מדד טריגליצרידים:גלוקוז מנבא הידרדרות תפקוד כלייתי בעתיד (J Gen Intern Med)

מדד טריגליצרידים:גלוקוז (או Triglyceride-Glucose Index ובקיצור, TyG Index) גבוה מלווה בסיכון מוגבר להידרדרות התפקוד הכלייתי במבוגרים באוכלוסייה הכללית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of General Internal Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מדד TyG Index, המחושב כתוצר לוגריתם של ריכוזי טריגליצרידים וגלוקוז בצום, הינו סמן פשוט לתנגודת לאינסולין. עם זאת, הקשר בין מדד TyG Index ובין הסיכון העתידי להידרדרות תפקוד כלייתי באוכלוסייה הכללית אינו מובן היטב.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע אם מדד TyG Index מלווה בסיכון מוגבר להידרדרות תפקוד כלייתי במבוגרים באוכלוסייה הכללית שלא התקדמו למחלת כליות כרונית בשלב II. לצורך כך, הם השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שכלל משתתפים שהופנו לבדיקות סקר רפואיות במרכז יחיד בין 2010 עד 2019 והתמקדו באלו עם נתונים זמינים אודות רמות טריגליצרידים וסוכר בצום ומידע אודות קצב התפקוד הכלייתי.

מדגם המחקר כלל 10,758 משתתפים, 8,076 סווגו לקבוצה עם מדד TyG Index נמוך (קטן מ-8.76, רבעונים 1-3) ו-2,682 עם מדד TyG Index גבוה (מדד של 8.76 ומעלה, רבעון רביעי).

משך תקופת המעקב הממוצע עמד על 37.8 חודשים, כאשר שיעורי ההישרדות בתפקוד הכלייתי עמדו על 0.31 ל-100 שנות-אדם באלו עם מדד TyG Index נמוך ועל 0.69 ל-100 שנות-אדם באלו עם מדד TyG Index גבוה.

מניתוח רב-משתני עלה כי מדד TyG Index גבוה לווה בעליה מובהקת סטטיסטית בסיכון להידרדרות עתידית בתפקוד הכלייתי (יחס סיכון של 2.25, רווח בר-סמך 95% של 1.40-3.60). קשר זה תואר בכל תתי הקבוצות שנבחנו במחקר בחלוקה לפי גיל, מין, מדד מסת גוף, קצב פינוי גלומרולארי התחלתי ואבחנה של יתר לחץ דם, סוכרת, או דיסליפידמיה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי מדד TyG Index עשוי לשמש במסגרת בדיקות סקר רפואיות כסמן עזר לזיהוי חולים בסיכון גבוה להידרדרות התפקוד הכלייתי בעתיד.

J Gen Intern Med. 2024 May 23.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה