שכיחות סוכרת הריונית עלתה באופן משמעותי במהלך מגפת הקורונה (מתוך הכנס השנתי מטעם ACOG)

שכיחות סוכרת הריונית בקרב נשים שילדו במהלך מגפת הקורונה הייתה גבוהה יותר ב-38.9% בהשוואה לנשים שילדו לפני המגפה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Obstetrics and Gynecology.

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את הנתונים אודות 7,563 נשים שילדו במרכז רפואי אחד. מבין אלו, 58.6% ילדו בתקופה שקדמה למגפת הקורונה (ינואר 2019 עד מאי 2020), כאשר הרחבת התקופה לחודש מאי 2020 נועדה לאפשר לחלק מההשפעות האפשריות של המגפה, סגר וכדומה, לבוא לידי ביטוי. יתר הנשים ילדו במהלך המגפה (יוני 2020 ועד יולי 2021).

מהנתונים עולה כי 9% מהנשים אובחנו עם סוכרת הריונית בתקופה שקדמה למגפה, זאת בהשוואה ל-12.5% מהנשים במהלך תקופת המגפה.

מחלוקה לפי מדד מסת גוף לפני היריון עלה כי השכיחות של סוכרת הריונית במהלך המגפה נותרה גבוהה יותר משמעותית, בהשוואה לשכיחות ההפרעה בנשים עם מדד מסת גוף טרם ההיריון בטווח רזה (7.4% לעומת 5%, p<0.01), עודף-משקל (10.9% לעומת 7.4%, p<0.01) והשמנה (21.1% לעומת 17.2%, p=0.02).

לידה במהלך תקופת המגפה נותרה גורם מנבא משמעותי של סוכרת הריונית לאחר תקנון לגיל האם, מדד מסת גוף טרם ההיריון ועליה במשקל במהלך ההיריון.

החוקרים מאמינים כי ממצאים אלו מדגישים את החשיבות של ייעוץ טרום-הריוני הולם אודות הרגלי תזונה ואורח חיים בריא, במטרה להפחית את שיעורי סוכרת הריונית. הממצאים גם מעלים את השאלה מהו הגורם הספציפי לעליה בשיעורי סוכרת הריונית בתקופה זו ואם מדובר בהשפעה ישירה של הזיהום או השפעות הסגר.

מתוך הכנס השנתי מטעם ACOG

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים