רפואה משלימה

חומרת תסמיני דיכאון קשורה לחומרת דרמטיטיס אטופית (Journal of The American Academy of Dermatology)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of The American Academy of Dermatology עולה כי קיימת קורלציה הדוקה בין אירועי דיכאון ובין חומרת דרמטיטיס אטופית, עם פלוקטואציות עם שינויים בחומרת המחלה.

מחקרים קודמים הראו כי תסמינים פסיכוסוציאליים של דרמטיטיס אטופית, דוגמת גרד כרוני, חסך שינה וסטיגמה משנית לנגעים גלויים עשויים כולם לפגוע בערך העצמי ולהחמיר מחשבות אובדניות.

החוקרים בחנו את המהלך לאורך זמן והמשך תסמיני דיכאון וכיצד אלו עשויים להשתנות עם שינויים בחומרת דרמטיטיס אטופית. מדגם המחקר כלל 695 מבוגרים, רובן נשים (63.69%).

בתחילת המחקר, מרבית החולים דיווחו על גרד בדרגה בינונית-עד-חמורה (60.35%) וחומרת דרמטיטיס אטופית הייתה בדרגה קלה (49.64%), בינונית (31.79%), או חמורה (10.71%). בנוסף, 7.86% מהחולים דיווחו בתחילת המחקר על מדד EASI (Eczema Area and Severity Index) של נקי עד כמעט-נקי.

באשר למהלך לאורך זמן של דיכאון, ב-65.32% מהמשתתפים תועדה דרמטיטיס בדרגה מינימאלית, ב-20% ההפרעה הייתה בדרגה קלה, ב-8.2% המחלה העורית הייתה בדרגת חומרה בינונית, ב-3.88% בדרגה חמורה באופן מתון וב-2.59% תועדה דרמטיטיס אטופית בדרגה חמורה לפי שאלוני Patient Health Questionnaire-9.

בקרב חולים עם לפחות שני מפגשי מעקב, ב-45.65% חומרת הדיכאון נותרה דומה לאורך זמן, בעוד שב-4.89% תועד שיפור וב-49.46% חלו שינויים בחומרת ההפרעה במצב הרוח.

קשיי ריכוז נותרו לרוב ללא שינוי לאורך זמן, הפרעות שינה השתפרו בהיקף הגדול ביותר עם הזמן.

מניתוח הנתונים עלה כי גורמים מנבאים משמעותיים לדיכאון חמור יותר עם הזמן כללו מבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה, מגדר זכרי,  כמו גם ביטוח של מדיקייד או מדיקייר ואלו ללא ביטוח רפואי.

החוקרים כותבים כי על הרופאים לזהות את הקשיים הנפשיים המשמעותיים הקשורים בדרמטיטיס אטופית, להציע בדיקות סקר הולמות, טיפול מתאים והפניה למומחים לפי הצורך. הטיפולים בדרמטיטיס אטופית צריכים לכלול גישות לשיפור הבריאות הנפשית ותחושת הרווחה, בנוסף לטיפול בתסמינים גופניים.

Journal of The American Academy of Dermatology 2022

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים