מתן פרוגסטרון אינו מפחית את הסיכון להפלה או פגות בנשים עם דימום בטרימסטר ראשון של ההיריון (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACOG)

מנתוני מחקר PREEMPT שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Obstetrics and Gynecology עולה כי פרוגסטרון אינו יעיל במניעת הפלות או לידה מוקדמת בנשים שפנו עם דימום נרתיקי בטרימסטר ראשון.

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי, כפל-סמיות, אקראי, במטרה לבחון את השאלה אם הטיפול ההורמונאלי עשוי לשפר את התוצאות הקליניות.

מחקר PREEMPT נערך בין השנים 2016 ו-2020 והשוואה בין מתן פרוגסטרון מיקרוני במינון 200 מ”ג, אשר ניתן דרך הנרתיק כל לילה מהאבחנה ועד לשבוע 34 להיריון, או פלסבו בעל מראה דומה לתרופת המחקר. המחקר כלל נשים עם דימום נרתיקי והריון תוך-רחמי ויאבילי במהלך 14 השבועות הראשונים להיריון.

התוצא העיקרי של המחקר היה לידת חי במועד ותוצאים משניים כללו אירועים חריגים באימהות ובתינוקות ומרווח זמן עד להפלה או לידה.

מדגם המחקר כלל 264 נשים בזרוע הטיפול בפרוגסטרון ו-269 נשים בזרוע הפלסבו. מאפייני הבסיס היו דומים בשתי הקבוצות.

מהנתונים עולה כי שיעור הנשים עם לידת חי במועד עמד על 74.6% בזרוע ההתערבות ועל 70.6% בזרוע הפלסבו. שתי קבוצות היו דומות בכל הנוגע לסיכון להפלה לפני שבוע 20 להיריון (14.4% לעומת 16%), לידה מוקדמת (10.2% לעומת 12.3%) ולידת מת (0.9% לעומת 1.3%).

יתרה מזאת, החוקרים לא זיהו הבדלים בשיעורי סיבוכים באם או ביילוד בין הקבוצות ולא זוהו הבדלים במרווח זמן עד להפלה או לידה.

החוקרים מסכמים כי ממצאי המחקר PREEMPT היו חד-משמעיים והראו כי אין תועלת למתן פרוגסטרון לנשים הפונות בשל דימום במהלך הטרימסטר הראשון של היריון.

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACOG

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

אחיות ואחים יקרים,

לרגל יום האחיות והאחים המצוין היום, 16 באפריל 2024, אנו מצדיעים לכם ומוקירים את פועלכם.

אתם, הגיבורים שנלחמים על חייהם של חיילים ושל אזרחים, ולא משנה באילו תנאים, וזאת באומץ, בגבורה וללא פשרות, ראויים לכל הערכה.
תודה רבה בשם חברת e-Med ובשם המדינה כולה.