הנחיות חדשות מטעם ה-AHA/ASA בנוגע למניעה ראשונית של אירועים מוחיים (Stroke)

שבץ מוחי

טיפול בנוגדי-קרישה פומיים חדשים בחולים עם פרפור פרוזדורים, ניטור לחץ דם ביתי בחולים עם יתר לחץ דם, הפסקת עישון, גלולות ללא-אסטרוגן למניעת היריון הסובלות ממיגרנה עם אאורה ודיאטה ים-תיכונית בריאה לכל המטופלים, אלו חלק מההמלצות החדשות למניעה ראשונית של אירועים מוחיים מטעם ה-AHA/ASA (American Heart Association/American Stroke Association), שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת Stroke.

העדכון נועד לספק המלצות מקיפות ומבוססות-ראיות בנושא מניעת אירועים מוחיים במטופלים ללא היסטוריה של אירועים מוחיים או התקפים איסכמיים חולפים.

במהלך השנים חלה התקדמות רבה במניעת אירועים מוחיים, כולל טיפול תרופתי לאיזון לחץ דם ושומנים בדם, נוגדי-קרישה לחולים בסיכון עם פרפור פרוזדורים, רה-וסקולריזציה, תכניות הפסקת עישון ושינויים תזונה ופעילות גופנית. כעת, העדכון האחרון מסכם את כל העדויות בנושא מניעה ראשונית של אירועים מוחיים.

פרפור פרוזדורים

אחד השינויים המרכזיים נוגע להרחבת ההמלצה לטיפול נוגד-קרישה פומי, להכללת נוגדי-קרישה פומיים חדשים בחולים עם פרפור פרוזדורים שאינו על-רקע מחלת מסתם, במידה והסיכון לסיבוכים המורגיים נמוך.

ניטור ביתי של לחץ הדם

כיום יש הכרה ברורה יותר בחשיבות ניטור ביתי של לחץ הדם, בין היתר מאחר וצעד זה מעצים את החולים ועשוי להביא לאיזון טוב יותר של לחץ  הדם. המדדים האוטומטיים משתפרים ומהימנים יותר ויותר, ועם התקדמות הטכנולוגיה יש הזדמנות טובה יותר לעקוב אחר מדדי בריאות וכושר.

חשוב מכך, ועדת המומחים החליטה לאמץ את יעד לחץ דם סיסטולי נמוך מ-140 מ”מ כספית, ללא תלות בגיל המטופל. נושא זה שנוי מעט במחלוקת כאשר חלק המליצו על יעד מעט יותר ליבארלי במטופלים מבוגרים.

המלצות נוספות בנוגע ליתר לחץ דם כוללות בדיקות סקר שגרתיות להערכת לחץ הדם, וטיפול הולם בחולים עם יתר לחץ דם, כולל שינוי הרגלי תזונה וטיפול תרופתי, והערכה שנתית של לחץ הדם ועידוד אימוץ אורח חיים בריא בחולים עם קדם יתר לחץ דם.

הפחתת לחץ הדם חשובה יותר בהפחתת הסיכון לאירועים מוחיים מבחירת תרופה מסוימת, ויש להתאים את הטיפול על-בסיס מאפייני החולים והסבילות של הטיפול התרופתי.

נשים עם מיגרנה

בהצהרה המעודכנת ממליצים על הפסקת עישון בנשים עם מיגרנה עם אאורה ועל נטילת תחליפים לגלולות למניעת היריון, בעיקר כאלו המכילות אסטרוגן. ההחלטות בנוגע לטיפול צריכות להתבסס על פרופיל הסיכון הכולל של הנשים.

המלצה נוספת קוראת להקפיד על דיאטה ים תיכונית בתוספת אגוזים. המלצות תזונתיות אחרות כוללות הפחתת צריכת מלח והגדלת צריכת אשלגן, והקפדה על דיאטת DASH, השמה דגש על צריכת פירות, ירקות, מוצרי חלב דל-שומן והפחתת צריכת שומן רווי.

עודף משקל והשמנה

ההנחיות החדשות מגדירות עודף-משקל והשמנת-יתר על-בסיס מדד מסת הגוף וההמלצה היא להפחתת משקל במטרה להפחית את הלחץ הדם במטופלים בעלי עודף-משקל והשמנת-יתר.

באשר להפסקת עישון, ועדת המומחים קבעה כי האיסור על עישון במקומות ציבוריים צפוי להביא להפחתת הסיכון לאירועים מוחיים. עם זאת, אין נתונים המוכיחים כי תכניות להפסקת עישון מובילות להפחתה ארוכת טווח בשיעור האירועים המוחיים.

לאור הקשר עם הסיכון לאירוע מוחי, המומחים ממליצים על בדיקת סקירה לדום נשימה בשינה על-בסיס אנמנזה מפורטת, כולל בדיקה גופנית, בדיקת שינה לפי ההתוויות ושאלונים מובנים. עם זאת, התועלת של הטיפול בדום נשימה בשינה במניעת אירועים מוחיים אינה ידועה.

היבט חדש בהנחיות החדשות כולל המלצה לטיפול באספירין וסטטינים במטופלים ללא-תסמינים עם היצרות עורקי התרדמה. ההנחיות הקודמות לא כללו המלצה מפואטת בנושא.

נסיבות מיוחדות

באשר לגורמים גנטיים, יש לקחת בחשבון את המינון הפרמקו-גנטי של אנטגוניסטים לוויטמין K בעת התחלת  הטיפול. הועידה כוללת בנסיבות מיוחדות גם מספר מחלות נוספות, דוגמת אנמיה חרמשית.

Stroke. Published online October 28, 2014

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • ההשפעה של Tafamidis וטיפול אופטימאלי על היכולת הגופנית של חולים עם קרדיומיופתיה על-רקע ATTR (מתוך Circ Heart Fail)

  ההשפעה של Tafamidis וטיפול אופטימאלי על היכולת הגופנית של חולים עם קרדיומיופתיה על-רקע ATTR (מתוך Circ Heart Fail)

  מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העתCirculation: Heart Failure  עולה כי שיא צריכת חמצן מקסימאלי, עקומת אוורור דקתי/ייצור פחמן דו-חמצני מנבאים תוצאות ושיפור יכולת גופנית בחולים עם קרדיומיופתיה על-רקע ATTR (Amyloid Transthyretin) תחת טיפול ב-Tafamidis עם מחלה פחות מתקדמת. בחולים עם קרדיומיופתיה על-רקע ATTR, הטיפול ב- Tafamidis האט את ההידרדרות במרחק הליכה בשש דקות לעומת פלסבו. […]

 • יתרונות היפוך מקצב מוקדם בחולים עם פרפור פרוזדורים ומחלות רקע רבות (Circulation)

  יתרונות היפוך מקצב מוקדם בחולים עם פרפור פרוזדורים ומחלות רקע רבות (Circulation)

  במאמר שפורסם בכתב העת Circulation מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים עם אבחנה חדשה של פרפור פרוזדורים ומדד CHA2DS2-VASc של 4 נקודות ומעלה יש מקום לשקול טיפול מוקדם להיפוך מקצב הלב להפחתת סיבוכים קרדיווסקולאריים, בעוד שבאלו עם פחות מחלות רקע להתערבות זו תועלת פחותה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקר EAST-AFNET4 […]

 • רמות NT-proBNP עשויות לסייע בסיווג חולים עם דיסקציה של אבי העורקים (מתוך אתר SSRN)

  רמות NT-proBNP עשויות לסייע בסיווג חולים עם דיסקציה של אבי העורקים (מתוך אתר SSRN)

  רמות גבוהות יותר של NT-proBNP (או N-terminal pro-B-type Natriuretic Peptide) בחולים עם דיסקציה מסוג A של אבי העורקים עשויות לנבא באופן בלתי-תלוי את שיעורי התמותה האקוטית או לאחר שנה אחת, כך מדווחים חוקרים במאמר שטרם עבר סיקור עמיתים ופורסם באתר SSRN. המחקר הפרוספקטיבי, תצפיתי, חד-מרכזי, כלל 829 חולים עם דיסקציה מסוג A של אבי העורקים […]

 • קנבידיול מפחית חומרת חרדה במתבגרים ומבוגרים צעירים (Journal of Clinical Psychiatry)

  קנבידיול מפחית חומרת חרדה במתבגרים ומבוגרים צעירים (Journal of Clinical Psychiatry)

  מתן קנבידיול פומי הפחית חומרת חרדה במתבגרים ומבוגרים צעירים עם הפרעות חרדה עמידות לטיפול תרופתי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הפרעות חרדה הן בין ההפרעות הפסיכיאטריות הנפוצות ביותר בצעירים ברחבי העולם. קנבידיול (CBD) זכה לתשומת לב רבה בשנים האחרונות עקב ההשפעות הגופניות והפסיכיאטריות […]

 • מה בין דפוסי רמות LDL בחולים עם מחלת כליות כרונית ובין הסיכון למחלות לב וכלי דם? (Front Cardiovasc Med)

  מה בין דפוסי רמות LDL בחולים עם מחלת כליות כרונית ובין הסיכון למחלות לב וכלי דם? (Front Cardiovasc Med)

  במאמר שפורסם בכתב העת Frontiers in Cardiovascular Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין דפוס רמות LDL (Low Density Lipoprotein) ובין הסיכון למחלות לב וכלי דם עם הבדלים בדרגת הסיכון לפי התפקוד הכלייתי ונוכחות סוכרת. החוקרים מדווחים כי ישנה תועלת לרמות LDL נמוכות ויציבות לאורך זמן במניעת מחלות לב וכלי דם. […]

 • היצרות חמורה של מסתם הוותין מעלה את הסיכון לתמותה בחולים המיועדים לניתוח שבר ירך (Clin Interv Aging)

  היצרות חמורה של מסתם הוותין מעלה את הסיכון לתמותה בחולים המיועדים לניתוח שבר ירך (Clin Interv Aging)

  בחולים העוברים ניתוח שבר ירך, היצרות חמורה של מסתם הוותין מלווה בשיעורים גבוהים של תמותה באשפוז, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Clinical Intervention in Aging. יתרה מזאת, הפרוגנוזה של החולים גרועה יותר בנוכחות שתי מחלות רקע ומעלה ויתר לחץ דם ריאתי. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בקשישים עם שבר ירך, השכיחות של […]

 • מה בין הרגלי התזונה ובין הסיכון לאי-ספיקת לב בגברים? (Am J Clin Nutr)

  מה בין הרגלי התזונה ובין הסיכון לאי-ספיקת לב בגברים? (Am J Clin Nutr)

  במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי הקפדה על תזונה בריאה מלווה בסיכון נמוך יותר לאי-ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד של חדר שמאל. החוקרים מסבירים כי לאור העלייה בהיקף מקרי אי-ספיקת לב יש מקום לפתח גישות לחיזוי ומניעת מחלת הלב. מטרת המחקר הנוכחי […]

 • אנמיה חרמשית; סקירה

  אנמיה חרמשית; סקירה

  אנמיה חרמשית (Sickle Cell Disease) היא הפרעה גנטית מורשת של גן בודד, שבה שינוי בגן המקודד להמוגלובין מוביל לייצור המוגלובין חרמשי – HbS. ההפרעה מורשת בצורה אוטוזומלית רצסיבית כך שלחולה במחלה יש שני גנים לייצור המוגלובין חרמשי או גן אחד לייצור המוגלובין חרמשי בשילוב עם וריאנטים אחרים של המוגלובין, כמו המוגלובין C או בטא-תלסמיה. אנמיה […]