משפחה

תוספי חיידקי מעיים עשויים לשפר מדדים מטבוליים במתנדבים בעלי עודף-משקל (Nature Medicine)

מתן תוספים הכוללים חיידקי מעיי Akkermansia muciniphila הוביל לשיפור מדדים מטבוליים במתנדבים בעלי עודף-משקל והשמנת-יתר, כך עולה מתוצאות מחקר הוכחת-עיקרון, שפורסמו בכתב העת Nature Medicine.

מטרת המחקר הייתה להדגים את הישימות והבטיחות של צריכה יומית של חיידקי Akkermansia למשך שלושה חודשים. ממצאי המחקר העידו על היענות מצוינת (התוספים היו קלים לנטילה) וסבילות (לא תועדו תופעות לוואי) בקבוצות שנטלו חיידקים חיים או מפוסטרים.

מדגם המחקר כלל 40 מתנדבים עם עודף-משקל או השמנת-יתר ועמידות לאינסולין. לאחר שלושה חודשים, בקבוצת הפלסבו נרשמה עליה משמעותית ברמות אינסולין בדם בצום, בעוד שבקרב אלו שנטלו חיידקי Akkermansia Muciniphila חיים או מפוסטרים תועדה ירידה של קרוב ל-30% ברמות אינסולין בדם, בהשוואה לקבוצת הפלסבו. עם זאת, ההשפעה הייתה מובהקת סטטיסטית רק עם חיידקים מפוסטרים.

שני סוגי החיידקים הובילו לשיפור רגישות לאינסולין בהיקף של כ-30%, כאשר מובהקות סטטיסטית תועדה רק בקבוצת הנבדקים שצרכו חיידקים מפוסטרים.

נטילת חיידקים מפוסטרים לוותה בירידה משמעותית ברמות כולסטרול כולל וברמות האנזימים GGT ו-AST, אך לא חל שינוי דומה ברמות ALT. חיידקים מפוסטרים לוו גם בירידה לא-מובהקת במשקל הגוף, מסת שומן והיקף ירכיים, בהשוואה לתוספי פלסבו.

התוספים הובילו לעליה משמעותית בכמות חיידקי Akkermansia munciniphila בצואה, ללא שינוי אחר בהרכב החיידקים בהשוואה למצב בתחילת המחקר.

החוקרים מדגישים כי מדובר במחקר פיילוט וכי דרושים מחקרים נוספים וגדולים יותר להערכת הנושא. הם מציינים כי החיידקים עדיין אינם זמינים לשימוש מסחרי, כאשר הצפי לכך הוא לקראת סוף שנת 2020 ותחילת 2021.

Nature Medicine 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים