית מידית כולל אוטם חד בשריר הלב, תסחיף ריאתי, דיסקציה של אבי העורקים. בהתאם לכך מקרב החולים הפונים בשל כאבי חזה ומשוחררים לאחר בדיקה קצרה בחדר מיון ללא ברור נוסף – כרבע מאלו שחווים אוטם שריר הלב בעת הפניה – האבחנה לא תבוצע בזמן.

לאור זאת כאבי-חזה מהווים אתגר אבחנתי וטיפולי משמעותי, שבירורו מחייב משאבים רפואיים כבדי משקל ועשויים לשקף את המגמות הכלליות ברפואת חרום ורפואה בעת משבר בכלל.

במטרה לאמוד את השנויים בפניות לחדר המיון בשל כאבי חזה ואת המגמות בטיפול במצבים אלו השוונו את מספר, מאפייני והגישה לחולים שפנו לשיבא במרוצת חדש מרץ בשנת 2020 לעומת השנים 2017-2019.

במחקר שבוצע ע”י ד”ר ענת ברקוביץ ופרופ’ מטצקי נכללו סה”כ > 1750 חולים שפנו לשיבא בתלונות של כאבי חזה בפרק הזמן המצוין בשנים 2017-2020.

הממצאים העיקריים:

1.למרות הקשר הידוע בן מצבי מתח לאירועי לב וכאבי-חזה (דבר שעשוי היה להגדיל את מספר הפונים) בשנת 2020 בעידן הקורונה חלה ירידה של 56% במספר הפונים ( מ- 607 במרץ 2019 ל- 267 פונים במרץ 2020)

2.עקר הירידה חלה בקרב חולים בני> 65 שנים ובאלו עם מחלת לב קודמת, בקרב חולים עם מחלת לב קודמת שיעור הירידה בפניות בשל כאבי חזה היה בשיעור גדול מ-70% ובקרב בני > 65 שנים חלה ירידה של מעל 60%. ממצאים אלו משקפים את האזהרות בקהל הרחב ממחלת קורונה קשה בקבוצות אוכלוסייה אלו, אלא שאלו גם החולים החשופים ביותר לתחלואת לב וכלי דם שאינה קשורה לקורונה.

3.שיעור החולים המאושפזים מקרב הפונים ירד אף הוא בשיעור דרמטי מ- 58% בשנת 2019 ל-41% מכלל הפונים במרץ 2020.

כפי שעולה מהגרף המצורף שורה של משתנים שאכן קשורים בסיכון לאירוע כלילי כגיל מבוגר, גברים (לעומת נשים), סוכרת ומחלה כלילית ידועה היו קשורים בהחלטה לאשפז את החולים הפונים בשל כאבי חזה. לעומת זאת הגעה במהלך התפרצות הקורונה הייתה קשורה בנטייה לאשפז פחות את החולים.

4. בקרב המאושפזים שיעור החולים שצונתרו נשאר יציב, דבר המלמד, כי החולים שפנו ואושפזו לא היו קשים יותר מאלו שמאושפזים בשגרה. חצי הכוס הריקה העולה מנתון זה שככל הנראה חולים רבים שהיו צריכים לעבור בירור נותרו בביתם.

מסקנות: הנתונים הללו חמורים במיוחד לאור הדיווחים של משרד הבריאות על רושם לעליה בתמותה מחוץ לכותלי בתי-החולים לצד ירידה בתמותה בתוך בתי החולים.

ממצאי המחקר צרכים להוות פעמון אזהרה לקהילייה הרפואית בכלל ובפרט לרופאים בקהילה בניסיון לאתר עכשוו ומיד את אותם חולים, שבריאותם הוזנחה הן הזנחה עצמית והן ע”י המערכת הרפואית שהייתה עסוקה במשבר הקורונה.    

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • בדיקת טרופונין לבבי עשויה לסייע בהחלטה לחזרה לפעילות ספורט של ספורטאים תחרותיים לאחר זיהום בקורונה (J Am Heart Assoc)

  בדיקת טרופונין לבבי עשויה לסייע בהחלטה לחזרה לפעילות ספורט של ספורטאים תחרותיים לאחר זיהום בקורונה (J Am Heart Assoc)

   לבדיקת טרופונין לבבי חריגה כבדיקת סקר להערכה לבבית לפני חזרה לפעילות ספורט של ספורטאים תחרותיים שחלו בקורונה תועלת מוגבלת, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Journal of the American Heart Association.  פרוטוקולים מוקדמים לבדיקה לבבית לקראת חזרה לפעילות ספורט של ספורטאים תחרותיים לאחר זיהום בקורונה ממליצים על בדיקת טרופונין לבבי כבדיקת סקר למעורבות […]

 • חיסון כנגד נגיף הקורונה אינו מעלה את הסיכון לנזק כבדי חד (J Hepatol)

  חיסון כנגד נגיף הקורונה אינו מעלה את הסיכון לנזק כבדי חד (J Hepatol)

   חיסון כנגד COVID-19 אינו מעלה את הסיכון לנזק כבדי חד, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Hepatology. החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מציעים כי נזק כבדי חד מופיע בשכיחות הרבה יותר גבוהה בעקבות זיהום בנגיף הקורונה, בהשוואה לסיכון לנזק דומה עקב החיסון כנגד הנגיף.  ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לאחרונה תוארו […]

 • עדויות חדשות תומכות בבטיחות Molnupiravir כנגד COVID-19 (מתוך Br J Clin Pharm)

  עדויות חדשות תומכות בבטיחות Molnupiravir כנגד COVID-19 (מתוך Br J Clin Pharm)

  במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Clinical Pharmacology מדווחים חוקרים על תוצאות מטה-אנליזה חדשה, מהן עולה כי הטיפול בשלושה מינונים של Molnupiravir (200, 400 או 800 מ”ג) הוא בטוח בחולים עם COVID-19. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את פרופיל הבטיחות של Molnupiravir בחולים עם COVID-19. הם השלימו חיפוש במאגרי PubMed, Cochrane Library, medRxiv ו-Google […]

 • בידוד חברתי ובדידות מלווים בסיכון מוגבר לתמותה, התקפי לב ואירועים מוחיים (J Am Heart Assoc)

  בידוד חברתי ובדידות מלווים בסיכון מוגבר לתמותה, התקפי לב ואירועים מוחיים (J Am Heart Assoc)

  בהצהרה מדעית חדשה מטעם ה-AHA (American Heart Association) שפורסמה בכתב העת Journal of the American Heart Association דווח כי מבוגרים מבודדים חברתית או בודדים מצויים בסיכון מוגבר לאוטם לבבי, אירוע מוחי ותמותה, ללא תלות בגורמי סיכון אחרים. בידוד חברתי מוגדר כמגע בין-אישי לא-תדיר עם אנשים אחרים ובדידות הינה כאשר חש כי הוא לבד או שהקשרים […]

 • מקומו של טיפול שמרני בחולים עם דלקת תוספתן (JAMA Surg)

  מקומו של טיפול שמרני בחולים עם דלקת תוספתן (JAMA Surg)

  במשך עשרות שנים, ניתוח להסרת התוספתן נחשב לטיפול הסטנדרטי במקרים של דלקת חדה של התוספתן, אך טיפול אנטיביוטי ללא-ניתוח מהווה אפשרות בחלק מהחולים. מתוצאות מטה-אנליזה חדשה, שפורסמו בכתב העת JAMA Surgery , עולה כי במקרים של דלקת תוספתן ללא-סיבוכים, טיפול שמרני עם אנטיביוטיקה מהווה אפשרות בטוחה ויעילה. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות והבטיחות […]

 • החל מהיום קופות החולים מאפשרות קביעת תורים לחיסוני פעוטות נגד קורונה מגיל 6 חודשים עד 5 שנים

  החל מהיום קופות החולים מאפשרות קביעת תורים לחיסוני פעוטות נגד קורונה מגיל 6 חודשים עד 5 שנים

  הודעת מטה ההסברה למאבק בקורונה: משרד הבריאות מודיע, כי החל מהיום (יום ראשון 31.7) קופות החולים מאפשרות קביעת תורים לחיסוני פעוטות מגיל 6 חודשים עד 5 שנים. כלל ארגוני הבריאות האמריקאים הרלוונטיים (CDC, FDA, האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים – AAP), שהם מהחשובים בתחומם בעולם, ממליצים על התחסנות ילדים ופעוטות. משרד הבריאות ממליץ לחסן פעוטות הנמצאים […]

 • דלקת ריאות הקשורה להנשמה הינה גורם משמעותי התורם לפרוגנוזה הגרועה בחולים עם COVID-19 (מתוך Am J Res Crit Care)

  דלקת ריאות הקשורה להנשמה הינה גורם משמעותי התורם לפרוגנוזה הגרועה בחולים עם COVID-19 (מתוך Am J Res Crit Care)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine עולה כי שיעורי התמותה על-רקע דלקת ריאות הקשורה להנשמה (Ventilator-Associated Pneumonia, או VAP) גבוהים יותר בחולים עם COVID-19 בהשוואה לאלו ללא COVID-19, כאשר למעלה מ-9% מהתמותה הכוללת מיוחס ל-VAP. החוקרים התבססו על נתוני REA-REZO לזיהוי שלוש קבוצות מבוגרים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ: […]

 • זיהום בקורונה מעלה את הסיכון לנשירת שיער (Journal of Drugs and Dermatology)

  זיהום בקורונה מעלה את הסיכון לנשירת שיער (Journal of Drugs and Dermatology)

  חולים רבים חוו נשירת שיער משמעותית לאחר זיהום בנגיף הקורונה, כך עולה מסדרת מקרים חדשה שפורסמה בכתב העת Journal of Drugs and Dermatology. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נשירת שיער זוהתה כתופעה נפוצה במקרים של זיהום בנגיף הקורונה ותוארה בחולים רבים שהחלימו מהמחלה הזיהומית. כעת הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי להערכת השכיחות של נשירת שיער בקרב […]