משפחה

האיגוד האירופאי לנשימה קובע כי סיגריות אלקטרוניות אינן מסייעות במאמצים להפסקת עישון ועלולות להיות מסוכנות (מתוך הודעת ה-ERS)

סיגריות אלקטרוניות ומערכות אחרות למתן טבק מחומם עלולות להזיק ואינן מסייעות למטופלים בהפסקת עישון, כך לפי הצהרה מטעם ה-European Respiratory Society. קבוצת המומחים הבינלאומית טענה כי תכניות המבוססות על מכשירים אלו במטרה לסייע בהפסקת עישון מבוססות על הנחות שגויות וטענות חסרות-בסיס.

במציאות, מרבית המעשנים מעוניינים להפסיק לעשן ואינם אוהבים את התלות בניקוטין. מרבית המכשירים החדשים, כולל טבק מחומם וסיגריות אלקטרוניות, הם מכשירי שיאוף ניקוטין ולכן אינם מסייעים למעשנים להתגבר על ההתמכרות לניקוטין.

המומחים מסבירים כי אינם יכולים להמליץ על טבק להפחתת נזק כגישה ברמת האוכלוסיה וקוראים לקובעי מדיניות וארגוני בריאות הציבור להפסיק גישה זו. הם מציינים כי למרות שמטופלים עשויים לשאוף מספר קטן יותר של מרכיבים מזיקים ממכשירים אלו, בהשוואה לסיגריות רגילות, אין הדבר אומר כי מרכיבים אלו אינם גורמים נזק.טיפולים מבוססי-עדויות כנגד תלות כבר זמינים, בטוחים ומשתלמים מבחינת מאזן עלות-תועלת ויש לבחור באלו.

הכותבים גם השוו בין גישות אלו להפסקת עישון ובין השימוש במתאדון כנגד התמכרות לאופיואידים. הם הסבירו כי בעוד שטיפול חליפי לאופיואידים דוגמת מתאדון ניתן רק לאלו הסובלים מהתמכרות בסיכון הגבוה ביותר וניתנים ע”י איש צוות רפואי, תחליפי ניקוטין דוגמת סיגריות אלקטרוניות וטבק מחומם משווקים ישירות לצרכנים. במרבית המדינות, מוצרים אלו זמינים מאוד לאוכלוסיה הכללית, כולל אלו שמעולם לא סבלו מהתמכרות לניקוטין.

בדו”ח המלא של ה-ERS התומך בהצהרה כי גישות אחרות להפסקת עישון הוכחו כמוצלחות לאורך עשורים רבים.

מתוך הודעת ה-ERS

לידיעה במדסקייפ

הערת מערכת:

הנושא שנוי עדיין במחלוקת (הגישה של מערכת הבריאות האנגלית למשל היא בניגוד גמור להודעה זו) , וככל הנראה יישאר כך עד לקבלת תוצאות של מחקרים קליניים ארוכי טווח שיראו את התועלת/נזק בריאותי במעבר מעישון סיגריות רגילות לשימוש בסיגריות אלקטרוניות ומערכות לחימום טבק.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה